Otyłych dzieci przybywa. Dlaczego nasze dzieciaki tyją tak szybko?

Fot: D. Anschutz / gettyimages.com

Polskie dzieci tyją bardzo szybko. Odsetek jedenastolatków z nadwagą w naszym kraju jest najwyższy na świecie! Winna jest przede wszystkim dieta oraz brak ruchu. Dlaczego dzieci tyją tak szybko i jakie mogą być tego konsekwencje?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek między szóstym a dziewiątym rokiem życia. Co gorsza, w kilku krajach Europy dzieci z nadwagą - bez względu na wiek - ciągle przybywa.

Problem nadwagi i otyłości najbardziej widoczny jest w Estonii, Rosji oraz na Łotwie. Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje jednak Polska. Z danych zgromadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia wynika, że w naszym kraju odsetek chłopców oraz dziewcząt z nadwagą i otyłością wynosi odpowiednio 21,9 proc. i 17,8 proc.

Zobacz film i dowiedz się jaki procent dzieci zmaga się w Polsce z otyłością

Zobacz film: Dlaczego dzieci tyją tak szybko? Źródło: Co nas truje?

Deser zamiast jabłka

Za nadmierne przybieranie na wadze najczęściej odpowiadają dwa czynniki – niezdrowa dieta oraz brak ruchu. Menu przeciętnego dziecka obfituje przede wszystkim w wysoko przetworzoną żywność, słodycze oraz słone przekąski. Instytut Żywności i Żywienia alarmuje, że takie produkty znajdują się w diecie aż 99 proc. dzieci w wieku przedszkolnym.

W ich menu brakuje za to warzyw i owoców, które stanowią najlepsze źródło witamin i minerałów. Bez nich dziecko może mieć niedobory i rozwijać się nieprawidłowo.

Zamiast zdrowej przekąski, np. w postaci jabłka rodzice wolą dać dziecku gotowy deser bogaty w cukier oraz syrop glukozowo-fruktozowy. Nadmiar cukru w diecie to prosta droga nie tylko do otyłości, ale także cukrzycy czy niektórych nowotworów, np. jelita grubego. Cześć deserów zawiera sztuczne aromaty, które mogą wywoływać wzdęcia oraz szereg innych problemów z układem pokarmowym.

A co z aktywnością fizyczną? Z danych IŻŻ wynika, że zaledwie 30 proc. dzieci regularnie uprawia sport, a jest on niezbędny do tego, żeby dziecko rozwijało się prawidłowo. Wpływa on nie tylko na masę ciała, ale zapewnia prawidłowy rozrost układu kostnego. Ale nie tylko. Dziecko, które jest aktywne szybciej się uczy i łatwiej koncentruje na wykonywanym zadaniu.

Zobacz film i dowiedz się co naprawdę znajduje się w deserach dla dzieci

Zobacz film: Czy gotowe desery to dobra przekąska dla dzieci? Źródło: Co nas truje?

Dlaczego zdrowe jedzenie jest lepsze?

Ciało człowieka – bez względu na wiek – potrzebuje witamin i substancji odżywczych. Kiedy ich brakuje szwankuje cały organizm. Bez witaminy A mogą pojawić się problemy ze wzrokiem. Witamin z grupy B potrzebuje skóra oraz układ nerwowy. To właśnie dzięki nim na skórze nie pojawiają się zmiany trądzikowe i lepiej radzimy sobie ze stresem. Błonnik pokarmowy, obecny w zielonych warzywach, nie tylko poprawia metabolizm, ale także obniża poziom złego cholesterolu i chroni przed miażdżycą.

Jeśli układ pokarmowy działa prawidłowo podnosi się także odporność organizmu. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, których układ immunologiczny nie jest jeszcze rozwinięty, a tym samym bardziej podatny na infekcję. Dziecko, które się zdrowo odżywia nie tylko rzadziej choruje, ale przede wszystkim lepiej znosi infekcję i szybciej wraca do zdrowia.

Rozsądnie przygotowana dieta to także doskonała ochrona przed niektórymi chorobami. Menu, w którym dominują warzywa, owoce oraz produkty z pełnego ziarna zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia (udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego), nowotworów złośliwych (raka jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego) czy kamicy żółciowej.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego takie jedzenie jest niebezpieczne dla zdrowia

Zobacz film: Skąd wiadomo, że jedne produkty są zdrowe, a inne nie? Źródło: Co nas truje?

Zbilansowana i wartościowa dieta zalecana jest nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Z danych WHO jednoznacznie wynika, że Polacy są piątą najszybciej tyjącą nacją w Europie. Warto pamiętać, że na zmianę nawyków żywieniowych i stylu życia nigdy nie jest za późno. A zyskać można naprawdę bardzo dużo!

Co i jak jedzą dzieci? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Do jakich problemów zdrowotnych może doprowadzić niezdrowa dieta? Źródło: Co nas truje?


Data aktualizacji: 14.10.2018,
Opublikowano: 10.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej