Paciorkowcowe zapalenie gardła u dzieci i dorosłych – objawy, leczenie

Fot: seb_ra / gettyimages.com

Paciorkowcowe zapalenie gardła wymaga leczenia antybiotykiem, by nie tylko skrócić okres zakaźności, ale również uniknąć powikłań, szczególnie u dzieci. Leczenie naturalne nie powinno zastąpić leczenia antybiotykami.

Istnieje wiele gatunków paciorkowców, które w większości zasiedlają powłoki i błony śluzowe człowieka, nie stanowiąc dla niego zagrożenia. Bardzo częsta choroba, jaką jest angina, czyli zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, mylnie kojarzona jest z zapaleniami bakteryjnymi i od razu leczona antybiotykami. Tak naprawdę 90% przypadków anginy wywołane jest przez wirusy, a dużo mniejszy odsetek przez bakterie, głównie paciorkowce beta-hemolizujące grupy A. To właśnie zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce musi być leczone antybiotykami.

Nieodpowiednie wdrożenie antybiotykoterapii przy zakażeniach wirusowych doprowadza do zaburzeń równowagi flory fizjologicznej błon śluzowych. Co za tym idzie – predysponuje do namnażania się patogenów, które w pewnym momencie również mogą stać się chorobotwórcze, jak np. paciorkowce zieleniejące. Praktycznie są one wyłącznie elementem fizjologicznej flory bakteryjnej organizmu.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję

Paciorkowcowe zapalenie gardła – przyczyny

Zapalenie gardła jest wywołane zaledwie w 10% przez paciorkowce. Głównie jest to paciorkowiec beta-hemolizujący grupy A, rzadziej grup C i G. Źródło zakażenia stanowi chory człowiek, a infekcja szerzy się drogą kropelkową bądź przez kontakt bezpośredni. Bardzo często zdarza się bezobjawowe nosicielstwo paciorkowca, dlatego wymaz z gardła powinien być wykonywany w celach diagnostycznych tylko w sytuacji uzasadnionego podejrzenia zakażenia tym patogenem. W innym przypadku wynik wymazu może wyjść fałszywie ujemny. Odsetek paciorkowcowego zapalenia gardła jest większy u dzieci niż u dorosłych. Ponadto osłabienie odporności, długotrwała antybiotykoterapia, leczenie immunosupresyjne czy chemioterapia stanowią czynniki predysponujące do inwazyjnych zakażeń paciorkowcowych.

Okres wylęgania paciorkowca wynosi maksymalnie 4 dni. Chory po rozpoczęciu antybiotykoterapii może jeszcze zarażać przez około 24 godziny. Jeśli paciorkowcowe zapalenie gardła nie jest odpowiednio leczone, osoba zakażona może przenosić infekcje jeszcze przez 7 dni po ustąpieniu objawów.

Objawy paciorkowcowego zapalenia gardła

Paciorkowcowe zapalenie gardła charakteryzuje się przede wszystkim nagłym początkiem, bólem przy przełykaniu i utrzymującym się bólem gardła. Często pojawiają się wysoka gorączka i objawy towarzyszące w postaci bólu głowy, brzucha, nudności i wymiotów. Błona śluzowa w obrębie gardła ulega przekrwieniu, wobec czego gardło staje się żywoczerwone.

Towarzyszą temu obrzęk błony śluzowej i wysięk na migdałkach. Język może być na początku lekko „obłożony”, później staje się malinowy. Pojawiają się również wybroczyny na błonach śluzowych podniebienia. Węzły chłonne są tkliwe i powiększone. Najczęściej przy paciorkowcowym zapaleniu gardła ulegają powiększeniu węzły chłonne szyjne przednie.

Powiększenie węzłów chłonnych tylnych jest częstsze w zapaleniach wirusowych. Przy paciorkowcowym zapaleniu gardła najczęściej nie ma objawów charakterystycznych dla infekcji wirusowych w postaci kataru i kaszlu. Choć oczywiście ich obecność, przy potwierdzeniu innych objawów, nie wyklucza paciorkowcowego zapalenia gardła. Największym ryzykiem zachorowania na paciorkowcowe zapalenie gardła obciążone są dzieci w wieku 5–15 lat, głównie wczesną wiosną.

Przebieg paciorkowcowego zapalenia gardła

Większość przypadków zapalenia gardła, w tym paciorkowcowego, ustępuje samoistnie. Jednak to o etiologii paciorkowcowej, mimo że nawet bez antybiotyku ustąpiłoby w ciągu 3–4 dni, może wywołać groźne dla zdrowia powikłania, np. w postaci gorączki reumatycznej.

Zobacz film: Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - jak je odróżnić. Źródło: 36,6.

Rozpoznanie paciorkowcowego zapalenia gardła

W diagnostyce paciorkowcowego zapalenia gardła można wykonać szybki test na obecność paciorkowca beta-hemolizującego grupy A. Otrzymanie dodatniego wyniku potwierdza zakażenie, a wynik ujemny wyklucza paciorkowcowe zapalenie gardła wyłącznie u dorosłego. U dziecka konieczne jest dodatkowe wykonanie posiewu. Jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia szybkiego testu lub podejrzewa się inną bakterię, pobiera się wymaz z tylnej ściany gardła i migdałków specjalną wymazówką i oddaje do badania mikrobiologicznego. Na podstawie samych objawów ciężko jest rozpoznać zakażenie gardła paciorkowcem, można jedynie oszacować prawdopodobieństwo etiologii paciorkowcowej. Pacjenta klasyfikuje się według skali Centora/McIsaaca, przyznając mu po 1 punkcie za poniższe objawy i cechy:

  • wiek < 15 lat,
  • wysięk na migdałkach i obrzęk,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • brak kaszlu,

Wynik od 0 do 1 sugeruje leczenie objawowe, ponieważ prawdopodobieństwo paciorkowcowego zapalenia gardła jest niewielkie. Uzyskanie 2–3 punktów skłania do wykonania szybkiego testu lub posiewu, a leczenie jest zależne od otrzymanego wyniku. Zebranie 4 punktów lub więcej powinno skłonić do zastosowania antybiotyku.

Leczenie paciorkowcowego zapalenia gardła

Paciorkowcowe zapalenie gardła leczy się jednym z poniższych antybiotyków:

  • penicylina fenoksymetylowa (V) 500 mg co 12 godzin przez 10 dni,
  • cefalosporyna I generacji, jak np. cefaleksyna 750 mg co 12 godzin lub cefadroksyl 1g co 24 godziny przez 10 dni,
  • erytromycyna 500 mg co 24 godziny przez 5 dni,
  • azytromycyna 500 mg pierwszego dnia, a następnie 250 mg co 24 godziny przez 4 dni,
  • klindamycyna 300 mg co 12 godzin przez 10 dni.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 20.04.2018,
Opublikowano: 28.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej