Z protruzją krążka międzykręgowego borykają się najczęściej ludzie w średnim i starszym wieku, zwłaszcza ci, którzy wykonują pracę w warunkach szkodliwych dla kręgosłupa. Jednak średnia wieku osób z dyskopatiami stale się zmniejsza.
Czym jest protruzja?
Protruzja jest rodzajem dyskopatii, czyli schorzenia krążka międzykręgowego, zwanego też tarczą międzykręgową. W języku potocznym krążek ten funkcjonuje pod nazwą dysku. Protruzja dysku oznacza nieznaczne uwypuklenie pierścienia włóknistego, który jest miękką strukturą zbudowaną z kolagenu i elastyny, chroniącą jądro miażdżyste rdzenia kręgowego. Protruzję dysku powodują zwykle zmiany zwyrodnieniowe w strukturze kręgosłupa.
Przepuklina a protruzja krążka międzykręgowego – czym się różnią?
Protruzja krążka międzykręgowego bardzo często jest błędnie utożsamiana z inną chorobą – przepukliną krążka międzykręgowego – nie tylko przez chorych, lecz także przez lekarzy. Różnica między protruzją a przepukliną polega na tym, że przy protruzji uwypuklenie pierścienie włóknistego nie powoduje ucisku na nerwy, nie występują więc tak duże dolegliwości bólowe jak przy przepuklinie. Przepuklina to protruzja krążka międzykręgowego z uciskiem worka oponowego lub korzenia nerwowego. Nierzadko zdarza się, że protruzja przebiega bezobjawowo, a zbagatelizowana prowadzi do powstania poważniejszych uszkodzeń (prolapsji, czyli właściwej przepukliny, ekstruzji, sekwestracji), potocznie określanych jako „wypadnięcie dysku”. Te zaś wiążą się z ryzykiem parestezji, niedowładów, a nawet porażenia mięśni. Kiedy więc pojawiają się bóle pleców, jak najszybciej trzeba wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa.
Co robić, gdy pojawia się protruzja? Leczenie
Przy protruzji krążka międzykregowego leczenie polega przede wszystkim na rehabilitacji, która powinna być zaplanowana przez fizjoterapeutę we współpracy z ortopedą. Pomocne mogą się okazać wizyty na basenie (pływanie na grzbiecie), profesjonalne masaże oraz jonoforeza (elektroterapia). Ćwiczenia mają na celu zapobieżenie pogłębianiu się zwyrodnień, ale nie cofną uszkodzeń, do których już doszło. Aby ustrzec się przed wypadnięciem dysku, oprócz podjęcia rehabilitacji, trzeba porzucić szkodliwe przyzwyczajenia, które powodują układanie się kręgosłupa w nienaturalnej pozycji i przeciążanie go. Dla osób z protruzją szczególnie niebezpieczna jest nadwaga. Otyli, u których pojawiły się problemy z dyskiem, powinni zmienić tryb życia z siedzącego na aktywny i zrezygnować z niezdrowej żywności.
Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego