Owsiki u dzieci – objawy i leczenie owsików u dzieci

Fot: Dr_Microbe / gettyimages.com

Owsiki u dzieci to jedne z najczęściej spotykanych pasożytów. Wywołują chorobę zwaną owsicą. Chociaż najczęściej jest niegroźna, może prowadzić także do poważnych konsekwencji. Samo leczenie jest proste, jednak musi objąć całą rodzinę.

Objawy owsików u dzieci najczęściej sprowadzają się do nieprzyjemnego swędzenia w okolicach odbytu. Jaja owsików dostają się do organizmu przez nieumyte ręce drogą pokarmową. Często dzieci stykają się z nimi w przedszkolu. Kluczem do uniknięcia zarażenia jest właściwa higiena.

Owsiki u dzieci

Owsiki to nicienie, które pasożytują jedynie w organizmie człowieka. Osiągają długość ok. 1 cm, a nieprzyjemne swędzenie jest związane z poruszaniem się samic, które w nocy przemieszczają się do odbytu, aby złożyć jaja poza ciałem człowieka. Zdecydowana większość chorych to dzieci. Owsiki żyją w końcowym odcinku jelita cienkiego, w wyrostku robaczkowym oraz w jelicie grubym i żywią się treścią jelitową. Atak pasożytów wymaga radykalnych środków. Dzieci drapią się i przenoszą jaja na przedmioty codziennego użytku, ręczniki, pościel i ubrania. Na owsicę narażeni są więc wszyscy członkowie rodziny malucha. Można się nią zarazić nawet poprzez kurz unoszący się w powietrzu.

Owsiki u dzieci: objawy

W przypadku owsików u małych dzieci choroba może nie dawać żadnych zauważalnych objawów. Najczęściej dzieci drapią się i skarżą na swędzenie w okolicach odbytu. W przypadku dziewczynek może dojść także do przedostania się samic do pochwy. Dzieci dotknięte owsicą mogą mieć ponadto problemy z koncentracją, snem oraz brakiem apetytu. Czasami obserwuje się zgrzytanie zębami, jednak jest to objaw, który może świadczyć również o wielu innych chorobach. Owsicy może towarzyszyć rozdrażnienie, bóle brzucha i głowy oraz zaburzenia wypróżniania. W kale zauważalne są charakterystyczne białe nicienie. W niektórych przypadkach owsica może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Gnieżdżące się w wyrostku robaczkowym pasożyty mogą wywołać jego stan zapalny. Rozwinięta choroba prowadzi do zahamowania rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. W przypadku dziewczynek może dojść także do zapaleń pochwy.

Owsiki u małych dzieci

Owsica dotyczy nie tylko dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Można ją obserwować również u niemowląt. W takim przypadku zauważenie objawów jest często utrudnione. Zazwyczaj na zarażenie pasożytami narażone są maluchy, które przebywają w towarzystwie większych dzieci – mogą mieć kontakt z jajeczkami w piaskownicy, żłobku albo poprzez rodzeństwo. Niemowlęta bardzo często dotykają dłońmi ust, więc niezwykle łatwo o ponowne zarażenie. Na ogół obserwuje się brak apetytu, bóle brzucha, spadek masy ciała, problemy z zasypianiem oraz zmiany skórne w okolicach odbytu. Niemowlęta dotknięte problemem owsicy są niespokojne, rozdrażnione, dużo płaczą i wiercą się. W ich kale udaje się odnaleźć samice owsików lub ich jaja, przypominające wyglądem ziarna owsa.

Leczenie owsików u dzieci

Owsicę diagnozuje się poprzez specjalny wymaz. Materiał do badania uzyskuje się poprzez przyłożenie do okolic krocza dziecka taśmy celofanowej. Pobiera się go rano, tuż po przebudzeniu, przed udaniem się do toalety oraz kąpielą. W obrazie mikroskopowym widoczne są jajka pasożytów, a w rozwiniętych przypadkach także samice owsika. Ponadto analizie poddaje się często również kał dziecka.

Leczenie owsików u dzieci zwykle jest proste i szybko przynosi oczekiwane efekty. Wykorzystuje się preparaty doustne. Po przyjęciu pierwszej dawki następną, w zależności od wybranego środka, należy przyjąć po upływie 2. tygodni lub miesiąca. Terapii powinni poddać się wszyscy domownicy. Niezwykle ważne jest także wyeliminowanie czynników, które mogłyby doprowadzić do powtórnego zakażenia. Wyprać należy bieliznę w gorącej wodzie i prasować gorącym żelazkiem, a pościel i ręczniki powinny zostać wygotowane. Krocze dziecka trzeba regularnie podmywać i delikatnie osuszać.

Owsiki u dzieci: profilaktyka

Najważniejszym środkiem w walce z pasożytami jest przede wszystkim utrzymanie higieny. Dzieci powinny często myć dłonie, zwłaszcza po wyjściu z toalety i przed jedzeniem. Należy krótko obcinać im paznokcie, zniechęcać do ich obgryzania oraz wyjątkowo zadbać o okolice krocza. Konieczna jest codzienna zmiana bielizny oraz ubrań, gotowanie pościeli i ręczników, częste mycie podłóg, wycieranie kurzy oraz mycie przedmiotów, z którymi dzieci mają kontakt – zwłaszcza zabawek.

Ważnym czynnikiem jest dieta. Duża ilość błonnika wpływa na częstotliwość wypróżniania, a tym samym przyspiesza leczenie owsicy. W diecie powinno znaleźć się miejsce na razowe pieczywo, kasze, warzywa i owoce. Warto wykluczyć z jadłospisu duże ilości słodyczy, ponieważ pasożyty żywią się głównie węglowodanami. Można z powodzeniem zastąpić je suszonymi owocami – są nie tylko smaczne, ale pozwalają także na przywrócenie właściwej mikroflory jelitowej. Warto wykorzystać sprawdzone domowe metody na owsiki – w jadłospisie powinny znaleźć się większe ilości czosnku, marchwi i soku z buraków.

Zobacz wideo: Objawy i leczenie owsicy

36,6

Data aktualizacji: 25.02.2022,
Opublikowano: 27.02.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej