Powikłania po COVID-19. Coraz więcej młodych ludzi cierpi na halucynacje węchowe. Co to jest parosmia?

Fot. GettyImages George Pachantouris

Urojenia zapachowe, inaczej parosmia, to nowy objaw zespołu pocovidowego. Brytyjscy lekarze zaobserwowali, że wielu pacjentów odczuwa nieistniejące zapachy, np. nieprzyjemny zapach ryby, spalenizny lub siarki. Urojenia węchowe najczęściej dotykają młodych pacjentów i pracowników służby zdrowia.

Halucynacje węchowe, czyli parosmia (tak fachowo laryngolodzy nazywają zaburzenia węchowe) dotykają coraz większą grupę ozdrowieńców. Na parosmię skarżą się osoby, które w wyniku wcześniejszego zakażenia koronawirusem straciły węch i smak.

Czytaj też:

Zaburzenia węchu po COVID-19

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, mówią o nieprzyjemnym zapachu ryb, spalenizny i siarki, który zastępuje im niemal każdy inny zapach. Zdaniem szefa Brytyjskiego Towarzystwa Laryngologów dziwne i niespotykane dotąd objawy pojawiają się kilka miesięcy po chorobie.

Wirus ma wpływ na nerwy w głowie, a w szczególności nerwy kontrolujące zmysł węchu

- powiedział profesor Nirmal Kumar, prezes Brytyjskiego Towarzystwa Laryngologów. Zdaniem eksperta koronawirus prawdopodobnie wpływa też na inne nerwy i na neuroprzekaźniki - mechanizmy wysyłające wiadomości do mózgu. Zgodnie z relacjami prof Kumara niektórzy pacjenci zgłaszają halucynacje, zaburzenia snu i zaburzenia słuchu.

Profesor Kumar to naukowiec, który jako jeden z pierwszych apelował, by utratę węchu i smaku wpisać na oficjalną listę objawów zakażenia koronawirusem. Teraz wzywa lekarzy do bacznej obserwacji pacjentów z tak zwanym zespołem pocovidowym.

Zespół pocovidowy - objawy

Główne objawy zespołu pocovidowego to zmęczenie, problemy z koncentracją, zadyszka. Na takie dolegliwości - do czterech tygodni po zakażeniu - skarży się jeden na pięciu pacjentów. Co dziesiąty pacjent po przechorowaniu COVID-19 boryka się z tymi dolegliwościami dłużej niż trzy miesiące. Skutecznej metody leczenia zaburzeń węchu, która uwolniłaby pacjentów od nieprzyjemnych zapachów, na razie nie ma. Neurolodzy zalecają "trening węchu", który polega na codziennym wąchaniu olejku różanego, cytrynowego lub goździkowego przez 20 sekund.

Co to jest parosmia?

Parosmia jest zaburzeniem poczucia węchu. Występuje wtedy, gdy zapach jest odbierany, ale nieprawidłowo postrzegany (tym między innymi różni się od phantsomii, w której występują luźne halucynacje węchowe). Osoba dotknięta parosmią odczuwa inny zapach od tego, który jest rzeczywiście obecny, np. pacjent wącha banana, który według niego pachnie jak przypalone mięso.

Głównym objawem parosmii jest niewytłumaczalne odczuwanie niemiłych zapachów, takich jak woń spalonej ryby, wymiocin lub śmieci. Zaburzenia węchowe mają swoje podtypy:

"Jedyny sposób na przerwanie pandemii". Wielu pracowników służby zdrowia zaszczepiło się przeciw koronawirusowi - zobacz wideo:

Źródło: TVN24

Źródło: TVN24

Data aktualizacji: 29.12.2020,
Opublikowano: 29.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej