Przykurcz Volkmanna i zespół ciasnoty wewnątrzpowięziowej

Fot: Mixmike / gettyimages.com

Przykurcz Volkmanna to określenie na przykurcz dotyczący mięśni zginaczy przedramienia. Przyczynami mogą być uszkodzenie tętnicy czy też zbyt długie utrzymanie opaski uciskowej. W leczeniu stosuje się m.in. fizjoterapię.

Zespół Volkmanna, czyli inaczej przykurcz ischemiczny (niedokrwienny), wywołany jest zwyrodnieniem mięśni i nerwów o postępującym przebiegu, a jego przyczyną jest niedokrwienie kończyny. Przykurcz wraz z porażeniem mięśni stanowią więc objaw wtórny do innych zaburzeń.

Przyczyny przykurczu Volkmanna

Przykurcz Volkmanna stanowi powikłanie po zwichnięciu stawu łokciowego, a także po złamaniach kości, w tym kości przedramienia czy złamaniach nadkłykciowych kości ramiennej. Kiedy dochodzi do złamania nadkłykciowego kości ramiennej, następuje ucisk tętnicy ramiennej przebiegającej między rozcięgnem mięśnia dwugłowego ramienia a złamanym fragmentem kości ramiennej. Przykurcz może powstać w wyniku różnych mechanizmów zaburzenia ukrwienia kończyny. Mogą to być niedokrwienie tętnicze (jak przy złamaniu nadkłykciowym kości ramiennej), ale także upośledzenie odpływu krwi żylnej, odruchowy skurcz tętnicy ramiennej bądź zator tętnicy. Inne przyczyny przykurczu Volkmanna to:

  • uszkodzenia naczyń tętniczych,
  • zbyt długie utrzymanie opaski uciskowej,
  • nadmierne manipulowanie przy nastawianiu złamania,
  • rozległe krwiaki podpowięziowe.

Mówiąc o przyczynach przykurczu niedokrwiennego Volkmanna, warto dodatkowo podkreślić podział na niedokrwienie pochodzenia naczyniowego, a także niedokrwienie będące wynikiem obrzęku okolicznych tkanek.

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Porażenie nerwu promieniowego a przykurcz Volkmanna

Przykurcz niedokrwienny Volkmanna może stanowić przyczynę zespołu ciasnoty przedziału powięziowego. Jednak nie dotyczy to każdego mechanizmu wcześniej scharakteryzowanego niedokrwienia. Do zespołu ciasnoty przedziału powięziowego może dojść jedynie w przypadku obrzęku tkanek, a więc nie przy uszkodzeniu tętnicy. W tym drugim przypadku bowiem dochodzi do zmian troficznych i zgorzeli, a nie obrzęku i zespołu ciasnoty. Najczęściej następuje niedokrwienie w zakresie mięśni zginaczy przedramienia. Tym samym zmiany niedokrwienne powodują porażenie nerwu pośrodkowego i nerwu łokciowego.

Objawy przykurczu niedokrwiennego

Początkowe objawy to ból, szczególnie nasilający się podczas prostowania palców, ból promieniujący wzdłuż przedramienia. Brak jest tętna na tętnicy promieniowej, zniesiona jest również ruchomość w zakresie mięśni przedramienia. Wraz z pogłębianiem się niedokrwienia dochodzi do obrzęku i zasinienia palców. W przypadku zespołu ciasnoty wewnątrzpowięziowej wyjątkiem jest to, że nie zanika tętno na kończynie.

Późna faza niedokrwienia powoduje narastające zmiany martwiczo-bliznowate i przykurcze włókniste, co przekłada się klinicznie na zniekształcenia rąk i palców. Przykurcz Volkmanna przedstawia się następująco – przedramię ustawione jest w pronacji (kciuk skierowany w osi ciała na zewnątrz), nadgarstek jest zgięty w kierunku dłoniowym. Kciuk jest przywiedziony, pozostałe palce ręki są zgięte w stawach międzypaliczkowych i w przeproście w zakresie stawów śródręczno-paliczkowych.

Leczenie przykurczu Volkmanna

Konieczne jest właściwe ustawienie złamania, a także usunięcie przyczyny niedokrwienia. W leczeniu stosuje się prawidłowe ułożenie i unieruchomienie kończyny, wyciągi i fizjoterapię.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.06.2018,
Opublikowano: 13.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Milena Clinica Cosmetologica Sopot 14.06.2018r.

Ultraformer III HIFU to nowoczesny sposób na lifting twarzy bez skalpela oraz lifting ciała. To bezinwazyjny, bezpieczny zabieg, który wykonywać można praktycznie na całym obszarze ciała. Nie wymaga specjalnego przygotowania, znieczulenia i bezpośrednio po wyjściu z gabinetu można wrócić do codziennych zajęć. Co więcej, zabieg może być wykonywany przez cały rok. Jeden zabieg jest wystarczający dla uzyskania maksymalnego efektu w danej okolicy. Pozdrawiam, Milena Nalbandian z Clinici Cosmetologica Dr Igora Michajłowskiego

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej