Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Fot: grinvalds / gettyimages.com

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Z protruzją krążka międzykręgowego borykają się najczęściej ludzie w średnim i starszym wieku, zwłaszcza ci, którzy wykonują pracę w warunkach szkodliwych dla kręgosłupa. Jednak średnia wieku osób z dyskopatiami stale się zmniejsza.

Czym jest protruzja?

Protruzja jest rodzajem dyskopatii, czyli schorzenia krążka międzykręgowego, zwanego też tarczą międzykręgową. W języku potocznym krążek ten funkcjonuje pod nazwą dysku. Protruzja dysku oznacza nieznaczne uwypuklenie pierścienia włóknistego, który jest miękką strukturą zbudowaną z kolagenu i elastyny, chroniącą jądro miażdżyste rdzenia kręgowego. Protruzję dysku powodują zwykle zmiany zwyrodnieniowe w strukturze kręgosłupa.

Przepuklina a protruzja krążka międzykręgowego – czym się różnią?

Protruzja krążka międzykręgowego bardzo często jest błędnie utożsamiana z inną chorobą – przepukliną krążka międzykręgowego – nie tylko przez chorych, lecz także przez lekarzy. Różnica między protruzją a przepukliną polega na tym, że przy protruzji uwypuklenie pierścienie włóknistego nie powoduje ucisku na nerwy, nie występują więc tak duże dolegliwości bólowe jak przy przepuklinie. Przepuklina to protruzja krążka międzykręgowego z uciskiem worka oponowego lub korzenia nerwowego. Nierzadko zdarza się, że protruzja przebiega bezobjawowo, a zbagatelizowana prowadzi do powstania poważniejszych uszkodzeń (prolapsji, czyli właściwej przepukliny, ekstruzji, sekwestracji), potocznie określanych jako „wypadnięcie dysku”. Te zaś wiążą się z ryzykiem parestezji, niedowładów, a nawet porażenia mięśni. Kiedy więc pojawiają się bóle pleców, jak najszybciej trzeba wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Co robić, gdy pojawia się protruzja? Leczenie

Przy protruzji krążka międzykregowego leczenie polega przede wszystkim na rehabilitacji, która powinna być zaplanowana przez fizjoterapeutę we współpracy z ortopedą. Pomocne mogą się okazać wizyty na basenie (pływanie na grzbiecie), profesjonalne masaże oraz jonoforeza (elektroterapia). Ćwiczenia mają na celu zapobieżenie pogłębianiu się zwyrodnień, ale nie cofną uszkodzeń, do których już doszło. Aby ustrzec się przed wypadnięciem dysku, oprócz podjęcia rehabilitacji, trzeba porzucić szkodliwe przyzwyczajenia, które powodują układanie się kręgosłupa w nienaturalnej pozycji i przeciążanie go. Dla osób z protruzją szczególnie niebezpieczna jest nadwaga. Otyli, u których pojawiły się problemy z dyskiem, powinni zmienić tryb życia z siedzącego na aktywny i zrezygnować z niezdrowej żywności.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 10.08.2021,
Opublikowano: 10.08.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej