Owoce jałowca pospolitego mają cenne właściwości prozdrowotne. Jak je wykorzystać?

Fot.: dashafabiyan / stock.adobe.com

Właściwości owoców jałowca, czyli szyszkojagód od dawna wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Poleca się je w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, zaburzeń trawiennych, reumatyzmu, a także łupieżu. Szyszkojagody stosuje się również jako przyprawę oraz bazę do przygotowywania nalewek, win i wódki. 

Owoce jałowca znajdują zastosowanie w ziołolecznictwie, gdyż są bogatym źródłem substancji o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Wykorzystuje się je m.in. przy problemach z pęcherzem oraz bólach reumatycznych. Owoce jałowca stanowią również dodatek do różnych potraw, np. bigosu.

Owoce jałowca najlepiej zbierać dopiero po pierwszych przymrozkach, na przełomie jesieni i zimy  - powinny być ciemnogranatowe, prawie czarne. Można je żuć  - maksymalnie 3 -4 owoce dziennie. Suszone owoce są dostępne w aptece i sklepach zielarskich  - przygotowuje się z nich napar.

Leczniczy napar z owoców jałowca

Łyżkę suszonych owoców jałowca rozgniatamy nieco w moździerzu, a następnie zalewamy szklanką wrzątku, przykrywamy spodkiem  i odstawiamy do naciągnięcia na 15 minut. Po tym czasie przecedzamy przez sitko. Pijemy po 1–2 łyżki po posiłkach - w celu poprawy trawienia, a także pracy układu moczowego. Napar można też stosować do wcierek na skórę głowy (działanie przeciwłupieżowe) i do kąpieli o działaniu przeciwreumatycznym.

Owoce jałowca – właściwości

Jałowiec pospolity jest rośliną iglastą cechującą się wysoką odpornością na niekorzystne warunki klimatyczne i glebowe, a także łatwością w uprawie. Jałowiec posiada owoce nazywane szyszkojagodami, które początkowo mają zieloną, a następnie fioletowogranatową barwę. Owoce jałowca odznaczają się licznymi właściwościami prozdrowotnymi, gdyż dostarczają wielu cennych związków o działaniu aktywnym. W ich składzie znajdują się: olejki eteryczne, terpeny, garbniki, flawonoidy, sole mineralne oraz kwasy organiczne. Obecność garbników i terpenów sprawia, że szyszkojagody mają korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Przyczyniają się do pobudzenia wydzielania żółci, a tym samym wspomagają procesy trawienne, zwłaszcza po zjedzeniu tłustych i ciężkostrawnych potraw. 

Związki te regulują perystaltykę jelit i przyspieszają procesy przemiany materii. Dzięki temu likwidują problem zaparć i zapobiegają nieprzyjemnym wzdęciom. Owoce jałowca posiadają właściwości moczopędne, odkażające i bakteriobójcze, dlatego stosowane są w stanach zapalnych dróg moczowych. Jałowiec wykazuje również działanie przeciwzapalne. Z tego powodu wykorzystywany jest w łagodzeniu dolegliwości bólowych towarzyszących chorobom stawów, reumatyzmowi i artretyzmowi.

Zastosowanie owoców jałowca

Owoce jałowca znalazły zastosowanie w leczeniu dolegliwości trawiennych już w czasach staropolskich. W ziołolecznictwie wykorzystuje się dojrzałe owoce o fioletowogranatowej barwie. Szyszkojagody, dzięki swojemu moczopędnemu, żółciotwórczemu i pobudzającemu wątrobę działaniu, stosowane są jako naturalne środki w walce z cellulitem. Właściwości te sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn i nadmiaru wody.

Antycellulitową kurację owocami jałowca należy dodatkowo wzbogacić o masaże z użyciem olejku jałowcowego. Ten kompleksowy zabieg przyczynia się do usprawnienia mikrokrążenia oraz ułatwia usuwanie zgromadzonych w komórkach złogów. 

Masaże z olejkiem jałowcowym działają rozgrzewająco, dlatego stosuje się je przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych, wmasowując olejek w okolice klatki piersiowej. Wspomagająco w leczeniu przeziębień i chorób wirusowych lub bakteryjnych dróg oddechowych wykorzystuje się napary z owoców jałowca, które działają odkażająco. Przy infekcjach, którym towarzyszą uczucie zatkanego nosa oraz kaszel, zastosowanie mają inhalacje z olejkiem jałowcowym. Owoce jałowca mogą być również stosowane zewnętrznie w postaci mazideł lub okładów przy zapaleniu korzonków nerwowych, nerwobólach oraz przy gośćcu, czyli reumatoidalnym zapaleniu stawów. Świeże oraz suszone szyszkojagody zaleca się żuć w celu zlikwidowania nieprzyjemnego zapachu z ust oraz zapobiegania zgadze. Igły i owoce jałowca wykorzystuje się w produkcji leków stosowanych przy cukrzycy oraz nadczynności tarczycy. 

Wyciąg z szyszkojagód posiada silne działanie odkażające, a dodatkowo wspomaga zwalczanie drożdżaków wywołujących łupież. Osoby z tym problemem powinny stosować napar z jałowca, wcierając go w skórę głowy. Po upływie około 20 minut skórę głowy należy spłukać letnią wodą. W leczeniu infekcji dróg moczowych wskazane jest picie łyżeczki naparu z szyszkojagód, najlepiej 3 razy dziennie. Napar jałowcowy przygotowuje się na bazie rozdrobnionych szyszkojagód, które należy zalać wrzącą wodą, a następnie przykryć, odstawić na około 15 minut i przecedzić. Gotowy napar zaleca się pić przy zaburzeniach trawienia, niewydolności wątroby oraz stanach zapalnych dróg moczowych lub dodawać do kąpieli przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Do czego wykorzystuje się jałowiec na Kurpiach? Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Zastosowanie owoców jałowca w kuchni

Owoce jałowca mają szerokie zastosowanie w świecie kulinarnym. Dzięki swoim właściwościom wspomagającym trawienie stosowane są jako dodatek do potraw ciężkostrawnych, takich jak bigos, marynowane grzyby oraz zupy ze świeżej kapusty. Szyszkojagody są smaczną przyprawą do dań mięsnych np. z dziczyzny, a także do sosów i marynat. Rozdrobnione owoce jałowca można dodawać do kiełbas oraz pasztetów. Szyszkojagody wykorzystywane są również do przygotowania nalewek, syropów, win, a także wódki – jałowcówki.

Przeciwwskazania do stosowania owoców jałowca

Owoce jałowca w każdej postaci – napary, wyciągi, świeże lub suszone są przeciwwskazane osobom z ciężkimi chorobami nerek i wątroby, a także w ostrych stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Nie powinny ich stosować również kobiety ciężarne. Owoce jałowca w dużych ilościach mogą działać drażniąco na nerki oraz żołądek. Wskazane jest żucie maksymalnie 3–4 owoców dziennie. Ważne jest, by nie zażywać olejku jałowcowego – jest on przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

Data aktualizacji: 10.12.2020,
Opublikowano: 10.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej