Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?

Fot. Staras / Getty Images

Poziome ustawienie kości krzyżowej to pogłębienie lordozy lędźwiowej z poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Kręgosłup lędźwiowy fizjologicznie wykazuje wygięcie kręgosłupa do przodu, jednak poziomo ustawiona kość krzyżowa może wskazywać na zaburzenia układu kostno-mięśniowego okolicy lędźwiowej.

Poziome ustawienie kości krzyżowej z pogłębieniem lordozy lędźwiowej to zjawisko patologiczne ustawienia kości krzyżowej w odcinku lędźwiowym i wymaga postępowania korekcyjnego. Tendencja do poziomego ustawienia kości krzyżowej objawia się w charakterystyczny sposób i może dotyczyć dzieci i osób dorosłych.

Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to znaczy?

Poziome ustawienie kości krzyżowej to wada postawy zlokalizowana w odcinku lędźwiowym. Charakteryzuje się pogłębieniem fizjologicznej lordozy lędźwiowej, a w badaniach obrazowych stwierdza się poziome ustawienie kości krzyżowej. Sylwetka odznacza się wygięciem odcinka lędźwiowego, uwypuklonymi pośladkami i wypiętym brzuchem. Proporcje ciała są zaburzone, a nadmierne wygięcie może powodować poważne powikłania, jak bóle krzyża, mrowienia w nogach, zaburzenia menstruacyjne czy pracy nerek.

Poziome ustawienie kości krzyżowej - objawy

Charakterystycznymi objawami opisującymi poziome ustawienie kości krzyżowej, są wyraźnie uwypuklone pośladki z powodu nadmiernego przodopochylenia miednicy oraz wypięty brzuch. W konsekwencji ustawienia miednicy, rysuje się litera „C” pomiędzy pośladkami a piersiowym odcinkiem kręgosłupa. Lordoza lędźwiowa ma ostre i krótkie wcięcie.

Oprócz typowej budowy hiperlordozy lędźwiowej, występują dolegliwości bólowe od kręgosłupa, czasem promieniuje do nóg. Ból może ustąpić po odciążeniu uciśniętych tkanek lub przyjęciu odpowiedniej pozycji podczas odpoczynku.

Charakterystyczna postawa, wiąże się z osłabieniem i wzmożonym napięciem przeciwstawnych grup mięśniowych.

Do mięśni nadmiernie napiętych a tym samy skróconych, leżących po stronie lordozy lędźwiowej należą: mięsień biodrowo- lędźwiowy, mięsień prosty uda, mięsień czworoboczny lędźwi oraz mięsień prostownik grzbietu.

Do grupy mięśni rozciągniętych i osłabionych należą: mięśnie kulszowo- goleniowe, mięśnie brzucha, mięśnie pośladków oraz mięśnie prostownik w odcinku piersiowym.

Nie leczenie objawów i przyczyn mogą spowodować wystąpienie powikłań, np. zaburzenia pracy stawów biodrowych, kończyn dolnych czy chroniczne dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Poziome ustawienie kości krzyżowej - leczenie

Leczenie poziomego ustawienia kości krzyżowej uzależnione jest od stopnia wygięcia i obecności towarzyszących objawów. W ekstremalnych przypadkach, hiperlordoza wymaga noszenie gorsetu ortopedycznego wymuszającego właściwe ustawienie kręgosłupa. Czasem niezbędna jest również operacja. Do tego rodzaju leczenia kwalifikują się osoby, które z powodu poziomego ustawienia kości krzyżowej mają problemy z chodzeniem, cierpią na bóle spowodowane uciskiem na nerwy lub narządy wewnętrzne.

Lekarz doraźnie może zalecić terapię farmakologiczną w celu zmniejszenia bólu lub stanów zapalnych.

Podstawą leczenie, jest gimnastyka korekcyjna i zabiegi fizykoterapeutyczne, mające na celu wzmocnienie osłabionych mięśni i rozciągnięcie nadmiernie napiętych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i systematyka ich wykonywania, nie dopuszczą do pogłębiania się wady postawy i ograniczą występowanie dolegliwości bólowych.

Uzupełnieniem leczenia jest zapewnienie optymalnych warunków środowiskowych do pracy, nauki i wypoczynku. Odpowiednio dobrany materac do spania, poduszki i meble wypoczynkowe powinny dawać możliwość utrzymania fizjologicznego i zarazem wygodnego ułożenia kręgosłupa.

Jak dbać o kręgosłup? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dbaj o swój kręgosłup. Źródło: 36,6.

Poziome ustawienie kości krzyżowej - rehabilitacja

Program rehabilitacji powinien obejmować postępowanie korekcyjne rozciągając mięśnie nadmiernie napięte i wzmacniające mięśnie zbyt rozciągnięte. Należy pamiętać o stabilizacji miednicy podczas ćwiczeń skupionych na odcinku lędźwiowym i stabilizacji odcinka lędźwiowego przy ćwiczeniach na miednicę.

Niezbędnym elementem korekcji pleców, jest skupienie na nieprzekraczaniu stopni ruchomości fizjologicznej w stawach, ponieważ, np. zbyt duży wyprost w stawie biodrowym( powyżej 15 stopni) zwiększa lordozę lędźwiową i pogłębia wadę.

Najdogodniejszymi ćwiczeniami na korekcje tej wady postawy, są ćwiczenia w pozycjach leżących przodem lub tyłem. Uzupełnieniem rehabilitacji mogą być ćwiczenia w wodzie, pływanie, joga.

Warto korzystać z masażu klasycznego pobudzającego mięśnie rozciągnięte i rozluźniające mięśnie przykurczone. W szczególnych przypadkach zalecana jest terapia manualna.

W procesie rehabilitacji wady postawy, ważne jest kształtowanie i utrwalanie nawyku prawidłowej postawy ciała. Należy zwracać uwagę na ustawienie miednicy, kolan i stóp, brzucha, miednicy i głowy. Doskonalenie postawy warto zacząć od korekcji małych stawów stopniowo przechodząc do większych i globalnych.

Ważne z punktu widzenia niemal każdej wady postawy jest uświadomienie osobie oraz jej rodzinie, o rodzaju oraz skutkach występowania wady. W głównej mierze chodzi o zachęcenie do pracy i uświadomienie trudów korekcji.

Opublikowano: 27.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej