Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Fot: ChrisChrisW/ gettyimages.com

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Jelito grube to jeden z najdłuższych narządów w ludzkim ciele. Jego długość waha się od 1,3 do 1,5 metra. Jelito grube dzieli się na kątnicę, wstępnicę, poprzecznicę, zstępnicę, esicę, odbytnicę i odbyt. Co robi jelito grube? Odpowiada przede wszystkim za produkcję i wydalanie kału. To właśnie do jelita grubego trafiają resztki pokarmowe, które nie zostały strawione, a muszą zostać wydalone z organizmu. Dodatkowo wchłania wodę, syntezuje witaminę K – odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi – oraz niektóre witaminy z grupy B.

Widziałeś piąty odcinek programu 36,6 °C? Sprawdź, co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Rak jelita grubego – jakie daje objawy ?

Rak jelita grubego to jeden z tych nowotworów, które mogą rozwijać się latami i nie dawać przy tym żadnych niepokojących objawów. Jak podkreślił prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C podczas czatu:

Rak jelita rozwija się przez dekady, zmiany na podłożu komórkowym wyprzedzają o kilka lat powstanie polipa gruczołowego, który rosnąć po 5-10 latach może zmienić się w raka. W związku z tym jeśli raz na 5 lat wykonana będzie kolonoskopia można ustrzec się przed rozwojem raka jelita grubego.

Co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? Do najbardziej niepokojących objawów, które mogą sugerować, że w jelicie grubym rozwija się nowotwór należą:

  • biegunki na zmianę z zaparciami
  • nawracające krwawienia z odbytu
  • pojawienie się krwi w stolcu 

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Dowiesz się tego z  filmu

Zobacz film: Jak działa układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Rak jelita grubego - kto choruje najczęściej

Rak jelita grubego najczęściej rozwija się u osób otyłych, które przekroczyły pięćdziesiątkę i unikają aktywności fizycznej. Stosują dietę bogatą w czerwone mięso, a ubogą w warzywa i owce, zwłaszcza te, które zawierają błonnik. W grupie ryzyka znajdują się także te osoby, które już mają problemy z jelitami. Ale nie zawsze tak się dzieje.

Najczęściej chorują ludzie po 50. roku życia, ale to zachorowanie może wystąpić dużo wcześniej, nawet około 20. roku życia, jeśli do czynienia mamy z nowotworami warunkowanymi genetycznie, a tak jest w przypadku 15 proc. chorych. O zachorowaniu w tak młodym wieku mówimy, kiedy u pacjenta występuje rodzinna polipowatość jelita grubego.

Bardziej narażeni na rozwój raka jelita grubego są także palacze. Jak podkreślił podczas czatu prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C palenie papierosów przyczynia się do rozwoju nie tylko raka jelita grubego:

Osoby palące mają większą szansę na rozwój nowotworu jelita grubego, a także innych nowotworów, np. płuc, układu moczowego czy krtani. Palenie jest jedną z głównych przyczyn wystąpienia chorób nowotworowych.

Rak jelita grubego – choroby można uniknąć

Sama dieta i styl życia to jednak za mało. Konieczne są jeszcze badania profilaktyczne. Specjaliści podkreślają, że każdy kto przekroczył pięćdziesiątkę powinien raz na pięć lat wykonać kolonoskopię. Żadne inne badanie nie jest w stanie go wykryć.

Rak jelita grubego w ultrasonografii ujawnia się dopiero wtedy, kiedy jest bardzo zaawansowany. W związku z czym ultrasonografia nie jest dobrą metodą diagnostyczną dla wykrywania tego nowotworu. Zdecydowanie najlepszych dla wykrycia raka jelita grubego badaniem diagnostycznym jest kolonoskopia - powiedział prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C.

Tylko dzięki wczesnemu rozpoznaniu choroba jest całkowicie uleczalna. Im dłużej chory zwleka z wizytą u lekarza, tym mniejsze są szanse na to, że raka da się pokonać. Jak zaznaczył podczas czatu prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C:

Rak jelita grubego wykryty w fazie bardzo wczesnego rozwoju może być wyleczony poprzez usunięcie ogniska. Można tego dokonać poprzez endoskopowe usunięcie polipa gruczołowego. Im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym szanse na przeżycie są większe. W I stadium zachorowania osiąga się wyleczalność rzędu 90 proc., w IV stadium przeżycia pięcioletnie nie przekraczają 5 proc. Kolonoskopia wykonywana co 5 lat może uratować życie, gdyż rozwój nowotworu jelita grubego trwa dekadami, a wykryty jeszcze w stadium polipa jest wyleczalny w 100 proc.

Jak wygląda i na czym polega  kolonoskopia? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Dlaczego watro wykonywać kolonoskopie? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 05.05.2023,
Opublikowano: 05.05.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej