Rak brodawki Vatera – czym jest, jak się objawia i jakie daje rokowanie?

lona Siniehina GettyImages

Rak brodawki Vatera (inaczej brodawki większej dwunastnicy) to tak naprawdę zespół różnorodnych rodzajów raków obejmujących drogi żółciowe. Guzy mogą mieć cechy nowotworowe lub zapalne, a co za tym idzie – dają różne rokowanie.

Rak brodawki Vatera występuje stosunkowo rzadko. Oszacowano, że stanowi 2% wszystkich rodzajów raków przewodu pokarmowego i około 20% raków zewnątrzwątrobowych. Choroba dotyka osoby powyżej 60. roku życia, znacznie częściej mężczyzn niż kobiety. Całkowite wyleczenie możliwe jest jedynie na wczesnych etapach schorzenia.

Przyczyny raka brodawki Vatera

Przyczyny pojawienia się raka brodawki Vatera nie są do końca poznane. Czynnikiem, który znacznie zwiększa ryzyko zachorowania, są uwarunkowania genetyczne, głównie zespół polipowatości rodzinnej (FAP). Guzy lokalizują się najczęściej wzdłuż przewodów żółciowych. Przerzuty raka brodawki Vatera (40% przypadków) pojawiają się w węzłach chłonnych trzustkowo-dwunastniczych. Sama brodawka większa dwunastnicy łączy wydzieliny przewodów trzustkowego i żółciowego. Tym samym szlakiem transportowane są enzymy trawienne. Dokładna budowa brodawki Vatera jest inna u każdego człowieka. U jednych przepływ soku trzustkowego jest wyraźnie zaznaczony, a u innych nie. Droga między przewodem trzustkowym a brodawką Vatera jest zmienna i w niektórych przypadkach może nie występować w ogóle.

Jak objawia się rak brodawki Vatera?

Objawy raka brodawki Vatera nie są jednoznaczne. Na szczęście jego rozpoznanie jest stosunkowo łatwe, a szybka diagnoza daje większe szanse na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Symptomy choroby są charakterystyczne dla schorzeń przebiegających ze zwężeniem dróg żółciowych. Wszystkie objawy brodawki większej dwunastnicy wynikają z zablokowania ujścia przewodów i powstawania kamieni, które zaklinowują się w brodawce Vatera i tym samym uniemożliwiają wypływ soku żółciowego i soku trzustkowego.

W badaniach laboratoryjnych widoczny jest wzrost osoczowego stężenia bilirubiny, aminotransferazy, gamma-glutamylotranspeptytazdy i aktywności fosfatazy alkalicznej. Objawami klinicznymi są najczęściej:

  • odbarwienie stolca;
  • zażółcenie spojówek oka;
  • spadek apetytu i masy ciała;
  • ciemna barwa moczu;
  • świąd skóry;
  • bóle brzucha i podbrzusza promieniujące do pleców (głównie w prawym podżebrzu);
  • nudności i wymioty.

Diagnostyka raka brodawki Vatera

Diagnozę raka brodawki Vatera stawia się na podstawie wyników laboratoryjnych, wywiadu podmiotowego oraz przedmiotowego. Szczególnie ważna jest wyczuwalność pęcherzyka żółciowego w badaniu palpacyjnym oraz bolesność w prawym podżebrzu. Ponadto dodatni jest objaw Chełmońskiego. Podobne objawy pojawiają się u pacjentów cierpiących na żółtaczkę. Na bardziej zaawansowanych stopniach mogą wystąpić objawy otrzewnowe, związane z ostrymi stanami zapalnymi, np. trzustki i dróg żółciowych.

Przy podejrzeniu raka brodawki Vatera lekarz zleca badania endoskopowe, tzn. duodenoskopię. Endoskop wprowadzany jest przewodem przez przełyk do żołądka i dwunastnicy. W trakcie badania pobiera się wycinki do szczegółowej analizy preparatów biologicznych. Ponadto wykonuje się badania ultrasonograficzne (USG) oraz tomografię komputerową (TK) okolic jamy brzusznej. Obrazowanie uwidacznia poszerzenie dróg żółciowych i pozwala na ocenę stopnia zaawansowania nowotworu. Ważną metodą ułatwiającą rozpoznanie choroby jest wsteczna cholangiopankreatografia (ERCP). Daje informację o stopniu zwężenia dróg żółciowych i miejscu ich występowania.

Leczenie raka brodawki Vatera

Wczesne wykrycie choroby daje niewielkie szanse na całkowite wyleczenie. Na wczesnych stopniach zaawansowania wykonuje się resekcję brodawki Vatera, znaną też pod nazwą ampulektomii. Jest ona jednak obarczona pewnym ryzykiem wznowienia procesu nowotworzenia. Aby je zmniejszyć, chirurdzy decydują się najczęściej na rozległy zabieg, polegający na usunięciu zarówno trzustki, jak i dwunastnicy. U osób z wysokim stopniem zaawansowania choroby zabiegi operacyjne najczęściej nie rokuje pomyślnie. Możliwe jest wówczas leczenie paliatywne, w tym nacięcie brodawki Vatera z drenażem dróg żółciowych. Terapie mają na celu złagodzenie objawów choroby. W trakcie leczenie należy przyjmować zalecone środki farmakologiczne oraz przestrzegać restrykcyjnej diety.

Zobacz wideo: Jak zbudowany jest układ pokarmowy?

36,6

Bibliografia:

1. Winter K., Talar-Wojnarowska R., Pazurek M., Woźniak B., Małecka-Panas E. Tumours of Vater’s ampulla – occurrence, symptoms, diagnosis and endoscopic treatment. Gastroenterology Review/Przegląd Gastroenterologiczny. 2009;3(6):283–288.

2. Benhamiche A.M., Jouve J.L., Manfredi S. et al. Cancer of the ampulla of Vater: results of a 20-year population based study. Eur J Gastroenterol Hepatol 2000; 12: 75–9.

3. Romiti A., Barucca V., Zullo A., Sarcina I., Di Rocco R., D'Antoni, C. et al. Tumors of ampulla of Vater: A case series and review of chemotherapy options. World journal of gastrointestinal oncology, 2012; 4(3), 60–67.

Data aktualizacji: 22.08.2023,
Opublikowano: 22.08.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej