Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?

Fot: Brian Jackson / fotolia.com

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego lub dyskopatia to medyczne nazwy dolegliwości zwanej potocznie wypadnięciem dysku. Objawem przepukliny kręgosłupa może być umiarkowany lub silny ból, a nawet poważne trudności z poruszaniem. Przepuklina nie zawsze wymaga operacji, ale konieczna jest rehabilitacja.

Przepuklina krążka międzykręgowego (inaczej dyskopatia), czyli popularne "wypadanie dysku" polega na wysunięciu się galaretowatego jądra dysku (tzw. jądro miażdżyste) poza przestrzeń międzykręgową. Wysunięty dysk uciska na sąsiadujące z kręgami struktury nerwowe, powodując dolegliwości bólowe i ograniczając ruchomość. Dyskopatia to choroba osób o "siedzącym" trybie życia, ale może przytrafić się również aktywnym fizycznie. Przeważnie dotyka osoby po 45. roku życia, choć coraz częściej jest diagnozowana u ludzi młodych.

Zobaczcie, jak wygląda diagnostyka w dyskopatii:

Zobacz film: Diagnostyka w dyskopatii. Źródło: 36,6

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego: objawy

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa to jeden z najczęściej przeciążanych obszarów ciała. Szkodzi mu zwłaszcza siedząca praca, brak ruchu i częste przyjmowanie niewygodnych pozycji. Przepuklina kręgosłupa na odcinku lędźwiowym (lędźwiowo-krzyżowym) stanowi około 70% wszystkich przypadków przepukliny kręgosłupa (pozostałe dotyczą odcinka szyjnego, sporadycznie piersiowego). Przepuklinę poprzedzają zazwyczaj dolegliwości bólowe związane z wypukliną, czyli jej wcześniejszym stadium. Wypuklina polega na nieznacznym wysunięciu się dysku i może również przebiegać całkowicie bezobjawowo. Nieleczona wypuklina prowadzi do powstania przepukliny kręgosłupa, czyli sytuacji, w której nieprawidłowo wysunięte jądro dysku uciska struktury nerwowe sąsiadujące z kręgami i powoduje szereg dolegliwości, do których należą m.in.:

  • umiarkowany lub silny ból kręgosłupa na odcinku lędźwiowym;
  • ból promieniujący do kończyn dolnych (najczęściej jednostronnie);
  • drętwienie oraz wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych;
  • uczucie mrowienia i skurcze mięśni;
  • rwa kulszowa;
  • zaburzenia czucia w kończynach dolnych;
  • niedowłady nerwów kończyny dolnej;
  • znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa;
  • częściowy zanik mięśni wynikający z nieczynności;
  • kłopoty z poruszaniem - częściowa lub całkowita utrata sprawności.

Już we wczesnym stadium rozwoju przepukliny kręgosłupa objawy mogą w znacznym stopniu pogorszyć komfort życia i utrudnić codzienne czynności. Zlekceważenie przewlekłych bólów kręgosłupa związanych z dyskopatią niemal zawsze sprawia, że objawy będą się nasilać. W przypadku ich wystąpienia konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego: przyczyny występowania i diagnoza

Powstanie przepukliny krążka międzykręgowego może być spowodowane zarówno brakiem aktywności fizycznej, jak i przeciążeniem kręgosłupa w wyniku np. czynnego uprawiania sportu. Dolegliwość może pojawić się nagle - w wyniku urazu lub wypadku komunikacyjnego. Do popularnych przyczyn i czynników zwiększających ryzyko wystąpienia przepukliny na odcinku lędźwiowym należy:

  • nadmierne przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa;
  • nadwaga lub otyłość;
  • częste przyjmowanie niewygodnych pozycji;
  • siedzący tryb życia, praca w pozycji siedzącej lub innej obciążającej kręgosłup;
  • przebyte urazy;
  • nieprawidłowości w budowie kręgosłupa i wady genetyczne;
  • osteoporoza.

Diagnoza przepukliny kręgosłupa wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego, a także wykonania badań obrazowych. Lekarz może zlecić jedno (a w razie wątpliwości więcej) z badań, takich jak: rezonans magnetyczny (MR), tomografia komputerowa (TK) lub badanie radiologiczne (RTG) kręgosłupa.

Przepuklina krążka międzykręgowego: ćwiczenia czy operacja?

Zależnie od stadium zaawansowania przepukliny kręgosłupa należy wdrożyć leczenie, które polega przede wszystkim na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń i rehabilitacji. Ćwiczenia mają na celu przede wszystkim zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz napięcia mięśniowego, a także wzmocnienie mięśni tułowia, po to by zapewnić prawidłową stabilizację kręgosłupa. Rehabilitacja może być również uzupełniona o inne zabiegi fizjoterapeutyczne, np. masaże, krioterapię. Zależnie od stopnia nasilenia dolegliwości bólowych stosuje się również pomocniczo leczenie farmakologiczne (przeciwbólowe i przeciwzapalne). Chirurgiczne metody leczenia wypukliny w odcinku lędźwiowym nie są obligatoryjne. Rehabilitacja przynosi zazwyczaj dobre efekty i leczenie operacyjne nie jest konieczne. Wskazaniem do operacji może być długotrwały brak skuteczności rehabilitacji, silny ból utrudniający poruszanie, poważne ograniczenie ruchomości, paraliże oraz niedowłady kończyn. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Jak prawidłowo siedzieć, aby uniknąć problemów z kręgosłupem? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego: profilaktyka

Aby nie dopuścić do wystąpienia przepukliny kręgosłupa lędźwiowego, osoby szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia schorzenia (np. wykonujące siedzącą pracę) powinny pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. Warto również zatroszczyć się o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej pozycji podczas siedzenia, chodzenia oraz snu. Ulgę w dolegliwościach kręgosłupa może przynieść również pływanie na basenie. Warto rozważyć zakup odpowiednio wyprofilowanej poduszki ortopedycznej oraz dobór wygodnego materaca. Osoby będące w trakcie rehabilitacji powinny unikać siedzenia i snu w pozycjach mogących powodować nasilenie bólu. Niewskazane jest również wykonywanie gwałtownych ruchów (np. skłonów) oraz dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Data aktualizacji: 14.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

David 30.11.2017r.

Kilka dni temu odebrałem wyniki rezonansu magnetycznego odcinka kr. lędźwiowego , który wykonałem ze względu na wypadek komunikacyjny ponad rok temu, okazało się że mam przepuklinę jądra miażdżystego kręgosłupa w wieku 22lat
Codziennie zmagam się z bólem pleców, lubię dużo siedzieć a wiem że to jest nie zdrowe... najgorsze że tak już będzie do końca życia ;(

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej