Przyczyny powstawania, najczęstsze objawy oraz metody leczenia śluzaków w sercu

Fot: artpartner-images / gettyimages.com

Śluzakiem serca nazywamy łagodny, guzowaty rozrost nowotworowy, zlokalizowany najczęściej w lewym przedsionku. Przyczyna powstawania u niektórych osób tego schorzenia pozostaje nieznana. Głównym symptomem śluzaków w sercu są zaburzenia jego rytmu oraz objawy zatorów tętnic obwodowych.

Diagnostyka śluzaków serca polega przede wszystkim na badaniach obrazowych, takich jak echokardiografia. Leczeniem z wyboru śluzaków w sercu jest ich całkowite operacyjne usunięcie, po którym niestety zdarzają się nawroty. Rokowanie co do przeżycia pacjentów po leczeniu jest bardzo dobre.

Zobacz także:

Najczęstsze przyczyny kołatania serca

Grillowane mięso może szkodzić sercu

Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?

Co to jest śluzak serca i jakie są przyczyny jego powstawania?

Śluzak (po łacinie myxoma) to łagodny nowotwór, który lokalizuje się w różnych tkankach miękkich w organizmie. Najczęściej spotykany w praktyce klinicznej śluzak pojawia się w sercu. Jest to także zarazem najczęstszy nowotwór występujący w tym organie.

Śluzak serca należy do grupy łagodnych chorób nowotworowych zajmujących ten narząd, do których zalicza się także włókniaki, tłuszczaki oraz mięśniaki.

Przyczyna powstawania śluzaków serca, tak jak i wielu innych łagodnych nowotworów, pomimo wielu lat badań pozostaje nieznana. W około 10 proc. przypadków choroba ta występuje rodzinnie, co może sugerować udział pewnych dziedzicznych zaburzeń genetycznych w procesie rozwoju tego nowotworu.

Śluzaki najczęściej lokalizują się w lewym przedsionku serca. Zwykle są one uszypułowane, wyglądem przypominając polipy. Mogą osiągać rozmiary nawet do kilkunastu centymetrów, powodując liczne zaburzenia w prawidłowej pracy serca. Najczęściej pojawiają się u osób dorosłych, znacznie częściej u kobiet.

Śluzaki serca, w kilku procentach przypadków, występować mogą z różnymi innymi schorzeniami, takimi jak: znamiona błękitne na skórze, zespół Cushinga (objawy związane z podwyższonym poziomem przede wszystkim kortyzolu we krwi), guzy jąder i gruczolaki przysadki. W takich przypadkach mówimy o zespole Carneya.

Jakie objawy może powodować śluzak w sercu?

Objawy, jakie powoduje śluzak serca zależą przede wszystkim od jego lokalizacji w tym narządzie oraz rozmiarów. Małe zmiany nowotworowe w sercu mogą przez wiele lat nie dawać żadnych symptomów.

W prawie 70 proc. przypadków śluzaki serca powodują duszności, kołatania serca (niemiarowa, szybka akcja serca) oraz omdlenia.

W około 30 proc. śluzaki serca dają niespecyficzne objawy ogólnoustrojowe, takie jak spadek masy ciała, przewlekłe gorączki, bóle stawowe, zmiany skórne, a w badaniach laboratoryjnych krwi wzrost OB (Odczyn Biernackiego) oraz liczby białych krwinek.

Guzy znajdujące się w lewym przedsionku mogą powodować zwężenie tzw. ujścia mitralnego (czyli drogi, którą krew przepływa z lewego przedsionka do lewej komory), co podczas osłuchiwania klatki piersiowej przez lekarza może objawiać się jako szmery serca, a także utrudnianie napełniania tej jamy narządu, co niekiedy prowadzi do rozwoju przewlekłej niewydolności serca.

Śluzaki serca mogą być przyczyną zatorów obwodowych, czyli nagłego zamknięcia naczyń tętniczych przez fragment nowotworu oderwany od guza pierwotnego, prowadzące do m.in. udaru niedokrwiennego mózgu (gdy lokalizują się w tętnicach szyjnych bądź kręgowych) lub zatorowości płucnej, gdy znajdą się w tętnicach płucnych. Zatory obwodowe szczególnie często pojawiają się w przypadku obecności śluzaków na naturalnych zastawkach serca.

Śluzaki serca pojawiające się w ścianie, np. lewej komory, dawać mogą objawy zaburzeń kurczliwości mięśnia sercowego lub nieprawidłowości rytmu serca, gdy lokalizują się w miejscu przechodzenia impulsów elektrycznych wywołujących jego skurcz.

Śluzaki serca mogą, choć w rzadkich przypadkach, prowadzić do tamponady serca, czyli pęknięcia ściany mięśnia sercowego i przedostania się krwi do worka osierdziowego otaczającego ten narząd, co jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Na czym polegają diagnostyka oraz leczenie śluzaka serca?

W celu ustalenia lokalizacji i zaawansowania objawowych zmian guzowatych w sercu przeprowadza się badania obrazowe, takie jak echokardiografia, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Leczenie guzów nowotworowych serca, w tym także śluzaków, polega przede wszystkim na ich całkowitym operacyjnym usunięciu. Czasami konieczne staje się również, po wycięciu zmiany, wszczepienie nowej zastawki lub stymulatora serca.

Nieoperowane śluzaki serca powodują często zatory obwodowe, które mogą stać się przyczyną niepełnosprawności (np. po udarze mózgu ) lub nawet nagłego zgonu chorego.

U około 10 proc. pacjentów w ciągu pierwszych kilku lat po operacji obserwuje się nawroty śluzaka serca. Z tego względu konieczna jest coroczna dokładna kontrola obrazowa serca, przeprowadzana najczęściej za pomocą badania echokardiograficznego.

Rokowanie co do przeżycia chorych ze śluzakiem serca po przeprowadzonym leczeniu operacyjnym jest bardzo dobre.

Jak działa serca? Co można zarobić, aby działało, jak najlepiej? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o serce? Źródło: x-news

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Kraków 2016.

Data aktualizacji: 10.12.2020,
Opublikowano: 10.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej