Powikłania po grypie: charakterystyczne objawy

Fot.: Paul Bradbury / Getty Images

Powikłania w wyniku zachorowania na grypę mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dochodzi do nich najczęściej w efekcie niewłaściwego leczenia. Grypa może dawać podobne efekty co zwykłe przeziębienie, przez co chory nie podejmuje odpowiedniej terapii, narażając się na poważne powikłania.

Powikłania po grypie w skrajnych sytuacjach mogą doprowadzić do śmierci. Nigdy nie należy bagatelizować oznak grypy. Trzeba natomiast podjąć właściwe leczenie z pomocą lekarza.

Za grypę odpowiedzialne są wirusy grypy typu A, B oraz C, należące do rodziny ortomyksowirusów. Najgroźniejszy z nich jest wirus A, który wywołuje stan chorobowy o bardzo ciężkim przebiegu. Nieco łagodniejszy jest wirus typu B, a typ C odpowiada za dolegliwości zbliżone do standardowego przeziębienia (występuje najrzadziej). Do zakażeń grypą dochodzi zazwyczaj od później jesieni do wczesnej wiosny. Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową poprzez wdychanie mikroskopijnych zarazków wraz z wydzielinami z dróg oddechowych. Objawami grypy są bóle stawów, głowy i mięśniowe, katar, suchy i męczący kaszel, dreszcze, osłabienie, brak apetytu oraz wysoka gorączka.

Zobacz film: Jak może się przenosić wirus grypy? Źródło: Discovery

Powikłania po grypie – kto jest na nie narażony?

Powikłania po grypie dają o sobie znać najczęściej po kilku tygodniach od zachorowania. Występują u niewielkiego odsetka chorych. Narażone są na nie szczególnie osoby starsze (powyżej 65. roku życia) oraz małe dzieci (poniżej 5. roku życia), a także ci, u których znacząco obniżyła się odporność. Należy wymienić tu przede wszystkim osoby cierpiące na choroby układu krążenia oraz dróg oddechowych, chore na cukrzycę, zakażone wirusem HIV, po transplantacji narządów, a także po przebytej radioterapii i chemioterapii. Ponadto powikłania po grypie często przydarzają się kobietom w ciąży (szczególnie w II i III trymestrze), osobom cierpiącym na choroby metaboliczne, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a także osobom z upośledzonym usuwaniem wydzieliny z dróg oddechowych, cierpiącym na zaburzenia czynności poznawczych oraz na choroby nerwowo-mięśniowe.

Powikłania po grypie – najczęstsze objawy

Jak wyjaśniają specjaliści, niedoleczona grypa może powodować wiele niepożądanych dolegliwości, które w najlepszej sytuacji mogą utrudnić normalne funkcjonowanie. Najczęstszymi objawami powikłań po grypie są: obrzęki twarzy, uczucie ucisku w okolicach policzków, ból głowy, gorączka, katar (zwłaszcza ropny), ból uszu, pogorszenie słyszenia, krótki oddech, przyspieszone tętno, ból brzucha, wymioty, niewydolność oddechowa. Powikłania po grypie mogą dotyczyć układu oddechowego, układu krążenia, ośrodkowego układu nerwowego, a także innych narządów.

Zobacz film: Grypa - objawy, leczenie i powikłania. Źródło: X-Bank Gallery

Najczęstsze powikłania po grypie

Jednym z najczęściej występujących powikłań po grypie jest zapalenie oskrzeli. Stan zapalny oskrzeli przybiera zazwyczaj ostrą postać, a jego objawem jest silny kaszel który przechodzi z suchego w mokry,, gorączka oraz złe samopoczucie.

Kolejnym powikłaniem grypy, które może przynieść poważniejsze i bardziej niebezpieczne skutki, jest zapalenie płuc. W tym przypadku choroba rozpoczyna się nagle od bardzo wysokiej gorączki, dreszczy wraz z bólami w klatce piersiowej. Osobom z zapaleniem płuc bardzo często towarzyszy kaszel wraz z odkrztuszaniem wydzieliny. Pozostałymi objawami zapalenia płuc mogą być duszność, silne osłabienie, ból brzucha, oraz wymioty.

W wyniku powikłań po grypie może dojść do rozwoju zapalenia zatok przynosowych. Uważa się, że jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń wynikających z niedoleczenia grypy. Osoby zapadłe na zapalenie zatok przynosowych uskarżają się na ból w okolicach czoła, nosa, wyciek wydzieliny z nosa, gorączkę, mogą wystąpić obrzęki wokół oczu.

Częstym powikłaniem po grypie jest ostre zapalenie ucha środkowego. Dochodzi do niego w wyniku przeniknięcia chorobotwórczych drobnoustrojów do ucha środkowego. W przebiegu tego rodzaju powikłania grypy osoba chora odczuwa bardzo silny ból ucha oraz głowy. W zajętym chorobą uchu gromadzi się wydzielina ropna powodująca ucisk na okoliczne tkanki, co przyczynia się do rozwoju dolegliwości bólowych. Ostre zapalenie ucha może skutkować pogorszeniem słuchu.

Zobacz film: Czy nad wirusem grypy da się zapanować? Źródło: Discovery

Pozostałe powikłania po grypie

Jak informują lekarze, pozostałymi powikłaniami po grypie mogą być: zaostrzenie cukrzycy, niewydolności krążenia, zespół Guillaina-Barrégo (porażenie wstępujące), zapalenie spojówek, , ostra niewydolność nerek, zespół Reye’a, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, nasilenie zmian otępiennych u osób starszych, zapalenia mięśni wraz z rabdomiolizą, zapalenia osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, nagły zgon sercowy, angina paciorkowcowazapalenie krtani, zaostrzenie astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niewydolność oddechowa (w przebiegu chorób – powikłań układu oddechowego), sepsa .

Zobacz film: Leczenie grypy. Źródło: 36,6

Bibliografia

- Czech A., Tatoń J., Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

- Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 23.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej