Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

Fot: Phoenixns / gettyimages.com

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

E-papierosy cieszą się ogromną popularnością. Korzystają się z nich zarówno osoby młode, jak i starsze. O sięgnięciu po tego rodzaju papierosy najczęściej decydują względy zdrowotne (uważane są za mniej szkodliwe) oraz fakt, że dodawane do nich liquidy mają różne smaki, a sama para, która uwalnia się podczas ich palenia, nie ma przykrego zapachu. Niestety, to, co na pierwszy rzut oka wydaje się niegroźne, w rzeczywistości szkodzi tak samo, jak zwykłe papierosy. Co ciekawe, tyczy się to nie tylko spalanych płynów, ale także bezwonnej pary.

E-papierosy - czy są bezpieczne?

Dym tytoniowy to kilkaset substancji. Szacuje się, że co najmniej 500 z nich nie jest obojętnych dla zdrowia. Niektóre z nich są toksyczne, inne wykazują silne działanie kancerogenne. Zdaniem badaczy słowo „dym” nie kojarzy się najlepiej, a stosowanie przez producentów e-papierosów terminu „para” jest celowym wprowadzaniem w błąd. Zdaniem naukowców zarówno „dym”, jak i „para” są równie szkodliwe dla zdrowia. Badanie przeprowadzone m.in. przez specjalistów z George Mason University na grupie blisko 800 studentów pokazało, że termin „para” jednoznacznie kojarzy się z czymś bezpiecznym i nieszkodliwym.

Po e-papierosy bardzo chętnie sięgają młodzi ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z  konsekwencji. Co gorsza, wielu z nich nie widzi w tym nic złego. Uważają, że e-papierosy to tak naprawdę nie papierosy, a ich palenie - nazywane "wapowaniem" - w ogóle nie szkodzi. Zdaniem specjalistów takie myślenie może mieć fatalne skutki, zwłaszcza teraz, gdy cały świat walczy z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Okazuje się bowiem, że palenie znacząco podnosi ryzyko zakażenia i może zaostrzyć przebieg choroby.

Autorzy badania zauważają, że konieczne jest nie tylko edukowanie młodzieży, ale także uchwalenie nowych przepisów regulujących praktyki marketingowe branży e-papierosów, tak aby, nie oszukiwała ona opinii publicznej co do szkodliwości ich produktów

Co znajduje się w e-papierosach?

Badania pokazują, że w dymie, który wdychają e-palacze i który wydostaje się na zewnątrz także jest niebezpieczny dla zdrowia. Skład liquidów jest bardzo zróżnicowany, a niektóre ich składniki są dużo bardziej szkodliwe niż choćby nikotyna.

Zdaniem badaczy osoby, które wdychają dym z e-papierosów wprowadzają do płuc nie tylko nikotynę, ale także metale ciężkie czy choćby aldehyd cynamonowy oraz wanilina, które są bardzo toksyczne.

Warto za zaznaczyć, że tylko w minionym roku do szpitali w USA z powodu ciężkiego uszkodzenia płuc spowodowanego paleniem e-papierosów trafiło ponad pół tysiąca chorych, z czego siedem osób zmarło. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) chorzy skarżyli się na kaszel bez odkrztuszania, duszność, ból w klatce piersiowej o charakterze opłucnowym. Dodatkowo czuli się osłabieni, mieli gorączkę oraz dreszcze. Ponadto u części chorych występowały objawy ze strony przewodu pokarmowego (ból brzucha, nudności, biegunka), które poprzedzały wystąpienie objawów ze strony układu oddechowego. Pacjenci byli hospitalizowani z powodu niewydolności oddechowej, a część z nich wymagała wspomagania wentylacji. W badaniach obrazowych stwierdzano zmiany naciekowe lub zmiany o typie mlecznego szkła.

Źródło: sciencealert.com

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o e-papierosach:

Zobacz film: Czy e-papierosy są bezpieczne? Źródło: x-news


Data aktualizacji: 22.09.2020,
Opublikowano: 21.09.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Tik 28.09.2020r.

Która wytwórnia fajek to napisała, a może na czyje zlecenie?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej