Poznaj najważniejsze metody łagodzenia objawów menopauzy

filadendron/getty images

Najczęściej stosowaną metodą łagodzenia objawów menopauzy, także tej przedwczesnej, jest stosowanie tzw. hormonalnej terapii zastępczej, polegającej na przyjmowaniu estrogenów i progestagenów. Istnieją także metody naturalne, np. łagodzenie objawów menopauzy ziołami, które mogą stanowić terapię wspomagającą metody farmakologiczne.

Co nazywamy menopauzą?

Według definicji menopauzą nazywamy ostatnie krwawienie miesięczne, po którym przez kolejne 12 miesięcy miesiączka nie pojawia się, przy założeniu, że jest to zjawisko fizjologiczne i nie ma patologicznych powodów tego stanu. Każde krwawienie z dróg rodnych po tym okresie uznawać należy za patologiczne, wymagające pilnej konsultacji lekarskiej.

Istnieje także pojęcie premenopauzy, którym opisuje się okres kilku lat przed pojawieniem się ostatniej miesiączki, w którym rozpoczynają się już pierwsze zmiany w organizmie kobiety, związane z przemianami w funkcjonowaniu jajników. W tym okresie dochodzi do spadku stężeń kobiecych hormonów płciowych - progesteronu i estrogenów, natomiast równolegle wzrasta poziom gonadotropin (hormonów przysadki mózgowej, takich jak FSH i LH), który jest właśnie odpowiedzią na małe ilości związków produkowanych przez jajniki.

Średni wiek wystąpienia ostatniej miesiączki to około 50 rok życia. Przedwczesną menopauzą (przedwczesnym wygasaniem funkcji jajników) nazywamy ostatnie krwawienie miesięczne, które pojawia się w wieku poniżej 45 lat.

Zespół klimakteryczny to objawy, które towarzyszą kobietom podczas przekwitania, czyli fizjologicznego procesu zanikania hormonalnej funkcji jajników. Rozpoczynają się już około roku przed menopauzą i trwają jeszcze około 3 lata po niej. Pojawiają się w tym okresie przede wszystkim dokuczliwe uderzenia gorąca i nocne poty, bóle głowy, kołatania serca, uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, zaburzenia snu, stany obniżonego nastroju, suchość pochwy, nawracające zapalenia dróg moczowych, osteoporoza oraz zaburzenia funkcji seksualnych.

Na czym polega leczenie dolegliwości związanych z  menopauzą i które metody należą do najskuteczniejszych?

Do najpopularniejszych metod leczenia dolegliwości wywołanych przez menopauzę zaliczamy przede wszystkim: hormonalną terapię menopauzy oraz tzw. fitoestrogeny (naturalne leczenie ziołami).

Hormonalna terapia menopauzy, popularnie nazywana hormonalną terapią zastępczą (w skrócie HTZ) polega na stosowaniu syntetycznych kobiecych hormonów płciowych w sytuacji, gdy poziom tych naturalnych, produkowanych przez organizm (jajniki) jest obniżony.

Do preparatów najczęściej przyjmowanych należą leki oparte na 17 - estradiolu lub estriolu w połączeniu z progesteronem lub 17-hydroksyprogesteronem. Stosowanie samych estrogenów, ze względu na ryzyko rozwoju raka trzony macicy, powinno być zarezerwowane wyłącznie dla kobiet po usunięciu macicy.

Leki te podawane mogę być drogą doustną, przez skórę (plastry), dopochwową oraz donosową. Jest to najbardziej skuteczna metoda leczenia menopauzy, szczególnie korzystnie wpływa na zminimalizowanie objawów przekwitania (skuteczna metoda leczenia uderzeń gorąca) u kobiet do 60 roku życia lub do 10 lat od ostatniej miesiączki.

Wskazania do rozpoczęcia takiej terapii to m.in. nasilone objawy menopauzalne, zmiany zanikowe zewnętrznych narządów płciowych (sromu i pochwy), leczenie przedwczesnej menopauzy, prewencja oraz leczenie osteoporozy u kobiet powyżej 60 roku życia.

Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do rozpoczynania HTZ, takich jak ciąża, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych po menopauzie (w tym przypadku konieczna jest pilna konsultacja ginekologiczna oraz przeprowadzenie diagnostyki), wysokie ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej, stan po przebytym udarze mózgu lub zawale serca, czynne choroby wątroby oraz estrogenozależne nowotwory, takie jak rak sutka (przebyty lub czynny).

Leczenie przedwczesnej menopauzy terapią hormonalną powinno być kontynuowane do średniego wieku wystąpienia naturalnej menopauzy.

W celu złagodzenia objawów menopauzy (np.uderzeń gorąca), stosowane mogą być także leki przeciwdepresyjne - paroksetyna, gabapentyna oraz wenlafaksyna.

Estrogeny stosowane dopochwowo (kremy) oraz nawilżacze pochwowe mogą okazać się skuteczne przy uciążliwej suchości pochwy.

Wśród naturalnych sposobów leczenia menopauzy, choć nie mających udowodnionego naukowego działania, należy m.in. stosowanie preparatów ziołowych opartych na izoflawonoidach uzyskiwanych z soi i czerwonej koniczyny, a także na wyciągach z dziurawca czy pluskwicy. Niektórzy autorzy proponują także takie domowe metody łagodzenia objawów menopauzy jak medytacja, relaksacja, psychoterapia czy akupunktura. Metody alternatywne powinny być jednak stosowane wyłącznie jako terapia uzupełniająca.

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o menopauzie?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Bręborowicz G, Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2007

Data aktualizacji: 18.10.2020,
Opublikowano: 16.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej