Przywra – objawy i leczenie przywry krwi, kociej i wątrobowej

Fot: Klaus Vedfelt / gettyimages.com

Przywra to pasożyt bytujący w wątrobie, układzie krążenia, trzustce i płucach. Szczególne zagrożenie niosą motyliczka i motylica wątrobowa oraz przywry znajdujące się we krwi. Są one częstą przyczyną nasilających się dolegliwości oraz poważnych zespołów chorobowych.

Przywra może osiągać długość nawet kilku centymetrów. Do zarażenia dochodzi najczęściej po wypiciu wody zawierającej larwy. Przenoszą się one do jamy brzusznej i wątroby, w której po 3 miesiącach składają jaja. Powodują mechaniczne uszkodzenia narządów, mogą także prowadzić do poważnych komplikacji.

Przywra – bytowanie

Przywry, które przedostają się do organizmu człowieka, powodują choroby, uzależnione od miejsca ich bytowania. Motylica wątrobowa wywołuje fascjolozę, zarażenie przywrą krwi wiąże się ze schistosomatozą. Pasożyty najczęściej bytują w organizmach przeżuwaczy, takich jak owce i kozy, jednak ich żywicielem może stać się również człowiek. Zarażeniu może sprzyjać zwłaszcza picie nieprzegotowanej wody, ale niebezpieczne są również kąpiele w stawach oraz kontakt z roślinami, na które oddały kał zarażone zwierzęta – nie należy jeść zebranych na polach i łąkach nieumytych traw, szczawiu i innych roślin.

Objawy przywry

Przedostanie się do organizmu larw przywry wiąże się z wystąpieniem nieprzyjemnych symptomów. Pojawiają się reakcje alergiczne skóry, a także niedokrwistość. W ciągu kilku tygodni po zarażeniu larwy dojrzewają i doprowadzają do dolegliwości w obrębie wątroby, do której najczęściej się przedostają. Należą do nich: silny ból, osłabienie, nudności, gorączka lub stan podgorączkowy, złe samopoczucie i nudności. W niektórych przypadkach można zaobserwować również żółtaczkę. Niekiedy dochodzi do ropni i martwicy niektórych tkanek wątroby, a z czasem także do ropni dróg żółciowych i marskości wątroby.

Przywra krwi

Przywra krwi wywołuje chorobę nazywaną schistosomatozą. Dorosłe osobniki żyją i pasożytują w naczyniach krwionośnych w okolicach miednicy, w których mogą dożyć nawet kilku lub kilkunastu lat. Są znacznie mniejsze od przywr wątrobowych i osiągają długość do 20 mm. Pasożyty są rozdzielnopłciowe, do kopulacji dochodzi w naczyniach krwionośnych, a samica składa jaja w naczyniach włosowatych pęcherza moczowego. Dzięki ostremu kolcowi jaja przebijają tkanki i wraz z moczem przedostają się poza organizm człowieka. Schistosomatoza jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób pasożytniczych na świecie – choruje na nią ok. 230 mln ludzi, jednak zdecydowana większość chorych żyje w Afryce, Indiach i Indochinach. Często schorzenie przebiega bezobjawowo, czasami pojawia się gorączka, ból brzucha, biegunka i kaszel, które nie wskazują jednak bezpośrednio na przyczynę problemu. W wielu przypadkach jedynym objawem jest krwiomocz oraz dolegliwości w obrębie układu moczowego, związane z jego uszkodzeniem po złożeniu jaj.

Przywra kocia

Przywra kocia pasożytuje w wątrobie i woreczkach żółciowych kotów, psów i ludzi, osiąga przy tym długość do 1,5 cm. Do zarażenia może dojść w wyniku wypicia zakażonej wody lub zjedzenia mięsa ryb. Do najczęstszych objawów należą: niestrawność, zaparcia, biegunka i ból brzucha. Poza tym obserwuje się zaburzenia pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Przywra wątrobowa

Przywra wątrobowa, nazywana również motylicą wątrobową, pasożytuje w wątrobie i przewodach żółciowych zwierząt roślinożernych, jednak czasami przedostaje się również do organizmu człowieka. Może dorastać nawet do 5 cm długości, a jej cechą charakterystyczną są dwie przyssawki oraz kolce występujące najgęściej na przedniej stronie ciała. Młode pasożyty doprowadzają do mechanicznego niszczenia wątroby, ponieważ drążą kanały w jej miąższu. Dojrzałe osobniki przedostają się do przewodów żółciowych i w nich pasożytują. W niektórych przypadkach mogą trafiać również do płuc, śledziony czy węzłów chłonnych. Przywry wątrobowe doprowadzają do problemów z trawieniem związanych z zaburzeniem funkcji wątroby. Organ, podobnie jak znajdujące się w jego pobliżu węzły chłonne, jest powiększony, w wyniku urazów dochodzi do jego ostrego zapalenia, a niekiedy również do zapalenia otrzewnej. Kanały drążone przez motylice z czasem ulegają wypełnieniu tkanką ziarninową i bliznowacieją. Można zaobserwować również zapalenie ścian przewodów żółciowych. W zaawansowanym stadium dochodzi do marskości wątroby na tle motyliczym.

Przywry: leczenie

Przywrę rozpoznaje się poprzez ujawnienie w kale jaj motylicy i zaobserwowanie reakcji serologicznej. Obecność pasożytów najłatwiej ustalić kilka miesięcy po zakażeniu. W większości przypadków leczenie przywry odbywa się w szpitalu pod stałą kontrolą specjalisty. Wynika to z różnych reakcji na podawane leki – może dojść do biegunki, nudności, wymiotów i silnych dolegliwości bólowych.

Zobacz także: Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby

Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 01.10.2021,
Opublikowano: 02.10.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej