Polineuropatia cukrzycowa – objawy, jak wygląda leczenie?

Fot. Hero Images / Getty Images

Polineuropatia cukrzycowa wymaga bardzo ogólnego spojrzenia na chorego. Nie są to bowiem tylko dolegliwości obwodowe w postaci mrowienia czy zaburzeń czucia, lecz także zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Polineuropatia cukrzycowa to inaczej uszkodzenie nerwów na tle przewlekłej choroby, jaką jest cukrzyca. Polineuropatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, choć samo uszkodzenie nerwów, czyli polineuropatia, może być także efektem wielu innych schorzeń, nadużywania toksycznych substancji czy niedoborów witaminowych. Bezpośrednią przyczyną polineuropatii cukrzycowej jest wysoki poziom glukozy we krwi. Produkty końcowe glikacji powodują demielinizację, czyli zanik osłonek nerwów, jak również patologię w obrębie samych włókien nerwowych. W międzynarodowej klasyfikacji chorób, czyli ICD 10, polineuropatia cukrzycowa oznaczana jest symbolem G63.2.

Polineuropatia cukrzycowa – objawy

Objawy polineuropatii cukrzycowej są zróżnicowane, gdyż patologia może objąć wiele nerwów, a tym samym narządów i układów. Najczęściej w pierwszej kolejności rozwija się polineuropatia cukrzycowa obejmująca dystalne części kończyn – dłonie i stopy. Zwykle pojawia się jednocześnie w kończynie prawej i lewej. Objawy polineuropatii cukrzycowej dystalnej obejmują zaburzenia czucia dotyku, zaburzenia czucia wibracji, upośledzenie czucia bólu i temperatury. Ponadto dochodzi do pojawienia się cierpnięcia w obrębie dystalnych części kończyn, a także kłucia, wrażenia zimnych kończyn, skurczy mięśni kończyn dolnych. Chorzy bardzo często doznają urazów, poparzeń itp., których najzwyczajniej nie czują. Najczęściej objawy pojawiają się w godzinach nocnych.

Zobaczcie, do czego prowadzi nadmierne spożycie cukru:

Zobacz film: Cukrzyca typu 2 jest spowodowana nadmiernym spożyciem cukru Źródło: Co nas truje

Polineuropatia cukrzycowa może również dotyczyć układu autonomicznego. Obejmuje ona wtedy takie narządy, jak serce, naczynia krwionośne, układ moczowo-płciowy, przewód pokarmowy. W momencie zajęcia narządów wewnętrznych dochodzi do zaburzeń ich pracy. W przypadku pracy serca dochodzi do tachykardii, czyli szybkiej pracy serca, które bije cały czas tak samo szybko bez względu na to, czy osoba jest w trakcie wysiłku czy w spoczynku. Ze względu na to zwiększa się ryzyko nagłej śmierci sercowej. Bardzo istotnym problem jest brak jakichkolwiek dolegliwości przy niedokrwieniu mięśnia sercowego. Kolejnym aspektem polineuropatii cukrzycowej jest zaburzenie czynności przewodu pokarmowego. Upośledzeniu ulega motoryka przełyku, żołądka, jelit, a także pęcherzyka żółciowego. Stąd pojawiają się liczne dolegliwości i zaburzenia wypróżniania. Może również dojść do zaburzeń seksualnych, jak zaburzenia erekcji (niemożność uzyskania i utrzymania wzwodu), a także do zaburzeń czynności pęcherza moczowego. Objawiają się one upośledzeniem czucia wypełnionego pęcherza moczowego, co z kolei skutkuje zaleganiem moczu i predysponuje do infekcji.

Polecamy: Powikłania cukrzycy - przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja i profilaktyka polineuropatii cukrzycowej

Dlaczego chorych na cukrzycę przybywa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: 14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy. „Coraz więcej jest osób z nadwagą, otyłością, coraz mniej się ruszamy”. Źródło: Agencja TVN.

Profilaktyka polineuropatii cukrzycowej

Polineuropatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, którego właściwie nie można uniknąć, jeśli nie kontroluje się poziomu glukozy we krwi. Właściwa kontrola glikemii, poprzez stosowanie się do zaleceń lekarskich i odpowiedniego leczenia, może zapobiec czy też zahamować postęp polineuropatii. Bardzo ważną rolę odgrywa również unikanie używek, takich jak alkohol czy papierosy, które same w sobie działają negatywnie na układ nerwowy. Konieczne jest utrzymanie poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi na stałym poziomie.

Polecamy: Cukrzyca insulinozależna, czyli cukrzyca typu 1: objawy, przyczyny, leczenie i powikłania

Polineuropatia cukrzycowa – leczenie

Najważniejszym elementem postępowania jest właściwa profilaktyka. Leczenie cukrzycy to podstawa terapii polineuropatii cukrzycowej, co zapobiega przede wszystkim szerzeniu się dalszych uszkodzeń. Należy utrzymać stały poziom glikemii we krwi oraz równy poziom cholesterolu. Konieczne jest wyrównanie ciśnienia tętniczego krwi. Poza leczeniem przyczynowym, konieczne bywa leczenie objawowe. W leczeniu polineuropatii sprawdza się również wiele substancji, np. gabapentyna, kwas alfa-liponowy, benfotiamina. Leki te stosuje się przez kilka miesięcy dla uzyskania efektu terapeutycznego. Jednak same w sobie nie zatrzymają choroby. Bez właściwego leczenia cukrzycy są właściwie zbędne. Wielu chorych z uporczywymi dolegliwościami decyduje się na fizykoterapię, akupunkturę, właściwą rehabilitację. Bardzo istotną rolę w leczeniu polineuropatii cukrzycowej odnosi wprowadzenie umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Czy wiesz, co jest największym zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 03.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej