Przedwczesna menopauza – objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Fot: Capifrutta / gettyimages.com

Przedwczesna menopauza to zaburzenie dotykające 1% kobiet przed 45. rokiem życia. Nieleczona, odbiera możliwość rozrodu, przyspiesza procesy starzenia się organizmu i niekorzystnie wpływa na psychikę. Dlatego w obliczu niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Menopauza to – ściśle biorąc – ostatnia w życiu kobiety miesiączka. Potocznie określa się tym mianem cały okres przekwitania, czyli klimakterium. Jeśli jego pierwsze objawy pojawiają się po 45. roku życia, są zjawiskiem fizjologicznym, nieodwracalnym. Można wówczas co najwyżej łagodzić je za pomocą hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Menopauza w młodszym wieku jest patologią i nie tylko można, ale wręcz należy, podjąć w takim przypadku leczenie.

Zobacz film: Skąd się bierze przedwczesna menopauza? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy wczesnej menopauzy

Menopauza to proces spowodowany wygasaniem czynności jajników, którego skutkiem jest nie tylko zanik cyklu miesiączkowego, ale i szereg innych zmian w organizmie wywołanych niedoborem hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Wczesna menopauza może nastąpić przed 30. rokiem życia, nawet już w wieku 20 lat. Jej objawy nie różnią się jednak znacząco od tych, które towarzyszą fizjologicznemu klimakterium – są jedynie mniej nasilone.

Objawy przedwczesnej menopauzy są zwykle niespecyficzne. Mogą przypominać przemęczenie lub łagodny epizod depresji. Kobiecie brakuje energii, obserwuje wyraźny spadek samopoczucia i motywacji do działania, miewa duże wahania nastroju. Objawy przedwczesnej menopauzy nasilają się w miarę spadku stężenia żeńskich hormonów. Należą do nich:

  • nieregularne miesiączki,
  • suchość pochwy (spowodowana zmianami zanikowymi błony śluzowej),
  • nawracające infekcje dróg rodnych i moczowych,
  • gwałtowne uderzenia gorąca,
  • nadmierna potliwość (w tym nocne poty),
  • kołatanie serca,
  • zmiany w wyglądzie sylwetki,
  • przybieranie na wadze,
  • drażliwość, ataki płaczu.

Zobacz film: Co sprzyja przedwczesnej menopauzie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Niedobór hormonów płciowych w krótkim czasie prowadzi do załamania odporności organizmu. W wypadku przedwczesnej menopauzy u kobiety wystąpić mogą np. pierwsze objawy osteoporozy, skłonność do żylaków, zakrzepica. W końcu zanika miesiączka i jeśli stan ten utrzymuje się przez 12 miesięcy, uważa się, że nastąpiła menopauza. Nie należy jednak do tego dopuszczać i przy pierwszych niepokojących symptomach zgłosić się do ginekologa.

Diagnoza przedwczesnej menopauzy

Diagnostyką przedwczesnej menopauzy zajmują się specjaliści w dziedzinie ginekologii i endokrynologii. Obecnie coraz więcej lekarzy łączy te specjalności w swojej praktyce zawodowej. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką i zapoznaniu się z historią jej chorób zlecają szereg badań laboratoryjnych i diagnostycznych, które pozwalają stwierdzić lub wykluczyć przedwczesną menopauzę. Należą do nich:

  • badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej,
  • USG przezpochwowe.

Te ostatnie służą głównie zbadaniu poziomu hormonów przysadki mózgowej (hormony: folikulotropowy – FSH, luteinizujący – LH oraz prolaktyna – PRL) i jajników (estradiol i progesteron). Wzrost poziomu we krwi pierwszych i niskie stężenie drugich może świadczyć o niewydolności jajników, czyli przedwczesnej menopauzie. Lekarz zleca często badania hormonów tarczycy, ponieważ objawy klimakterium są bardzo podobne do symptomów niedoczynności tego gruczołu.

Zobacz film: U których kobiet może wystąpić przedwczesna menopauza? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wczesna menopauza – przyczyny

Istnieje szereg możliwych przyczyn przedwczesnej menopauzy. Niektóre z nich wiążą się z uwarunkowaniami, na które kobieta nie ma wpływu:

  • czynnikami genetycznymi – dziedziczną tendencją do wczesnego przekwitania,
  • procesami autoimmunologicznymi, wywołanymi np. przez infekcje wirusowe,
  • farmakoterapią stosowaną przy chorobach macicy i przydatków,
  • chorobami nowotworowymi i metodami ich terapii (radio- i chemioterapią).

Oczywistą przyczyną przedwczesnej menopauzy są zabiegi owariektomii (usunięcia jajników) lub panhisterektomii (usunięcia macicy wraz z przydatkami), spowodowane chorobami tych narządów. Ryzyko wystąpienia przedwczesnej menopauzy można ograniczyć, eliminując częste przyczyny środowiskowe tego zjawiska, np.:

  • niedobory w diecie,
  • palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu,

Leczenie przedwczesnej menopauzy

Przedwczesna menopauza jest procesem odwracalnym i należy ją leczyć. Hormony płciowe nie tylko są niezbędne do zachowania płodności (co jest szczególnie istotne w przypadku kobiet, które planują urodzić dziecko), ale też regulują wiele ważnych funkcji organizmu, np. pracę układu nerwowego.

O metodzie postępowania decyduje lekarz. Zasadniczo stosuje się terapię hormonalną, w której pacjentce podaje się żeńskie hormony w takich stężeniach, by nie tylko łagodziły dolegliwości związane z klimakterium (jak dzieje się to w przypadku HTZ), ale i stymulowały pracę jajników. Gdy zaczną one z powrotem pełnić swoją fizjologiczną funkcję, stopniowo zmniejsza się dawki hormonów. Leczenie niejednokrotnie kończy się sukcesem. Kobietom, które przeszły przedwczesną menopauzę, często udaje się zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przedwczesnej menopauzy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 23.04.2018,
Opublikowano: 23.04.2018 r.

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Diana 05.07.2019r.

najczęściej takie leczenie jest długotrwałe więc nie ma sensu tracić czasu na oczekiwanie przez nfz, ja wybieram opcję prywatnie

angela 26.06.2019r.

@sabka chyba w pakiecie wyjdzie Cię to wszystko taniej. tym bardziej, kiedy jest to leczenie, które wymaga więcej niż jednej wizyty

Sabka 26.06.2019r.

no ja o nfz już nawet nie myślę, a w szczególności gdy chodzi o regularne wizyty, wtedy prywatnie najlepiej a jeszcze lepiej w jakimś pakiecie żeby ewentualne badania mieć bez dopłat

angela 25.06.2019r.

@Sabka wiesz, jak jest z dzisiejszą służbą zdrowia. albo do specjalisty się czeka pół roku, albo z badaniami jest problem. chyba lepiej już wybrać się prywatnie

Sabka 24.06.2019r.

nie jestem zwolenniczką domysłów i szukania rozwiązań w sieci. Nie lepiej przejść sie do swojego lekarza i dowiedzieć szczegółów i poszukać pomocy?

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej