Poradnik dla chorych na łuszczycę, RZS i ŁZS. O czym muszą wiedzieć i pamiętać w czasie pandemii?

Fot: Catherine Falls Commercial / gettyimages.com

Pandemia nie sprawiła, że inne choroby przestały istnieć. Dlatego osoby, które są przewlekle chore i na stałe przyjmują leki nie powinny rezygnować ani przerywać leczenia. Dotyczy to także osób chorych na łuszczycę, reumatoidalne zapalenie stawów oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Z myślą o tych pacjentach lekarze przygotowali specjalny poradnik.

Opracowany przez specjalistów poradnik w prosty i przystępny sposób tłumaczy, jak korzystać z dostępnych obecnie świadczeń, jak kontynuować rozpoczęte leczenie, a przede wszystkim jak się odnaleźć w nowej - pandemicznej - rzeczywistości.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Poradnik powstała w ramach projektu "Akademia Świadomego Pacjenta" prowadzonego przez Global Communications przez Kancelarię Doradczą Rafał Piotr Janiszewski. Partnerem akcji jest Koalicja na Rzecz Walki z Łuszczycą, ŁZS i AZS oraz "RZS - nie rezygnuj". Broszura "Funkcjonowanie Programów lekowych z obszaru Łuszczycy, ŁZS i RZS w nowej rzeczywistości COVID-19" można znaleźć na stronie  koalicjaluszczyca.pl.

Jak system pomaga chorym?

Warto zaznaczyć, że naprzeciw pacjentom i nowej rzeczywistości, w której muszą się odnaleźć wyszły też Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Wprowadzone przez resort i fundusz zmiany w przepisach i sposobie udzielania świadczeń sprawiły, że chory może skorzystać z porady lekarskiej bez wychodzenia z domu. Konsultacja ze specjalistą może się odbyć przez telefon lub wideo czat. Chory może także mailem podesłać lekarzowi swoje wyniki badań. 

Dodatkowo pacjenci, którzy uczestniczą w programach lekowych nie muszą przychodzić do szpitala czy przychodni, aby odebrać leki. Farmaceutyki są im dostarczane. 

Jeśli zajdzie potrzeba, aby chory pojawił się w placówce, szpital czy przychodnia mają obowiązek zadbać o bezpieczeństwo jego i całego personelu medycznego. W sytuacji, gdy placówka nie może zrealizować wizyty lub wydać leku, to powinna zrobić wszystko, aby chory zachował ciągłość leczenia. W tym celu należy we współpracy z oddziałem wojewódzkim NFZ ustalić kontynuację udzielania świadczeń w innym ośrodku.

Skąd się bierze łuszczyca i jak wygląda jej leczenie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Łuszczyca - co to za choroba? Źródło: 36,6

Pacjent w czasie pandemii. Co musi wiedzieć i o czym pamiętać?

Przede wszystkim pacjenci w czasie pandemii muszą zachować niezbędne środki ostrożności, które uchronią ich przed ewentualnym zarażeniem koronawirusem SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę COVID-19. Chorzy na łuszczycę, reumatoidalne zapalenie stawów oraz łuszczycowe zapalenie stawów znajdują się w grupie ryzyka i muszą na siebie szczególnie uważać.

Pacjent musi także pamiętać, że to lekarz, w oparciu ogólny stan zdrowia chorego, decyduje o ewentualnej zmianie sposoby leczenia, a także o tym czy wizyta w placówce jest konieczna, czy też wystarczająca będzie konsultacja online czy przez telefon.

Data aktualizacji: 09.05.2020,
Opublikowano: 09.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Yonda 11.05.2020r.

Zupełnie co innego usłyszałem od Pani lekarza w Rodzinnej Przychodni, a choruję na Łuszczycę, ŁZS, ZZSK, Nadciśnienie, Epilepsję. Życzę Dużo Zdrowia i Rozsądku.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej