Pacjentka grała na skrzypcach podczas operacji mózgu

Fot: SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

U skrzypaczki Dagmary Turner lekarze zdiagnozowali nowotwór mózgu. Jedyną szansą dla kobiety na powrót do zdrowia była operacja. Lekarze, aby mieć całkowitą pewność, że wszystko przebiega prawidłowo kazali kobiecie grać na skrzypcach podczas operacji. 

Lekarze u Dagmary Turner, skrzypaczki, wykryli glejaka mózgu. U 53-letniej kobiety glejak znajdował się w prawym płacie czołowym, w pobliżu obszaru odpowiadającego za ruchy lewej dłoni.

Aby uratować kobiecie życie i zdrowie konieczne było usunięcie zmiany. Tego rodzaju zabiegi wiążą się z dużym ryzykiem, dlatego specjaliści z szpitalu King’s College w Londynie w pierwszej kolejności uśpili pacjentkę i otworzyli czaszkę. Następnie kobieta została wybudzona. Kiedy lekarze zajęli się usuwaniem zmiany, kobieta została poproszona o zagranie utworu na skrzypcach. Choć może się to wydawać dziwne, takie nietypowe prośby podczas operacji mózgu nie są żadną nowością.

Jak tłumaczy Neurochirurg prof. Keyoumars Ashkan podczas takich zabiegów pacjenci często proszeni są o wykonanie testów językowych, ale po raz pierwszy w czasie jego operacji pacjent zagrał na instrumencie. Jeśli chcecie zobaczyć ten nietypowy występ koniecznie obejrzyjcie poniższy film:

Zobacz film: Skrzypaczka grała w trakcie zabiegu usuwania guza mózgu. Szpital w Londynie opublikował nagranie z operacji Źródło: STORYFUL

Glejak - co to nowotwór?

Glejaki to w ogromnej większości przypadków pierwotny (tzw, nieprzerzutowy) guz mózgu. zmiany najczęściej lokalizują się wewnątrz mózgoczaszki i w kanale kręgowym. Glejaki mogą różnic się między sobą budową, stopniem złośliwości oraz podatnością na leczenie. Dlatego podstawowym badaniem u pacjentów z tym nowotworem jest biopsja i wykonanie badania histopatologicznego. Tylko w oparciu o jej wynik można wybrać schemat leczenia, a także określić rokowania. Glejaki dzieli się na:

  • glejaki zarodkowe,
  • guzy wywodzące się z gleju gwiaździstego (stanowiące około 3/4 glejaków),
  • guzy pochodzące z gleju skąpowypustkowego i wyściółkowego (razem ok. 17%).

Glejaki - objawy

Objawy, które pojawiają się u pacjentów z glejakami mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od tego, w której części mózgu zlokalizowana jest zmiana. To, co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty to nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, spadek motywacji do działania, problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, otępienie lub zaburzenia psychiczne.

Skąd się biorą glejaki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest glejak mózgu i jakie daje objawy? Źródło: 36,6

Dodatkowo u chorych mogą się pojawić problemy neurologiczne tj. zaburzenia mowy, czucia czy dysfunkcje ruchowe. Część pacjentów ma problemy ze słuchem czy wzrokiem. Jak wygląda leczenie glejaków? Dowiecie się tego z naszego materiału: Glejaki - przyczyny, objawy. Leczenie i rokowanie w zależności od typu guza

Data aktualizacji: 19.02.2020,
Opublikowano: 19.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej