Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.

Fot: carlosgaw / gettyimages.com

Kobiety, które codziennie wypijają jedną szklankę mleka, mogą być bardziej narażone na rozwój raka piersi - wykazały badania naukowców z Loma Linda University Health w Kalifornii. Jaki jest związek między krowim mlekiem a nowotworem piersi?

Badanie objęło 53 tysiące kobiet i trwało przez osiem lat. Jego celem było wskazanie, czy picie mleka krowiego (lub sojowego) przekłada się na wyższe ryzyko rozwoju raka piersi. 

Dlaczego krowie mleko zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi?

Podstawę badania stanowiły ankiety wypełniane przez uczestniczki. Każda z pań podawała w nich informacje dotyczące swojego zdrowia tj. czy i jak często się badają w kierunku raka piersi, czy ktoś u nich w rodzinie zmagał się z tym nowotworem. Naukowcy pytali także o historię ginekologiczną (choroby, poronienia, porody), przyjmowane leki (w tym hormonalne), spożycie alkoholu oraz krowiego mleka i produktów mlecznych. Badacze regularnie sprawdzali także stan zdrowia uczestniczek. Ostatnie z nich wykazało, że 1057 pań zmaga się rakiem piersi.

Analiza zebranych danych pokazała, że picie krowiego mleka znacznie podnosi prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi. Naukowcy wykazali, że picie od 1/4 do 1/3 szklanki krowiego mleka dziennie podnosiło to ryzyko o 30 proc. w porównaniu z kobietami, które praktycznie nie piły mleka. Picie jednej szklanki podnosiło to ryzyko o 50 proc., a dwóch lub trzech o 70-80 proc. Co ciekawe, taką zależność zaobserwowano tylko w przypadku mleka. Jedzenie jogurtów i serów nie wykazało działania kancerogennego. 

Czy białko odzwierzęce sprzyja nowotworom?

Rak piersi jest nowotworem hormonozależnym. W krowim mleku znajdują się hormony płciowe - estrogeny, (w sojowym - fitoestrogeny, czyli substancje roślinne podobne w działaniu do żeńskich hormonów płciowych). Nadmiar hormonów dostarczanych w pożywieniu może się przyczynić do rozwoju raka piersi. Ale nie jest to jedyny powód. Niektóre badania sugerują, że spożywanie nabiału i innych białek odzwierzęcych przekłada się na wyższe stężenie insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1). Związek ten jest łączony z rozwojem raka:

  • płuca;
  • piersi;
  • prostaty;

Rak piersi - co trzeba o nim wiedzieć?

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Polska jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym chorych przybywa. Dlaczego? Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że kobiety nie badają się regularnie. Nawet jeśli wyczują jakąś zmianę to zwlekają z wizytą i bardzo często trafiają do lekarza zbyt późno, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana. A wcześnie wykrytą zmianę niejednokrotnie daje się całkowicie wyleczyć. Co powinno zaniepokoić? Do najbardziej charakterystycznych objawów raka piersi należą:

  • wyczuwalne zgrubienie w piersi;
  • wciągnięcie skóry lub brodawki;
  • zmiana wielkości lub kształtu piersi;
  • zmiany na skórze (np. zgrubienie, zaczerwienieni, pomarszczenie, owrzodzenie) wokół sutka lub na skórze;
  • wyciek z brodawki;
  • poszerzenie żył skóry piersi.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o raku piersi:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o raku piersi? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 20.10.2020,
Opublikowano: 20.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej