Problemy z oddychaniem: w ciąży, w wyniku chorób, u dzieci

Fot: Martin Barraud / gettyimages.com

Problemy z oddychaniem są dolegliwością znacznie utrudniającą normalne funkcjonowanie. Bardzo często ich przebieg ma charakter ostry lub przewlekły. Trudności w swobodnym oddychaniu mogą być spowodowane chorobami układu oddechowego, krążenia i nerwowego.

Problemy z oddychaniem mogą pojawiać się w ciąży, zwłaszcza wraz z rozpoczęciem II trymestru. Wtedy to zachodzące w organizmie ciężarnej zmiany mogą wywoływać silny dyskomfort w czasie oddychania.

Problemy z oddychaniem a choroby układu oddechowego

Jak wyjaśniają lekarze, najczęstszą przyczyną problemów z normalnym oddychaniem są zmiany chorobowe w obrębie układu oddechowego, W zależności od stopnia nasilenia problemów z oddychaniem można zdiagnozować wiele schorzeń. W przebiegu ostrej niewydolności oddechowej (problemów z oddychaniem) wraz z ostrym bólem w klatce piersiowej i przyspieszonym oddechem można mieć do czynienia z odmą płucną (zwłaszcza po wcześniej przebytym urazie klatki piersiowej), a nawet bezpośrednio zagrażającą życiu zatorowością płucną. Tego typu stany często są wywołane wcześniejszymi chorobami.

Lekarze w diagnostyce problemów z oddychaniem wyróżniają stan podostry, który jest charakterystyczny dla np. zapalenia płuc, zaostrzenia przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), zaostrzenia astmy. W przypadku przewlekłego podostrego stanu niewykluczona jest choroba śródmiąższowa płuc, zebranie płynu w jamie opłucnej, a także choroba obturacyjna płuc.

Problemy z oddychaniem mogą być wywołane również ekspozycją na dany bodziec, wywołujący trudności oddechowe. Bardzo często niewydolność oddechowa jest spowodowana kontaktem z danym alergenem, zakażeniem dróg oddechowych, ekspozycją organizmu na zimno. Trudności w normalnych funkcjonowaniu układu oddechowego po przebytej aktywności fizycznej mogą świadczyć o trwającej reaktywnej chorobie dróg oddechowych, astmie oraz obturacji.

Problemy z oddychaniem mające źródło w układzie oddechowym to potencjalne ciało obce zalegające w drogach oddechowych. Najczęstszą przyczyną problemów z oddychaniem są jednak wspomniane wcześniej zakażenia dróg oddechowych. Możliwą przyczyną kłopotów z prawidłowym oddychaniem są również toksyczne uszkodzenia dróg oddechowych, wywołane np. nieumyślną inhalacją siarkowodoru lub chloru. Takie sytuacje mogą dotyczyć osób mających styczność np. z chemicznymi środkami czyszczącymi i innymi chemikaliami.

Choroby układu krążenia a problemy z oddychaniem

Kolejną grupą schorzeń, w której przebiegu mogą występować problemy z oddychaniem, są choroby układu krążenia. Wśród nich wyróżnia się zaburzenia oddychania o charakterze ostrym, przewlekłym i podostrym. W przypadku przewlekłych problemów z oddychaniem na tle chorób układu krążenia można wymienić stosunkowo powszechne schorzenie, jakim jest niewydolność serca. Choroba dotyczy głównie osób starszych, a także nadużywających alkoholu, papierosów.

Ponadto przewlekłe problemy z oddychaniem mające źródło w układzie krążenia mogą być spowodowane niedokrwistością lub stabilną chorobą wieńcową. Podostry przebieg problemów z oddychaniem, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, może być spowodowany tamponadą serca, wysiękiem do zewnętrznej warstwy serca (osierdzia), a także chorobą wieńcową. Problemy z oddychaniem o charakterze ostrym, które pochodzą z układu krążenia i wymagają nagłej hospitalizacji, wskazują na zawał serca, dławicę piersiową lub ostrą niewydolność serca.

Problemy z oddychaniem w czasie ciąży

Kłopoty w złapaniu normalnego oddechu to częsta dolegliwość spotykana w czasie ciąży. Pojawiają się zazwyczaj na początku II trymestru, kiedy to w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych i spadkiem napięcia mięśni w obrębie płuc oraz oskrzeli. W związku z tym przyszłe mamy mogą mieć problem z zaczerpnięciem głębszego oddechu. Inną przyczyną problemów z oddychaniem w czasie ciąży może być ucisk macicy na przeponę. Taki stan powoduje, że oddech ciężarnej jest wyraźnie płytszy oraz szybszy, a swobodny wdech i wydech są znacznie utrudnione. Uważa się, że problemy z oddychaniem w czasie ciąży nasilają się w przypadku ciąż wielopłodowych.

Problemy z oddychaniem u dzieci

Zdaniem lekarzy problemy z oddychaniem u dzieci mogą mieć podobne przyczyny jak w przypadku dorosłych, choć ryzyko chorób układu krążenia oraz poważnych chorób układu oddechowego jest zminimalizowane z racji wieku. Najczęściej winą za ten stan obarcza się zakażenia dróg oddechowych (infekcje wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze). W przypadku małych dzieci istnieje ryzyko zalegania ciała obcego w drogach oddechowych. W związku z postępującą alergizacją środowiska nie można wykluczyć także reakcji alergicznej, a nawet astmy. Znacznie pogłębiony oddech, nazywany oddechem Kussmaula, może być powikłaniem nieleczonej cukrzycy.

Problemy z oddychaniem u dzieci (a także u dorosłych) mogą pojawiać się po zażyciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), zawierających ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, diklofenak, ketoprofen, naproksen lub nabumeton.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 01.08.2018,
Opublikowano: 01.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej