Plastry na opryszczkę – ile kosztują? Jaką mają skuteczność?

Fot. flisak

Plastry na opryszczkę są tanie. Kosztują około 10–20 zł za opakowanie, w którym znajduje się kilka plastrów. Należy w pierwszej kolejności zaznajomić się z ulotką, by wiedzieć, jak długi czas może być stosowany jeden plaster.

Opryszczka wywołana jest przez wirus opryszczki zwykłej (Herpes virus, HSV). Jednym z najczęstszych postaci klinicznych jest opryszczka ust. Ponadto opryszczka może pojawić się w innych obszarach skóry, na błonach śluzowych, a w szczególności w obrębie narządów płciowych.

Kiedy stosować plastry na opryszczkę?

Opryszczka charakteryzuje się występowaniem zmiany skórnej o charakterze pęcherzyka wypełnionego płynem surowiczym. Czasami jednocześnie pojawia się kilka pęcherzyków. Często, zanim pojawi się pęcherzyk, można odczuwać w jego miejscu pewne objawy prodromalne (przepowiadające), np. świąd, pieczenie, mrowienie czy swędzenie. Po maksymalnie 2–3 tygodniach opryszczka znika całkowicie. Nie ma leku powodującego całkowite wyleczenie. Wirus ma bowiem zdolność latencji, czyli pozostaje w zwojach nerwowych w stanie pewnego rodzaju uśpienia. W sprzyjających okolicznościach ulega reaktywacji i dochodzi do nawrotu. W ciężkich przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia doustnego, a nawet dożylnego, które ma zapobiec rozsiewowi zakażenia i zmniejszyć ryzyko nawrotów. Szczególnie jest to istotne u małych dzieci i niemowląt, dla których zakażenie opryszczką jest bardzo niebezpieczne. Może skutkować zaburzeniem czynności wątroby czy innych narządów, jak również może dojść do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej jednak mamy do czynienia z łagodną, wargową postacią opryszczki, kiedy jednym ze sposobów szybkiego pozbycia się nieestetycznej zmiany skórnej są plastry na opryszczkę. Mają one na celu skrócić czas leczenia zmiany i zmniejszyć ryzyko namnażania się wirusa.

Czy plastry na opryszczkę pomagają?

U dorosłych rzadko opryszczka ma ciężką postać, szczególnie jeśli chodzi o opryszczkę wargową. Stosuje się przede wszystkim leczenie miejscowe, które obejmuje kremy, pasty, płyny czy sztyfty. W przypadku opryszczki wargowej istnieje jednak ryzyko, że nakładany preparat zostanie szybko zmyty podczas picia czy jedzenia. Przekłada się to na to, że czas działania leku jest najczęściej bardzo krótki. Poza tym miejscowo uszkodzona skóra jest bardziej podatna na wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Nadkażona zmiana dłużej się goi. Temu przeciwdziałają właśnie plastry, które tworzą wytrzymałą, niewidoczną warstwę ochronną. Ważne jest również to, że plastry zapobiegają tworzeniu trudno gojących się strupów.

Zobacz film i sprawdź skąd się bierze opryszczka wargowa i jak skutecznie się jej pozbyć: 

Zobacz film: Opryszczka wargowa przyczyny i leczenie. Źródło: 36,6

Ile kosztują plastry na opryszczkę?

Plastry na opryszczkę to produkt wprowadzony przez wiele firm medycznych. Średnio plastry na opryszczkę kosztują 10–20 zł za opakowanie. W opakowaniu jest różna ilość plastrów, z czego każdy z nich można nosić nieprzerwanie nawet przez 12–24 godzin. W przypadku plastrów na opryszczkę różnice w cenach są niewielkie, dlatego warto skonsultować się z farmaceutą, który plaster wybrać.

Jak działają plastry na opryszczkę?

Plaster na opryszczkę pozwala na szybkie leczenie opryszczki. Działa jak tarcza, osłaniając zmianę przed kolejnymi wirusami czy bakteriami. Ma warstwę hydrokoloidu-075, która jest w stanie wyizolować zmianę i chronić ją przed nadmiernym działaniem wody czy drobnoustrojów chorobotwórczych. Hydrokoloid-075 jest związkiem naturalnie wspomagającym proces gojenia się opryszczki.

Plastry można stosować na każdym etapie rozwoju zmiany miejscowej, jednak obowiązuje zasada im wcześniej, tym lepiej. Skuteczność plastrów jest dość wysoka. Plastry na opryszczkę można stosować jeszcze w momencie uczucia mrowienia czy swędzenia.

Polecamy: Opryszczka w ciąży – rodzaje opryszczki i sposoby leczenia

Plastry na opryszczkę w ciąży

Każda kobieta w ciąży powinna skontaktować się z lekarzem, szczególnie jeśli jest to opryszczka narządów płciowych. W przypadku opryszczki wargowej należy zdawać sobie sprawę z ryzyka zarażenia dziecka, dlatego warto również skorzystać z metod przyspieszających gojenie zmian.

Data aktualizacji: 03.12.2018,
Opublikowano: 03.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej