Rak jelita cienkiego – jakie daje objawy i co można zrobić, aby uniknąć choroby?

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Rak jelita cienkiego zdarza się bardzo rzadko. Szacuje się, że stanowi zaledwie 5 proc. wszystkich zmian w obrębie układu pokarmowego. Niestety daje też mało charakterystyczne objawy, które niejednokrotnie łączone są z zupełnie innym schorzeniem. Co trzeba wiedzieć o raku jelita cienkiego i jak można się przed nim chronić - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C. 

Jelito cienkie to najdłuższa część układu pokarmowego. U osoby dorosłej mierzy od 5 do 6 metrów. To własne w nim wytwarzany jest sok jelitowy, który umożliwia trawienie pokarmów. Za sprawą soku jelitowego i zawartych w nim enzymów rozkładane są białka oraz aminokwasy. Kiedy jelito cienkie zaczyna chorować pojawiają się:

  • brak łaknienia
  • nudności,
  • silne bóle brzucha,
  • przewlekłe ostre biegunki,
  • zaburzenia wchłaniania
  • niedożywienie.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Dowiesz się tego z  filmu

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Jednak jelito cienkie samo w sobie nie daje żadnych dolegliwości bólowych. Jak podkreślił podczas czatu prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C:

Jelito cienkie nie jest unerwione czuciowo, w związku z czym nie daje objawów bólowych, chyba, że zdarza się niedrożność, wtedy występują wymioty i ostry ból, ale jest to sytuacja wymagająca natychmiastowej interwencji lekarskiej. W innym przypadku jelito cienkie nie może boleć.

Rak jelita cienkiego - jakie może dawać objawy?

Mimo że to rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów, to niepokojące zmiany mogą pojawić się także w jelicie cienkim. Jakie objawy daje nowotwór jelita cienkiego?

Nowotwory jelita cienkiego w początkowej fazie nie dają żadnych objawów klinicznych i pierwszym objawem jest niedrożność przewodu pokarmowego manifestująca się silnymi bólami i wymiotami. W przypadku bardzo rzadkich nowotworów neuroendokrynnych objawy są bardzo niecharakterystyczne i sugerują różne schorzenia internistyczne.

Rak jelita cienkiego - jak go zdiagnozować?


Dokładne obejrzenie jelita cienkiego jest bardzo trudne. Narząd jest bardzo rozległy, do tego tak umiejscowiony, że wprowadzenie do niego endoskopu nie wchodzi w grę. Podczas czatu prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C wyjaśnił jak wygląda diagnoza raka jelita cienkiego:

Diagnostyka nowotworów jelita cienkiego jest bardzo trudna ponieważ nie można tam wprowadzić endoskopu. W związku z tym w przypadku podejrzenia zmian w obrębie jelita cienkiego ważne znaczenie diagnostyczne ma tomografia komputerowa. W niektórych stanach chorobowych jelita cienkiego stosuje się badanie kapsułą dojelitową - polega ono na połknięciu kapsuły zawierającej mikroskopijne kamery, które przechodzą przez przełyk pokarmowy i jelito cienkie wykonując fotografie przewodu pokarmowego, które potem można odtworzyć i zlokalizować zmianę. Niestety metoda ta jest bardzo droga i w Polsce nierefundowana przez NFZ. W związku z czym w naszych warunkach pozostaje badanie tomograficzne.

Rak jelita cienkiego – dużo zależy od ciebie

To czy rak jelita cienkiego się rozwinie w dużej mierze zależy od diety oraz stylu życia. Badacze zgodnie podkreślają, że duża ilość cukru oraz przetworzonego jedzenia znacząco podnosi prawdopodobieństwo rozwoju raka jelita cienkiego. O czynnikach ryzyka mówił także prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C podczas czatu:

Do czynników ryzyka należą nieprawidłowa dieta z duża ilością czerwonego mięsa a małą ilością błonnika, otyłość, brak ruchu, uwarunkowania rodzinne (zespoły genetyczne istotnie podwyższają ryzyko zachorowania, ale nie mamy na to wpływu) oraz choroby zapalne jelita grubego. Aby wystrzec się raka jelita grubego należy dbać o siebie, prowadzić zdrowy tryb życia.

Najskuteczniejszą metodą leczenia raka jelita cienkiego jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Jeśli została ona umiejscowiona w obrębie jelita krętego i czczego konieczne jest usunięcie zajętego fragmentu wraz z sąsiadującą krezką. Powodzenie leczenia zależy przede wszystkim od typu nowotworu oraz tego, czy doszło do zajęcia węzłów chłonnych.

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z pierwszego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz



Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 10.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej