Psy wykryją koronawirusa? Trwają pierwsze testy

Fot: Justin Paget / gettyimages.com

Naukowcy z Wielkiej Brytanii sprawdzą czy nasi czworonożni przyjaciele będą w stanie wykryć węchem osoby zarażone koronawirusem. Czy czeka nas przełom w walce z pandemią?

Niezwykłe umiejętności psów.

Od wieków wiadomo, że psy mają niezwykle czuły węch. Posiadają ponad 200 milionów receptorów zapachowych, dzięki temu mogą rozróżniać subtelne różnice w zapachu danej rzeczy lub substancji. Warto zaznaczyć, że człowiek posiada jedynie 5 milionów receptorów węchu. Potrafią zapamiętać nawet 600 tysięcy różnych zapachów i dopasowywać je do ludzi i sytuacji. Zdolności zapachowe doprowadziły do tego, że pomagają one w dziedzinach takich, jak kryminalistyka, wojsko, policja czy medycyna. Obecnie naukowcy chcą nauczyć je rozpoznawać wirusa COVID-19 u ludzi zanim jeszcze zaczną oni wykazywać pierwsze symptomy choroby.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

W tym celu kilka dni temu rząd Wielkiej Brytanii przekazał pół miliona funtów na badania, które prowadzi Londyńska Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), uniwersytet w Durham oraz charytatywną organizację Medical Detection Dogs.

Jak będą wyglądały testy?

W szkoleniu ma wziąć udział sześć psów rasy labrador i cocker spaniel. Zwierzęta najpierw nauczą się rozpoznawać zapach pacjentów, którzy obecnie chorują na koronawirusa, a w kolejnym etapie szkolenia odróżniać zapach ludzi zarażonych od zapachu ludzi zdrowych. Uczelni przewidują, że jeżeli testy zakończą się sukcesem, to jeden pies będzie mógł sprawdzić nawet 250 osób w godzinę. Wyszkolone w ten sposób psy byłyby szczególnie pomocne na lotniskach, dworcach i innych miejscach publicznych w których gromadzą się ludzie.

Psy do diagnostyki biologicznej już teraz wykrywają określone rodzaje nowotworów i wierzymy, że ta innowacja może dostarczyć szybkich wyników w ramach naszej szerszej strategii badań. Dokładność jest niezbędna, więc to badanie powie nam, czy „koronawirusowe psy” są w stanie niezawodnie wykryć wirusa i powstrzymać jego rozprzestrzenianie się

- oświadczył James Bethell, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za innowacje i badania naukowe.

Badania z udziałem czworonożnych pupili prowadzone są też w Stanach Zjednoczonych i we Francji.

Czytaj także: Posiadanie psa wydłuża życie o 24 proc.!

Jakie inne choroby potrafią wykrywać psy?

Warto przypomnieć, ze umiejętności psów wykorzystywane są w medycynie już od wielu lat. Naukowcy wskazują, że nasi pupile za pomocą węchu mogą wykryć nowotwory takiej jak rak pęcherza, skóry, piersi i płuc. Niektóre z nich mogą wyczuwać nadchodzącą migrenę lub spadający poziom cukru u diabetyka, a nawet napady padaczkowe, stres i niepokój a nawet chorobę Parkinsona.

Jak wygląda leczenie chorych na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Leczenie zarażonych COVID-19. Jak to wygląda? Źródło :36,6

Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 18.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej