Przewlekła biegunka u dzieci i dorosłych. Jakie są główne przyczyny?

Fot: vadimguzhva / gettyimages.com

Przewlekła biegunka u dzieci może być wynikiem celiakii, nietolerancji pokarmowych lub zakażenia pasożytniczego. U dorosłych częściej przyczyną jest zespół jelita drażliwego. Poza leczeniem i dietą można wypróbować zioła działające łagodząco na śluzówkę jelita, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Przewlekła biegunka jest objawem bardzo częstym. Definiuje się ją jako rozluźnienie konsystencji stolca trwające co najmniej 4 tygodnie. Biegunka przewlekła dzieli się na wodnistą, tłuszczową i zapalną. Tak naprawdę przyczyn przewlekłej biegunki jest niezliczenie wiele, dlatego stanowi ona ogromny problem diagnostyczny.

Przyczyny przewlekłej biegunki

Mówiąc o przyczynach przewlekłej biegunki, warto dokonać podziału na biegunkę wodnistą, tłuszczową i występującą z przyczyn zapalnych. Pozwala to sklasyfikować i pogrupować najważniejsze przyczyny tego objawu.

Podczas występowania biegunki warto przyjmować lek Enterol. Dlaczego? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Enterol fakty i mity. Źródło: Agencja TVN

Przewlekła biegunka tłuszczowa może wynikać z upośledzenia procesów trawiennych, w tym:

  • choroby wątroby i dróg żółciowych;
  • zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego;
  • zaburzenia wydzielania enzymów trawiennych m.in. przez trzustkę.

Może też być wynikiem zespołu złego wchłaniania, czyli upośledzenia zdolności wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia. Zalicza się tu m.in.:

  • nietolerancje pokarmowe, np. nietolerancję laktozy;
  • celiakię (chorobę trzewną);
  • niektóre leki hamujące wchłanianie tłuszczów czy węglowodanów;
  • niedokrwienie jelita;
  • nadmierny wzrost nieprawidłowej flory bakteryjnej w jelitach;
  • choroby pasożytnicze.

Drugim typem przewlekłej biegunki jest proces zapalny w obrębie jelit. Może być on wywołany bezpośrednio czynnikiem zapalnym, jak Clostridium difficile po antybiotykoterapii, inwazyjnym zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym przewodu pokarmowego. Niekiedy bywa odczynem zapalnym w przebiegu:

  • choroby Leśniowskiego-Crohna;
  • zapalenia uchyłków jelita;
  • wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;

Zdarza się też, że do zapalenia jelita grubego dochodzi w konsekwencji napromieniowania.

Trzecim typem biegunki przewlekłej jest biegunka wodnista. Dzieli się ją na:

  • sekrecyjną – najczęściej występuje w nocy, charakteryzuje się zmniejszonym wchłanianiem wody w jelitach, nie jest związana z przyjmowaniem pokarmów, ale wywołują: ją alkohol, enterotoksyny bakteryjne, leki, guzy neuroendokrynne, środki przeczyszczające, zapalenia naczyń. Bywa stanem po zabiegach operacyjnych, np. gastrektomii (usunięciu żołądka) czy cholecystektomii (usunięciu pęcherzyka żółciowego);
  • osmotyczną – konsekwencja zatrzymania wody pod wpływem słabo wchłanialnych substancji, w przebiegu zespołów złego wchłaniania węglowodanów, choroby trzewnej, osmotycznie czynnych leków przeczyszczających i leków zobojętniających kwasy żołądkowe;
  • czynnościową – jest ściśle związana z przyjmowaniem pokarmów. Charakteryzuje się nasiloną perystaltyką, małą objętością stolców i ustępowaniem w nocy oraz u osób będących na czczo. Najczęściej jest określana mianem zespołu jelita drażliwego.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Przewlekła biegunka w różnych grupach wiekowych

Do określenia przyczyny biegunki zazwyczaj niezbędne są wywiad lekarski i podstawowe badania. Czasami już wywiad, wiek pacjenta i dodatkowe objawy ukierunkowują na rozpoznanie.

Trudno mówić o przewlekłej biegunce u niemowlęcia. W 1. roku życia zmiany rytmu wypróżnień są normalne ze względu na kolonizowanie się przewodu pokarmowego dziecka florą fizjologiczną. Luźniejsze stolce, oddawane kilka razy dziennie (ok. 8 razy na dobę) są normą u maluszków. To, co powinno skłonić rodziców do pilnej wizyty u lekarza, to przede wszystkim pieniste stolce, jak również stolce wyglądem przypominające „galaretkę z czarnej porzeczki”. Ciężko tu jednak mówić o pojęciu biegunki przewlekłej; jest to raczej biegunka ostra, nagła.

Biegunka u dzieci również rzadko przybiera przewlekły obraz. Jeśli już występuje, to jej główną przyczyną jest choroba trzewna, czyli celiakia. Powszechna też jest biegunka towarzysząca różnym zakażeniom pasożytniczym w związku ze słabą higieną (myciem rąk) dzieci.

U osób starszych może pojawić się wodnista biegunka jako wynik mikroskopowego zapalenia jelita grubego.

Zespół jelita drażliwego jako najczęstsza przyczyna przewlekłej biegunki

Zespół jelita drażliwego jest obecnie najczęstszą przyczyną biegunki przewlekłej w krajach rozwijających się. Najczęstsze objawy to bóle brzucha o charakterze kurczowym. Choroba może przebiegać z biegunką lub zaparciami. Wodnista biegunka najczęściej pojawia się po posiłkach; większość pacjentów zauważa obecność śluzu w stolcu. Poza jedzeniem biegunkę nasila również stres.

Przewlekła biegunka a bóle brzucha

W przebiegu przewlekłej biegunki mogą pojawić się bóle brzucha o różnym charakterze i nasileniu. W przypadku zespołu jelita drażliwego ból ma charakter kurczowy. Ból często towarzyszy takim schorzeniom, jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy też wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Stany przebiegające ze wzmożoną perystaltyką jelit również mogą dawać dolegliwości bólowe.

Leczenie przewlekłej biegunki

W każdym typie biegunki najważniejsze jest odpowiednie odżywienie i nawodnienie chorego. Czasami konieczne bywa żywienie pozajelitowe. Leczenie przewlekłej biegunki zależy od jej przyczyny, dlatego podstawę stanowi odpowiednie rozpoznanie. Niektóre schorzenia wymagają zastosowania np. antybiotykoterapii lub suplementów enzymów trawiennych wspomagających proces trawienia. Niezbędnym elementem leczenia przewlekłej biegunki jest odpowiednia dieta dostosowana do podstawowej jednostki chorobowej. W przypadku np. zespołu jelita drażliwego bez stosowania odpowiedniej diety nie ma mowy o pozbyciu się objawów.

Zioła wspomagające leczenie przewlekłej biegunki

W leczeniu przewlekłej biegunki mogą sprawdzić się niektóre zioła:

  • liść orzecha włoskiego;
  • borówka czernica;
  • babka lancetowata;
  • kasztanowiec;
  • kłącze pięciornika.

Niektóre warzywa i owoce odpowiednio przyrządzone również łagodzą biegunkę. Można spróbować pieczonych jabłek lub gotowanej marchewki.

Zobaczcie, jak dbać o czystość podczas gotowania, aby uniknąć groźnych bakterii, w tym Salmonelli:

Zobacz film: Co zrobić, aby nie zarazić się Salmonellą? Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 18.07.2019,
Opublikowano: 15.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

kawka 22.03.2018r.

dobry artykuł

pestana 19.02.2018r.

Jeśli jest reakcja na smectę to wystarczy ją wybrać i powinno być po problemie. Jeśli reakcji nie ma, to jedynym słusznym rozwiązaniem jest lekarz, a może nawet szpital?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej