U 80-letniego pacjenta ryzyko pęknięcia tętniaka było bardzo duże i konieczne było jak najszybsze wykonanie zabiegu. Niestety przebyta wcześniej operacja kardiochirurgiczna wykluczała ponowne otworzenie klatki piersiowej.
Lekarze zdecydowali, że jedyną szansą dla chorego będzie wszczepienie specjalnego stentgraftu, czyli protezy naczyniowej w postaci syntetycznej rurki z metalowym "zbrojeniem". Sztuczne naczynie zostało umieszczone w łuku aorty drogą przezskórną. Model został przygotowany specjalnie dla pacjenta i został dopasowany do jego anatomicznych parametrów.
Zobacz także: Jak wygląda leczenie tętniaków aorty brzusznej? Poznajcie historię pana Wiesława
Stentgraft wszczepiony przez lekarzy z Wrocławia ma średnicę ponad 30 milimetrów, a jego stworzenie trwało sześć tygodni. Aby wprowadzić protezę do aorty specjaliści wykonali kilkumilimetrowe nacięcie w pachwinie i z pomocą specjalnego urządzenia przetransportowali do aorty, gdzie został otworzony.
Wrocław jest drugim ośrodkiem w Polsce (jako pierwsi w Polsce tę metodę leczenia tętniaków zastosowali lekarze z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), który wykonuje tego rodzaju zabiegi. Placówka obecnie przygotowuje do identycznego zabiegi 63. kobietę. Warto zaznaczyć, że na świecie w programie wszczepiania takich stentgraftów uczestniczy 12 ośrodków medycznych. Program jest w fazie badań klinicznych, dotychczas zoperowano w ten sposób 86 pacjentów na świecie.
Jak powstają tętniaki? Dowiesz się tego z filmu:
Tętniak, czyli co?
Tętniak to nic innego, jak wypełnione krwią naczynie krwionośne. Jeśli zmiana nie zostanie w porę rozpoznana, może dojść do jej pęknięcia. Rozlanie się krwi może doprowadzić do bardzo poważnych problemów. Mimo że tętniak może pojawić się u każdego, to zdaniem badaczy w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby po 65. roku życia, głównie mężczyźni. Tętniaki znacznie częściej tworzą się u osób otyłych, z nadciśnieniem tętniczym oraz palących papierosy.
Najlepszym sposobem na wykrycie choroby jest wykonywanie badań profilaktycznych. Osoby po 65. roku życia mogą wykonać takie badanie bezpłatnie.
Źródło: PAP