Rak okrężnicy – jakie daje objawy? Rokowania i leczenie nowotworu jelita grubego

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Rak okrężnicy to nowotwór jelita grubego, na który najczęściej chorują osoby po 50. roku życia. Przez większość czasu rozwija się i przebiega bezobjawowo, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnostyka u osób będących w grupie podwyższonego ryzyka. Leczony jest operacyjnie i we wczesnych przypadkach ma stosunkowo dobre rokowania.

Rak okrężnicy to nowotwór występujący częściej u osób z chorobami takimi jak cukrzyca, otyłość i nadciśnienie. Występuje głównie u mężczyzn. Czynnikami ryzyka są: palenie papierosów, niska aktywność fizyczna, a także nieodpowiednia dieta (uboga w błonnik), w tym nadużywanie alkoholu. Warto podkreślić, że rak okrężnicy zdiagnozowany we wczesnym stadium daje ponad 80% szans na odzyskanie zdrowia.

Jakie objawy wywołuje rak okrężnicy?

Rak okrężnicy bardzo długo może przebiegać bezobjawowo – rozwija się i daje o sobie znać dopiero w zaawansowanej fazie. Mimo obecności guza w jelicie grubym osoba chora może nie odczuwać żadnych symptomów. Najczęściej i najszybciej pojawiającym się objawem raka okrężnicy jest krwawienie z przewodu pokarmowego. Niestety istnieje mylne pojęcie o tym, że można je dostrzec podczas wypróżniania się. W rzeczywistości nie jest ono widoczne w postaci krwi, a objawia się ogólnym osłabieniem organizmu, bladym kolorem skóry i zmęczeniem. Aby sprawdzić, czy występuje, należy wykonać badanie przesiewowe polegające na oznaczeniu krwi utajonej w kale. Pozostałe wczesne objawy raka okrężnicy są zależne od umiejscowienia guza. Jeśli występuje on w jej prawej części, to symptomem jest tępy ból po tej stronie podbrzusza, a stolec ma ciemną barwę (obecność strawionej krwi). Z kolei jeśli guz umiejscowiony jest z lewej strony, pojawiają się objawy, takie jak: wzdęcia, zaparcia, biegunki z widoczną jasną krwią, a także bolesne parcie przy niewielkiej ilości stolca. Czasami ten typ raka okrężnicy jest związany z zagrażającą zdrowiu i życiu niedrożnością jelit. Ponadto w jego zaawansowanym stadium występują objawy takie jak nagła utrata masy ciała, a także związane z naciekami na pęcherz moczowy, pochwę i macicę.

Rak okrężnicy – rokowania

Rak okrężnicy ma rokowania, które zależne są od stadium jego rozwoju. Obecnie medycyna zna wiele rozwiązań diagnostycznych, które umożliwiają wykrycie go wcześniej niż jeszcze kilka lat temu. Nowotwór ten jest najczęściej wykrywany w początkowym etapie, co sprawia, że jego wyleczalność przekracza 80%. U osób, które chorują na raka okrężnicy w zaawansowanym stadium i mają przerzuty, tylko co 10 osoba przeżywa więcej niż 5 lat. Dlatego warto podkreślić, że wczesna diagnostyka jest konieczna, aby zachować zdrowie i życie.

Jak zdiagnozować raka okrężnicy?

Wizyta u specjalisty w celu wykrycia raka okrężnicy rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego. Lekarz poprzez badanie per rectum (przez odbyt) sprawdza, czy podejrzenie guza odbytnicy jest słuszne. Kolejnym etapem diagnostyki jest wykonanie badań, takich jak: kolonoskopia lub rektoskopia bądź sigmoidoskopia. Podczas tych testów pobierane są wycinki guza, które następnie sprawdza się pod względem ich charakteru, tzn. czy jest to nowotwór złośliwy czy łagodny. Dodatkowo specjalista może zlecić także inne badania diagnostyczne, np.: RTG, tomografię komputerową jamy brzusznej, rezonans magnetyczny miednicy, oznaczenie markera CEA, morfologię oraz badania sprawdzające funkcje wątroby i nerek.

Zobacz film: Dlaczego watro wykonywać kolonoskopie? Źródło: 36,6

Rak okrężnicy – leczenie

Po zdiagnozowaniu raka okrężnicy należy rozpocząć leczenie. Najczęściej związane jest ono z zabiegami chirurgicznymi, które polegają na wycięciu guza. Podczas operacji usuwa się również przylegające do niego zdrowe tkanki, a także węzły chłonne. Specjaliści mogą zdecydować się na resekcję odcinkową, kolektomię lub hemikolektomię prawostronną, które wybierane są zależnie od umiejscowienia nowotworu. Operacja może odbywać się poprzez standardowe rozcięcie powłok brzucha lub metodą laparoskopową (mniej inwazyjna). Usunięte węzły chłonne służą jako wycinki do badania histopatologicznego. Jeśli występują przerzuty, w leczeniu stosuje się także wycięcie innych fragmentów jelita bądź zakłada się stomię. Ponadto u niektórych osób równolegle wykorzystuje się chemioterapię. Stosuje się ją także u tych chorych, u których stwierdzono guzy nieoperacyjne. Warto jednak podkreślić, że chemioterapia jest leczeniem bardzo obciążającym organizm.

Bibliografia:

1.  Nowotwory złośliwe w Polsce w 2014 roku 

2.     Rak jelita grubego

3 . Piotr Kamiński "Rak jelita grubego u osób w podeszłym wieku - leczenie operacyjne", "Postępy nauk medycznych", 11/2008, str. 740-745;

4. Piotr Potemski, Wojciech Polkowski "Nowotwory układu pokarmowego"

5. Rafał Zyśk, Piotr Wysocki, Lucjan Wyrwicz "Rak jelita grubego — społeczne znaczenie zmian w zakresie epidemiologii i możliwości leczenia w Polsce"


Data aktualizacji: 19.02.2018,
Opublikowano: 19.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej