Badacze w ramach Broad's Drug Repurposing Hub postanowili na nowo przebadać 4518 substancji leczniczych. Część z nich stosowana jest w leczeniu cukrzycy czy stanów zapalnych. W badanej grupie substancji znalazły się także te , które obniżają cholesterol oraz pomagają wyjść z uzależnienia od alkoholu. Naukowcy przebadali także lek, który stosowany jest u psów, które mają problemy ze stawami.
Badania Broad's Drug Repurposing Hub mają na celu sprawdzić, czy powszechnie znane stosowane w leczeniu różnych schorzeń preparaty mogą być skuteczne w walce z nowotworami złośliwymi.
Stare leki nowe zastosowanie
W czasie badań okazało, że niektóre leki wykazywały nieznane dotąd działanie. Naukowcy odkryli, że co najmniej 50 z badanych farmaceutyków nieonkologicznych niszczy komórki rakowe (nie uszkadzając przy tym zdrowych) poprzez stabilizację interakcji między białkiem o nazwie PDE3A, a innym, określanym nazwą SLFN12. Takie działanie leków nie było wcześniej znane, ponieważ badacze skupili się na przeżywalności komórek rakowych, a nie na metodach przesiewowych nie opartych na komórkach.
Czym zajmuje się onkolog? Dowiesz się tego z film!
Warto zaznaczyć, że odkrycie nowych zastosowań dobrze znanych leków nie jest żadną nowością. Doskonałym przykładem takiego leku jest aspiryna. Przez długie lata uważano, że działa ona jedynie przeciwbólowo, dzisiaj stosowana przez osoby, które mają problemy z sercem i naczyniami.
Nowe metody leczenia
Mimo że pierwsze badania okazały się bardzo obiecujące, to na zmianę podejścia w leczeniu nowotworów przyjdzie nam jeszcze poczekać. Konieczne są kolejne testy i badania, które jednoznacznie pokażą, które leki i przy których nowotworach warto zastosować.