Plamy wątrobowe na twarzy, nogach i dłoniach

Fot: missty / fotolia.com

Plamy wątrobowe to zmiany skórne pojawiające się zazwyczaj na odkrytych częściach ciała: twarzy, nogach i dłoniach. Występują najczęściej u osób w podeszłym wieku, dlatego nazywane są plamami starczymi. Można je usunąć lub rozjaśnić w gabinetach kosmetycznych lub środkami naturalnymi.

Plamy wątrobowe, zwane też soczewicowatymi lub starczymi, są zwykle konsekwencją nadmiaru melaniny, czyli pigmentu nadającego kolor skórze i włosom, ale również chroniącego przed promieniowaniem ultrafioletowym. Powstają w miejscach, gdzie tego barwnika gromadzi się za dużo.

Plamy wątrobowe mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty, w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne i niestosowania kosmetyków z odpowiednim filtrem, zażywania niektórych leków (zwłaszcza środków na cukrzycę i nadciśnienie, a także preparatów moczopędnych) czy zaburzeń hormonalnych, na przykład podczas menopauzy – dlatego u kobiet po 50. roku życia często pojawiają się plamy wątrobowe na twarzy, nogach czy dłoniach. Przebarwienia bywają też efektem niedoczynności nadnerczy czy tarczycy, często pojawiają się w okresie ciąży.

Plamy wątrobowe na twarzy

Plamy wątrobowe to zazwyczaj drobne plamki wielkości ziaren soczewicy, w różnych odcieniach koloru brązowego, cechujące się nieregularnymi granicami i zlewaniem się z otaczającą skórą, występujące (pojedynczo lub w większych skupiskach) przede wszystkim na odsłoniętych częściach ciała, narażonych na przewlekłe działanie promieni słonecznych:

  • twarzy,
  • grzbietach dłoni,
  • rękach,
  • plecach,
  • przedramionach,
  • nogach.

Zobacz także: Co oznaczają plamy na ciele w kolorze białym, czerwonym, brązowym lub żółtym?

Plamy wątrobowe mają zwykle charakter niezłośliwy, choć niekiedy rozpoznaje się również zmiany skórne będące przyczyną czerniaka, charakteryzujące się wypukłą budową i ciemnym, czasem nieregularnym zabarwieniem. Najczęściej spotyka się je na twarzy kobiet w starszym wieku. Takie plamy cechują się wolnym rozwojem oraz tym, iż wywodzący się z nich czerniak ma charakter łagodniejszy niż większość tego typu nowotworów skóry.

Plamy wątrobowe po alkoholu

Plamy wątrobowe lub przypominające tego typu zmiany skórne często pojawiają się po spożyciu alkoholu. Przyczyny takich dolegliwości mogą być różne, na przykład u wielu osób nadużywanie wysokoprocentowych napojów powoduje znaczne rozszerzenie naczyń krwionośnych na skórze, co skutkuje później barwnymi, zwykle czerwonymi, wykwitami na twarzy.

Tego typu zmiany skórne mogą być jednak również symptomem schorzeń wątroby, szczególnie marskości, czyli postępującego procesu zwłóknienia tego organu. Początkowo choroba nie daje poważnych objawów, a towarzyszące jej dolegliwości – uczucie osłabienia, sporadyczne swędzenie ciała czy bóle brzucha często nie są kojarzone z wątrobą. Dopiero w zaawansowanej fazie rozwoju marskości pojawiają się poważniejsze objawy, np. znaczny spadek masy ciała, krwawienia z przewodu pokarmowego, ciemny kolor moczu oraz żółknięcie skóry i oczu.

Plamy wątrobowe – jak je rozjaśnić

Plamy wątrobowe na twarzy, dłoniach czy nogach nie wymagają zwykle leczenia, jednak są traktowane jako defekt estetyczny. Istnieje sporo sposobów na ich usunięcie lub rozjaśnienie. Pozytywne efekty przynoszą m.in. zabiegi dermabrazji (polegające na mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej), krioterapii (ochładzanie wybranych fragmentów skóry gazem o temperaturze -150°C) czy laseroterapii (leczenie światłem o konkretnej długości fali).

Plamy wątrobowe na ciele można też rozjaśnić naturalnymi środkami pielęgnacyjnymi. Tego typu metody zaleca się jednak wcześniej wypróbować na mało widocznym miejscu, a dopiero później wykorzystywać np. na twarzy.

Do rozjaśnienia plam wątrobowych można wykorzystać sok z cytryny lub maślankę – wystarczy 2 razu dziennie posmarować nimi zmiany skórne. Warto też przygotować pastę z 10 g sproszkowanego imbiru i płatków róży zmieszanych z 80 g sproszkowanej przytulii, a następnie rozprowadzonych w letniej wodzie. Nakłada się ją na plamy, przykrywa ręcznikiem i zostawia na 30 min. Równie skuteczny specyfik można uzyskać, mieszając łyżeczkę miodu z łyżeczką jogurtu naturalnego.

W drogeriach i aptekach dostępne są również kosmetyki wybielające przebarwienia, w tym plamy wątrobowe. W składzie tego typu preparatów znajdują się rozmaite substancje, także pochodzenia roślinnego, które m.in. hamują proces melanogenezy poprzez znaczące zmniejszenie aktywności enzymu tyrozynazy, niwelując tym samym intensywność plam i zmian barwnikowych skóry.

Plamom wątrobowym można zapobiec, a przynajmniej powstrzymać rozwój przebarwień skórnych, stosując pełnowartościową dietę dostarczającą organizmowi substancje, które m.in. wiążą szkodliwe dla skóry wolne rodniki: witaminy C i prowitaminy A (owoce i warzywa), witaminy E (oleje roślinne i zboża) czy selenu (orzechy, rośliny strączkowe i zboża).

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 17.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej