Próba Romberga – co to jest i kiedy się ją wykonuje?

Fot: nandyphotos / fotolia.com

Próba Romberga to ważny element badania neurologicznego, oceniający równowagę statyczną pacjenta. Do jej wykonania nie jest potrzebna specjalistyczna aparatura. Ocenie podlega postawa pacjenta w pozycji stojącej ze złączonymi stopami i z otwartymi lub zamkniętymi oczami.

Test Romberga to badanie wprowadzone w 1846 r. W jego trakcie pacjent stoi ze złączonymi stopami, wyciągniętymi do przodu rękami i zamkniętymi lub otwartymi oczami. Osoba mająca uszkodzony układ równowagi nie jest w stanie utrzymać pozycji pionowej. Podczas próby Romberga pacjent może chwiać się we wszystkie strony, a nawet stracić równowagę, dlatego osoba wykonująca badanie powinna stać na tyle blisko, aby go podtrzymać. Jeśli pacjent nie trzyma równowagi z otwartymi oczami, próba Romberga nie jest wykonywana z oczami zamkniętymi.

Objaw Romberga – skąd się bierze?

Utrzymywanie postawy stojącej wymaga niezburzonego przewodzenia bodźców z:

  • móżdżku – narządu koordynującego ruchy i postawę ciała oraz zbierającego informacje z narządów odpowiadających za równowagę,
  • narządu wzroku – odpowiadającego za uświadomienie postawy ciała w korze mózgu oraz korygowanie jej zaburzeń,
  • narządu przedsionkowego ucha wewnętrznego, czyli narządu równowagi,
  • zachowanych szlaków aferentnych znajdujących się w sznurach tylnych rdzenia kręgowego – odpowiadających za dostarczanie informacji o czuciu proprioceptywnym.

Objaw Romberga to utrata równowagi podczas utrzymywania pozycji stojącej ze złączonymi nogami i zamkniętymi oczami. Zwykle towarzyszy takim schorzeniom, jak:

Próba Romberga – jak wygląda badanie?

Podczas wykonywania próby Romberga pacjent znajduje się w pozycji stojącej, ma złączone nogi, otwarte oczy, a ręce wyciągnięte przed siebie lub opuszczone wzdłuż tułowia. Osoba wykonująca badanie poszukuje wszelkich oznak niestabilności, która może świadczyć o niezborności ruchowej wynikającej z uszkodzenia narządu przedsionkowego lub móżdżku. Pacjent przewraca się wówczas w stronę, po której występuje uszkodzenie.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Osoba, która wykonuje próbę Romberga, musi stać blisko pacjenta, aby w razie potrzeby móc go podtrzymać. Jeśli pacjent ma problem z utrzymaniem równowagi przy otwartych oczach, to badania nie przeprowadza się z oczami zamkniętymi. W przeciwnym wypadku pacjent przechodzi do kolejnego etapu, podczas którego musi przez 30 sekund utrzymać równowagę z oczami zamkniętymi.

Próba Romberga – wyniki

Pacjent, który nie może utrzymać równowagi podczas próby Romberga z otwartymi oczami, może cierpieć na zespół przedsionkowy, zespół móżdżkowy lub uszkodzenie kory ruchowej płatów czołowych mózgu. Niepewny wynik badania jest wskazaniem do wykonania zaostrzonej próby Romberga, podczas której pacjent musi utrzymać równowagę w pozycji stojącej ze stopami ustawionymi jedna za drugą oraz rękami skrzyżowanymi na klatce piersiowej.

Dodatni wynik próby Romberga (niestabilność) może świadczyć o uszkodzeniu dróg aferentnych sznurów tylnych rdzenia. Jeśli pacjent podczas badania przy zamkniętych oczach upada na jedną stronę, może to oznaczać uszkodzenie półkuli móżdżku. Jeśli opada do tyłu może to świadczyć o uszkodzeniu robaka móżdżku.

Dodatni test Romberga może pojawić się w przypadku chorób neurodegeneracyjnych, np.

Wynik dodatni może być również efektem niedoboru witamin z grupy B lub zatrucia lekami i metalami ciężkimi.

Choroba Romberga – co to jest?

Choroba Romberga, nazywana też wiądem rdzenia, to postać późnej kiły układu nerwowego. Zmiany degeneracyjne występują w korzeniach i powrózkach tylnych rdzenia. W początkowym stadium widoczne są zapalne nacieki w oponach mózgu. Schorzenie jest bardzo rzadkie, przy czym 4–6 razy częściej chorują mężczyźni.

Wczesne objawy przy chorobie Romberga to:

  • bóle,
  • parestezje,
  • zaburzenia funkcji pęcherza moczowego,
  • niemoc płciowa,
  • lekka niezborność.

Wraz z rozwojem choroby objawy ulegają nasileniu i towarzyszą im zmiany narządowe, zmiany troficzne kości i tkanek miękkich, zanik nerwu wzrokowego oraz nietrzymanie kału. Szczególnie dokuczliwe są tzw. bóle strzelające kończyn dolnych oraz parestezje odczuwane jako mrowienie, pieczenie czy opasywanie. U 15% chorych pojawiają się objawy narządowe, najczęściej obejmujące żołądek. Napady bólu są tak silne, że przypominają objawy pękniętego wrzodu żołądka. Chorobie Romberga mogą towarzyszy także objawy ze strony innych narządów.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Związana z chorobą Romberga niezborność ruchowa wynika z zaburzeń czucia głębokiego. Objaw ten można zauważyć w ciemności, ponieważ chory ma problem z kontrolą wzrokową. Bardzo charakterystyczne jest także chodzenie z „wyrzucaniem” stóp. W zaawansowanej chorobie pacjent przestaje chodzić. Do wymienionych objawów może dołączyć się także łamliwość kości i drążący wrzód na podeszwie u nasady palucha.

Chorobę można zdiagnozować za pomocą badań krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego. Wraz z upływem czasu zmiany w płynie ustępują, a choroba atakuje kolejne narządy. Najczęściej stosowanym leczeniem jest podawanie penicyliny.

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej