Pielęgniarka rodzinna: Strach nie może nas paraliżować, musi nas motywować

Zobacz film: Jak wygląda praca pielęgniarek środowiskowych w czasie pandemii? Źródło: 36,6

Pielęgniarki znajdują się dzisiaj na pierwszej linii frontu. Bardzo często mają kontakt nie tylko z chorymi w szpitalu, ale także odwiedzają pacjentów, którzy sami nie mogą zgłosić się do lekarza, a potrzebują pomocy. Jak w czasie pandemii wygląda praca pielęgniarek rodzinnych?

Mimo że każdego dnia stykają się z osobami zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2 i same boją się zakażenia, to jak mówi Anna Stanikowska, pielęgniarka rodzinna lęk nie może wpływać na ich pracę.

Strach nie może nas paraliżować, on musi nas mobilizować do działania, żeby nie tworzyć żadnych ryzykownych zachowań. Musimy być bezpieczni - my i nasi pacjenci - mówi Anna Stanikowska.

Niestety, jak sama przyznaje, kiedy odwiedza pacjentów nie czuje się bezpiecznie. Wielu z nich nie zadaje sobie sprawy z zagrożenia.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Mówcie medykom prawdę

Pacjenci muszą zrozumieć, że okłamywanie medyka i nie mówienie mu o tym, że mógł mieć kontakt z kimś zakażonym może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla niego samego, ale także dla pielęgniarki, lekarza czy ratownika medycznego oraz ich rodzin.

Pacjenci muszą pamiętać, że zrobimy wszystko, aby im pomóc. Jeśli podanie leku czy zrobienie zastrzyku nie pomogło, na pewno przyjdziemy i pomożemy, ale muszą być z nami szczerzy - mówi pielęgniarka.

Bezpieczeństwo medyków w czasie pandemii

Niestety problemem medyków jest nie tylko zatajanie informacji przez pacjentów, ale także środki ochrony osobistej, których ciągle brakuje. Jak mówi pani Anna przed pandemią z dostępem do maseczek czy rękawiczek nie było problemu. Niestety, kiedy chorych zaczęło przybywać, a środki ochrony coraz bardziej potrzebne ich zdobycie stało się bardzo trudne.

Dawniej maseczka kosztowała 60 groszy, teraz za 50 maseczek zapłaciłam 350 złotych. To jest aż niewiarygodne, że ktoś może taką cenę lichwiarską proponować - mówi pani Anna.

Na szczęście dzięki pomocy różnych instytucji udało się uzupełnić braki i - na tę chwilę - pielęgniarki rodzinne mają niezbędne środki ochrony osobistej.

Problem z dostępnością do środków ochrony osobistej mają także opiekunki socjalne. Firma opiekująca się starszymi i schorowanymi mieszkańcami Sosnowca nie wyposażyła pracowników w maseczki ochronne i rękawiczki. Wielu seniorów w obawie o swoje zdrowie i życie było zmuszonych do rezygnacji z usług swoich opiekunów. Jak na skargi pracowników i podopiecznych zareagował MOPS w Sosnowcu?

MOPS w Sosnowcu to jednostka samorządowa. Nie możemy w świetle prawa zaopatrywać firm zewnętrznych w sprzęt. Jeżeli ta firma przekonuje, że to my powinniśmy kupić sprzęt, to tym samym namawia nas do łamania prawa – powiedział w rozmowie z reporterem programu Uwaga! TVN Marek Kopczacki z MOPS w Sosnowcu i dodaje:

W umowie, którą mamy zawartą z tą firmą jest zaznaczone, że są zobowiązani zaopatrzyć pracowników w odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej dostosowane do zakresu wykonywanych usług. Są też zobowiązani do szkolenia z zakresu BHP.

Zobacz cały reportaż z programu Uwaga! TVN: Obawa o życie swoje i podopiecznych. Opiekunki socjalne pozostawione bez środków ochrony

Zobacz także: Uwaga! TVN: Obawa o życie swoje i podopiecznych. Opiekunki socjalne pozostawione bez środków ochrony Źródło: Uwaga! TVN

Jak wygląda wizyta pielęgniarki rodzinnej?

Osoby, które potrzebują pomocy pielęgniarki rodzinnej powinny w pierwszej kolejności skontaktować się z nią telefonicznie. Czasem teleporada jest wystarczająca i chory (lub jego opiekun) potrafi sam rozwiązać swój problem. Jeśli jednak wizyta pielęgniarki w domu jest konieczna trzeba pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jakich? Przede wszystkim przed przyjęciem pielęgniarki pokój chorego musi zostać dokładnie wywietrzony. Na czas wizyty w pokoju powinien przebywać tylko chory (opiekun może wejść tylko wtedy, gdy naprawdę jest taka potrzeba). Dodatkowo chory musi mieć maseczkę ochronną, to samo tyczy się opiekuna jeśli uczestniczy w wizycie.

Każda wizyta domowa pielęgniarki będzie poprzedzona wywiadem epidemiologiczny. Pielęgniarka zapyta:

  • czy w ciągu ostatnich 14 dni pacjent miał bliski kontakt z osobą u której potwierdzono zakażenie SARS- CoV-2 lub zachodzi takie przypuszczenie?
  • czy pacjent lub ktoś z domowników poddany jest kwarantannie z powodu podejrzenia COVID-19?
  • czy u pacjenta lub u członków rodziny/opiekunów występują objawy: kaszel, duszności, temperatura ciała powyżej 38ºC, inne objawy infekcji.

Pielęgniarka może zadać inne pytania indywidualnie dostosowane do realizacji potrzeb zdrowotnych i socjalnych pacjenta w celu uzyskania niezbędnych informacji do realizacji wizyty w domu i ograniczenia czasu jej trwania (zgodnie z wytycznymi maksymalnie 15 minut).

Podczas wizyty pielęgniarka powinna poinstruować pacjenta i/lub opiekuna jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja. Może się zdarzyć, że pielęgniarka poprosi o przesłanie zdjęcia miejsca zmienionego przez chorobę - czasem zdarza się, że po zdjęciu pielęgniarka potrafi ocenić czy jej wizyta jest konieczna czy też - po przekazaniu instrukcji telefonicznie - pacjent lub jego opiekun poradzi sobie ze zmianą opatrunku. Powinna także przypomnieć o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny i zachowaniu środków ostrożności obowiązujących w czasie pandemii. Powinna również przypomnieć, że chory czy opiekun pacjent - bez obaw - w nagłych sytuacjach może wezwać pogotowie. 

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 23.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej