Przykurcz mięśni – przyczyny, miejsca występowania i leczenie

Fot: photocheaper / gettyimages.com

Przykurcz to zmniejszenie elastyczności i skrócenie mięśni pod wpływem różnorodnych bodźców: urazu, długotrwałego unieruchomienia albo braku aktywności. Jego przyczyną mogą być także zmiany neurologiczne.

Zazwyczaj efektem przykurczów jest ograniczenie ruchomości, któremu często towarzyszą dolegliwości bólowe. Zachowanie dobrego stanu układu kostno-szkieletowego i mięśniowego wymaga regularnej i dobrze zaplanowanej rehabilitacji.

Jak powstaje przykurcz?

Przykurcz jest skutkiem działania jednego z dwóch mechanizmów. Pierwszy z nich związany jest ze zmniejszeniem ruchomości mięśnia wskutek braku aktywności. Drugi obejmuje przejściowe lub utrwalone zwiększenie napięcia spowodowane np. wymuszoną pozycją ciała lub schorzeniami neurologicznymi. Oba zjawiska powodują zmiany w obrębie tkanki mięśniowej – włókna skracają się, a ich elastyczność ulega zmniejszeniu. Prowadzi to do przyjmowania przez pacjenta wymuszonej pozycji określonej części tułowia lub szyi. Zmiany w obrębie kończyn mają zwykle charakterystyczny obraz. Ze względu na przewagę grupy zginaczy, kolano lub łokieć pod wpływem przykurczu okolicznych mięśni ustawia się w pozycji lekko zgiętej, bez możliwości całkowitego wyprostu.

Przykurcz mięśni karku

Przykurcz mięśni karku spowodowany jest najczęściej utrzymywaniem wymuszonej pozycji – np. podczas pracy przy komputerze lub w czasie czytania. Powodem może też być niewygodne ułożenie podczas snu, które powoduje odruchową reakcję mięśni. Zmiany dotyczą zwykle tylnej okolicy szyi, co powoduje utrzymywanie się głowy w pozycji uniesionej i mocno wysuniętej do przodu.

Przykurcz mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych (tzw. kręcz) może wymusić ułożenie głowy w znacznym skręcie bocznym, z lekkim odgięciem ku górze. Niewłaściwe ułożenie szyi wymusza kompensację poprzez zwiększenie napięcia innych mięśni (wspierających piersiową i lędźwiową część kręgosłupa) oraz wyzwolenie objawów bólowych wzdłuż całego tułowia.

Przykurcze mięśni nóg

Przykurcze mięśni nóg dotyczą zwykle zginaczy kolana i przywodzicieli uda. Objawami są:

  • brak możliwości pełnego wyprostu kończyny w stawie kolanowym,
  • niemożność wykonania skłonu w pozycji stojącej lub siedzącej bez podkurczenia nóg,
  • wady postawy wynikające ze stania na ugiętych nogach,
  • problem z wykonaniem szerokiego rozkroku.

Powodem zmian jest najczęściej stała, siedząca praca oraz brak aktywności fizycznej.

Przykurcze mięśni łydki (ograniczające ruchomość stopy) są efektem długotrwałego unieruchomienia (np. po złamaniach) albo przeciążania (np. u kobiet chodzących w obuwiu na wysokich obcasach).

Przykurcze mięśni kończyny górnej

Przykurcze w obrębie ręki obejmują najczęściej mięśnie przedramienia odpowiedzialne za utrzymywanie jej pozycji oraz zginacze palców. Objawy takie stwierdza się np. u osób piszących przez wiele godzin dziennie na klawiaturze lub pracujących w wymuszonej pozycji z dużym obciążeniem rąk.

Charakterystyczny jest obraz tzw. przykurczu Dupuytrena spowodowanego przez bliznowacenie rozcięgna dłoniowego. Palce – początkowo mały i serdeczny – ustawiają się w lekkim grzbietowym odchyleniu i są zgięte w stawach międzypaliczkowych. Zmiany mogą nasilać się, obejmować pozostałe palce i powodować znaczące deformacje ręki.

Jak zbudowany jest układ mięśniowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6

Przykurcze mięśni u niemowlaków i starszych dzieci

Przykurcze mięśni w wieku dziecięcym są zwykle efektem zaburzeń neurologicznych dotyczących ośrodkowego układu nerwowego. Powodem są wady rozwojowe, urazy okołoporodowe oraz choroby obejmujące ośrodki ruchowe mózgu. Przykurcze, które nie mają podłoża organicznego, mogą wynikać z braku dostatecznej ilości ruchu albo z przejściowych zaburzeń rozwojowych w młodym organizmie.

Przykurcze ścięgien i stawów

W języku potocznym funkcjonują pojęcia przykurczów ścięgien i stawów. Opisywane jest w ten sposób zjawisko ograniczenia ruchomości narządu ruchu w związku z postępującymi zmianami zwłóknieniowym w torebce stawowej lub ścięgnach. Powodem jest zwykle unieruchomienie, które może mieć charakter:

  • mechaniczny (np. opatrunek gipsowy, brak ruchu),
  • neuropochodny (porażenie mięśni),
  • odruchowy (np. związany z bólem w przebiegu zmian zwyrodnieniowych czy pourazowych).

Leczenie przykurczów

Przykurcze należy leczyć przyczynowo – usuwając powód ograniczenia ruchomości czy zwiększonego napięcia. Takie działanie jest możliwe w przypadku zespołów bólowych, przeciążeniowych, pourazowych lub w niektórych postaciach schorzeń układu nerwowego. Podawanie leków zmniejszających napięcie mięśniowe i ból stanowi ważny element terapii, ale podstawą są wykonywane regularnie zabiegi fizjoterapeutyczne – masaże, ćwiczenia bierne i czynne, fizykoterapia (np. nagrzewanie, ultradźwięki, masaże wirowe).

W przypadku cięższych schorzeń, gdy nie można szybko usunąć przyczyny przykurczu, niezbędne jest wczesne rozpoczęcie rehabilitacji i usprawniania. Unika się wtedy utrwalenia zmian, nasilania przykurczów i zaniku masy mięśniowej.

Efekty codziennego przeciążenia (np. związanego z pracą) można ograniczyć dzięki ćwiczeniom na przykurcze. Korzystne są:

  • spacery,
  • rozciąganie i gimnastyka,
  • sporty ogólnorozwojowe (np. pływanie, rower, marszobieg, nordic walking),
  • regularne przerwy w pracy siedzącej – powiązane z krótkim spacerem lub wykonaniem ćwiczeń.

Bibliografia:

1. A. Prusiński, Neurologia praktyczna, Warszawa 2011.

2. J. Johnson, Korekcja postawy ciała. Wybrane techniki manualne, tł. M. Kokosz, Wrocław 2018.

Data aktualizacji: 20.05.2019,
Opublikowano: 20.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej