Poznaj historię Davida, który dzięki nowatorskiej metodzie leczenia odzyskał część sprawności

Zobacz film: Historia Davida Mzee, który podczas ćwiczeń z akrobatyki złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy. Źródło: 36,6

David Mzee podczas treningu na trampolinie złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy. Mimo starań lekarzy i operacji mężczyzna był przykuty do wózka inwalidzkiego. Z pomocą przyszedł mu prof. Gregoire Courtine, który przeprowadził u niego celowaną stymulację rdzenia kręgowego. Na czym polega zabieg?

Tuż po wypadku David trafił do szpitala, gdzie lekarze wykonali operację stabilizacji kręgosłupa. Mimo że zabieg się udał i mężczyzna mógł poruszać nogami i rękami, to o chodzeniu nie było mowy. Przypadkiem Davida zainteresował się prof. Gregoire Courtine, który prowadził badania nad nowatorską metodą elektrostymulacji celowanej rdzenia kręgowego. Metoda ta różni się od dotychczas stosowanych stymulacji tym, że wywołuje nie tylko skurcze, ale i rozkurcze mięśni, dzięki czemu stymulacja przypomina naturalną komunikację między mózgiem a kończynami.

Jak naprawić uszkodzony rdzeń?

Elektrostymulacja celowana rdzenia kręgowego wykorzystuje te włókna, które nie uległy zniszczeniu podczas wypadku. Elektrody wszczepione poniżej miejsca uszkodzenia wzmacniają sygnał biegnący z mózgu. Stymulator sprawia, że przekazywane do mózgu impulsy elektryczne są dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta i ilości pozostałych połączeń nerwowych. Dlatego też z tej metody leczenia mogą skorzystać jedynie ci pacjenci, u których nie doszło do całkowitego uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Po operacji David rozpoczął intensywną rehabilitację. Z czasem lekarze zauważyli, że zdrowe włókna i połączenia nerwowe zaczęły przejmować funkcje tych uszkodzonych. Zdaniem badaczy metoda może być wielką szansą dla pacjentów na odzyskanie sprawności i rezygnację z elektrostymulacji.

Rdzeń kręgowy, czyli co?

Rdzeń kręgowy (łac. medulla spinalis) to kluczowych element układu nerwowego. Odpowiada za unerwienie skóry, mięśni i gruczołów. Rdzeń kręgowy przewodzi impulsy nerwowe. Kształtem przypomina sznur. Jego długość wynosi ok. 45 cm, średnica blisko 1 cm, jego masa nie przekracza 30 g. Najważniejszym zadaniem rdzenia kręgowego jest przewodzenie impulsów nerwowych między mózgowiem a układem obwodowym. Rdzeń kręgowy znajduje się w kanale kręgowym. Rdzeń łączy się z rdzeniem przedłużonym u góry i kończy stożkiem rdzeniowym w II kręgu lędźwiowym. Rdzeń kręgowy składa się z czterech segmentów:

  • 12 piersiowych;
  • 5 lędźwiowych;
  • 5 krzyżowych;
  • 1 guziczny.

Zobacz także: Rdzeń kręgowy – anatomia, uszkodzenia i choroby

Zobacz film: Źródło 36,6



Data aktualizacji: 23.08.2019,
Opublikowano: 07.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej