Przełom w leczeniu tętniaków. Lekarze z Wrocławia przeprowadzili nowatorski zabieg

Fot: Morsa Images / gettyimages.com

Lekarze z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Wrocławia wszczepili 80. pacjentowi z tętniakiem aorty podobojczykowej stentgraft w łuku aorty. To drugi taki zabieg w Polsce. Do tej pory w ten sposób zoperowano zaledwie 86 osób na całym świecie!

U 80-letniego pacjenta ryzyko pęknięcia tętniaka było bardzo duże i konieczne było jak najszybsze wykonanie zabiegu. Niestety przebyta wcześniej operacja kardiochirurgiczna wykluczała ponowne otworzenie klatki piersiowej.

Lekarze zdecydowali, że jedyną szansą dla chorego będzie wszczepienie specjalnego stentgraftu, czyli protezy naczyniowej w postaci syntetycznej rurki z metalowym "zbrojeniem". Sztuczne naczynie zostało umieszczone w łuku aorty drogą przezskórną. Model został przygotowany specjalnie dla pacjenta i został dopasowany do jego anatomicznych parametrów.

Zobacz także: Jak wygląda leczenie tętniaków aorty brzusznej? Poznajcie historię pana Wiesława

Stentgraft wszczepiony przez lekarzy z Wrocławia ma średnicę ponad 30 milimetrów, a jego stworzenie trwało sześć tygodni. Aby wprowadzić protezę do aorty specjaliści wykonali kilkumilimetrowe nacięcie w pachwinie i z pomocą specjalnego urządzenia przetransportowali do aorty, gdzie został otworzony.

Wrocław jest drugim ośrodkiem w Polsce (jako pierwsi w Polsce tę metodę leczenia tętniaków zastosowali lekarze z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), który wykonuje tego rodzaju zabiegi. Placówka obecnie przygotowuje do identycznego zabiegi 63. kobietę. Warto zaznaczyć, że na świecie w programie wszczepiania takich stentgraftów uczestniczy 12 ośrodków medycznych. Program jest w fazie badań klinicznych, dotychczas zoperowano w ten sposób 86 pacjentów na świecie.

Jak powstają tętniaki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak powstają tętniaki? Źródło: 36,6

Tętniak, czyli co?

Tętniak to nic innego, jak wypełnione krwią naczynie krwionośne. Jeśli zmiana nie zostanie w porę rozpoznana, może dojść do jej pęknięcia. Rozlanie się krwi może doprowadzić do bardzo poważnych problemów. Mimo że tętniak może pojawić się u każdego, to zdaniem badaczy w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby po 65. roku życia, głównie mężczyźni. Tętniaki znacznie częściej tworzą się u osób otyłych, z nadciśnieniem tętniczym oraz palących papierosy.

Najlepszym sposobem na wykrycie choroby jest wykonywanie badań profilaktycznych. Osoby po 65. roku życia mogą wykonać takie badanie bezpłatnie.

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 06.11.2019,
Opublikowano: 04.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej