Pakiet onkologiczny – zasady, cele, ścieżka leczenia i monitoringu

Fot. Martin Barraud / Getty Images

Pakiet onkologiczny oznacza specjalistyczną drogę diagnostyki i leczenia pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem lub podejrzeniem jego wystąpienia. Celem programu jest skrócenie czasu oczekiwania na wizytę do onkologa, usprawnienie rozpoznania choroby oraz szybka i kompleksowa terapia.

Ustawa o pakiecie onkologicznym funkcjonuje od 2017 roku i pozwala na szybką interwencję onkologiczną. Zakłada m.in.: określenie odrębnej kategorii pacjentów oczekujących na specjalistyczne leczenie, ustalenie zakresu obowiązków lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej względem pacjentów z podejrzeniem nowotworu oraz wskazanie placówek, w których świadczone jest leczenie chorób nowotworowych. Pakiet onkologiczny zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Co to jest pakiet onkologiczny?

Pakiet onkologiczny stanowi grupę przepisów mających na celu usprawnienie leczenia chorób nowotworowych w Polsce. To rodzaj programu leczenia opracowany i wdrożony przez Ministerstwo Zdrowia, który pozwala na szybką terapię onkologiczną pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem rozpoznania choroby nowotworowej, szczególnie o charakterze złośliwym, dzięki tzw. szybkiej ścieżce diagnostyki i leczenia. Wprowadzone rozwiązania organizacyjne służby zdrowia mają na celu usystematyzowanie procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz sprawne prowadzenie pacjenta przez kolejne etapy leczenia, aż do momentu zakończenia terapii. Dostęp do usług w ramach pakietu onkologicznego zapewnia NFZ, co oznacza, że:

  • wszelkie procedury medyczne opłacane są z budżetu państwa;
  • pakiet może być realizowany wyłącznie w placówkach, które podpisały kontrakt na tego typu świadczenia z NFZ;
  • każdy pacjent onkologiczny otrzyma niezbędne leczenie.

Wykaz placówek prowadzących pakiet onkologiczny można znaleźć na witrynach internetowych Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ. Placówkę z pakietem onkologicznym można również rozpoznać po logo programu umieszczonym na drzwiach wejściowych.

Pakiet onkologiczny – zmiany

W czerwcu 2017 roku zaktualizowano rozporządzenie o pakiecie onkologicznym. Nowelizacja wprowadziła karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (tzw. zielone karty), czyli szybkie ścieżki diagnostyczno-terapeutyczne. Dzięki temu udoskonaliła i skróciła zasady dotyczące oczekiwania na wizytę i podjęcie leczenia onkologicznego, zwiększając szanse pacjenta na wyleczenie.

Polecamy: Jak wygląda leczenie onkologiczne u kobiet w ciąży?

Jak nowoczesna technologia pomaga diagnozować nowotwory? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6

Zielona karta pakietu onkologicznego gwarantuje m.in.:

  • przepustkę omijającą system kolejkowy do specjalisty i wyznaczenie terminów realizacji poszczególnych etapów leczenia w osobnej kategorii pacjentów onkologicznych;
  • interdyscyplinarne leczenie, czyli konsylium lekarskie pakietu onkologicznego, tzn. zespół specjalistów, który w ciągu 14 dni opracowuje szczegółowy plan leczenia pacjenta;
  • wprowadzenie koordynatora pakietu onkologicznego, czyli asystenta przypisanego pacjentowi, nadzorującego proces leczenia, udzielającego wsparcia w sferze informacyjnej, administracyjnej i organizacyjnej oraz komunikacyjnej z lekarzami.

Polecamy: Diagnoza choroby onkologicznej – jak sobie z nią poradzić?

Szybka ścieżka, czyli procedury leczenia

W przypadku niepokojących objawów rozwijających się na tle nowotworu niezbędna jest szybka diagnostyka wstępna. Pakiet onkologiczny zapewnia zieloną kartę od:

  • lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), tzw. lekarza rodzinnego, który stwierdził podejrzenie choroby na podstawie wywiadu oraz podstawowych badań, a następnie może skierować na specjalistyczną diagnostykę uzupełniającą do onkologa, który poprowadzi dalsze badania i ewentualne leczenie;
  • lekarza specjalisty w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) bądź lekarza świadczącego usługi w ramach programów zdrowotnych w szpitalach, którzy na podstawie wyników określają stopień zaawansowania choroby i mogą przekierować pacjenta do innej placówki na leczenie.

Szybka ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna ma na celu skrócenie czasu oczekiwania na leczenie średnio o 2 tygodnie, zwalnia z potrzeby posiadania osobnych skierowań na wizyty lekarskie i specjalistyczne badania. W przypadku zmiany miejsca leczenia karta jest zamykana, a kolejna placówka wymaga otwarcia nowej ścieżki. Przepustka jest również zamykana w przypadku wykluczenia nowotworu. Po zakończeniu leczenia pacjent poddawany jest monitoringowi i kierowany z długofalowej opieki lekarskiej do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wówczas staje się lekarzem prowadzącym.

Polecamy: Żywienie w trakcie terapii przeciwnowotworowej – zapobieganie niedożywieniu

Pakiet onkologiczny – dla kogo?

Pakiet onkologiczny, czyli zielona karta i szybka ścieżka diagnostyczno-lecznicza, przeznaczone są dla osób z podejrzeniem choroby nowotworowej o charakterze złośliwym oraz z potwierdzonym rozpoznaniem, a także dla pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego. Zielona karta w pakiecie onkologicznym wystawiana jest osobom podejmującym leczenie wyłącznie w ramach publicznej służby zdrowia – prywatne kliniki i przychodnie onkologiczne nie świadczą usług tego typu. Karta nie może zostać również wystawiona osobom, które chcą zbadać się pod kątem nowotworu profilaktycznie. Pakiet nie przewiduje żadnych ograniczeń wiekowych i limitów w dostępie do leczenia onkologicznego, jednak wyklucza opiekę paliatywną.

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2017 r. w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, Poz. 1250.
  2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135.
Data aktualizacji: 20.05.2019,
Opublikowano: 20.05.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

prawie_pacjent_czyli_nikt 07.04.2021r.

Niestety w SPSK4 w Lublinie nie honorują tej karty. Nie można się nawet zarejestrować do poradni. Koordynatorzy w szpitalu są, ale nie odpowiadają nawet na maile.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej