Otępienie z ciałami Levy’ego – jak je rozpoznać i odróżnić od innych chorób?

Fot. Dr_Microbe / Getty Images

Dominującym objawem występującym w otępieniu z ciałami Levy’ego są omamy wzrokowe w początkowej fazie choroby, co jest jednym z kryterium różnicujących ją z innymi schorzeniami o podłożu neurozwyrodnieniowym. 

Otępienie z ciałami Lewy’ego należy do grupy pierwotnych otępień o podłożu zwyrodnieniowym. Jest powszechne – zajmuje drugie co do częstości pierwotne otępienie, plasując się w statystykach zaraz za chorobą Alzheimera. Same dane epidemiologiczne dają podstawę do tego, by twierdzić, iż jest to choroba powszechna. Jednak w praktyce klinicznej stawianie tego rozpoznania jest dość rzadkie. Wynika to z błędnych rozpoznań. Mimo iż kryteria rozpoznania choroby są jasne, to jednak obraz kliniczny pacjenta jedynie sporadycznie jest „typowy” i częściej przypomina inne, powszechniejsze jeszcze, schorzenia.

Otępienie z ciałami Lewy’ego – na czym polega?

Otępienie z ciałami Lewy’ego stanowi pierwotną chorobę neurozwyrodnieniową, której cechą charakterystyczną jest pojawienie się w obrębie komórek nerwowych tzw. ciał Lewy’ego. Są to wtręty zbudowane przede wszystkim z białka alfa-synukleiny. Podstawę rozpoznania choroby stanowią kryteria diagnostyczne, obejmujące objawy podstawowe, osiowe, sugerujące i wykluczające dane rozpoznanie. Jedną z bardziej charakterystycznych cech otępienia są omamy wzrokowe i zaburzenia funkcji poznawczych. Z czasem zaczyna nakładać się na nie zespół parkinsonowski. Ze względu na to, że w praktyce klinicznej dość trudno ustalić jednoznacznie, jakie objawy występowały na samym początku choroby, pojawia się problem diagnostyczny, generujący błędne rozpoznania kliniczne. Narzędzia i kryteria nie są zbyt precyzyjne.

Objawy otępienia z ciałami Levy’ego

Pierwszym objawem są omamy wzrokowe. Pacjent zaczyna zgłaszać, że widzi w swoim otoczeniu przedmioty czy stworzenia, które w rzeczywistości tam nie występują. Ma jednak głębokie poczucie realności tych zjawisk, niejednokrotnie są one wręcz dla niego miłe i pożądane. Nie jest to oczywiście reguła, lecz charakterystyczna cecha schorzenia. W otępieniu z ciałami Levy’ego mogą pojawić się zaburzenia poznawcze i kłopoty ze snem. Niekiedy chorzy są przekonani, że ich bliski, a najczęściej współmałżonek, nie jest tą właściwą osobą, lecz zastępuje go dubler.

Kolejnym objawem może być nasilająca się dezorientacja i problem z kontynuowaniem wątku dyskusji. Problemem zaczyna stawać się nadmierne napięcie w czasie snu, chorzy cierpią z powodu licznych koszmarów, nie dochodzi do naturalnej relaksacji mięśni, przez co budzą się coraz bardziej zmęczeni i w ciągu dnia stają się podsypiający. Pacjenci z otępieniem z ciałami Levy’ego niejednokrotnie mają problem z autoregulacją układu autoimmunologicznego, co prowadzi do niekontrolowanych spadków ciśnienia tętniczego, nadmiernego pocenia się.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ nerwowy: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

W różnicowaniu otępienia z ciałami Levy’ego z innymi chorobami o podłożu neurozwyrodnieniowym bierze się pod uwagę kilka cech klinicznych:

  • świadomość chorego jest zachowana, choć okresowo może dochodzić do zaburzeń świadomości;
  • omamy wzrokowe stanowią główny objaw, a w pozostałych schorzeniach albo nie występują, albo pojawiają się na późniejszych etapach choroby;
  • pod kątem psychicznym pacjent jest ewidentnie spowolniały, choć stabilny pod względem ruchowym, co może być różnicowane z chorobą Parkinsona, w której pacjent jest również spowolniały ruchowo;
  • funkcje mowy są zachowane, pacjent ma czasem jedynie problem z podtrzymaniem wątku rozmowy, a w pozostałych schorzeniach mogą te funkcje ulec pogorszeniu;
  • występują łagodne zaburzenia pamięci, a chory jest w stanie przypomnieć sobie wiele wątków. W pozostałych schorzeniach częściej dochodzi do bardziej nasilonych zaburzeń pamięci.

W diagnostyce otępienia z ciałami Levy’ego należy ocenić wszystkie aspekty funkcji poznawczych, do których zalicza się: pamięć operacyjną i pamięć epizodyczną, funkcje wzrokowo-przestrzenne, mowę, uwagę, funkcje wykonawcze.

Zobacz film i sprawdź na czym polega choroba Alzheimera: 

Zobacz film: Na czym polega choroba Alzheimera? Źródło: 36,6

Otępienie z ciałami Levy’ego – leczenie

W leczeniu otępienia z ciałami Levy’ego należy wziąć pod uwagę zaburzenia ruchowe, poznawcze i psychotyczne. Na problemy ruchowe stosuje się przede wszystkim preparaty lewodopy, natomiast leczenie zaburzeń poznawczych wymaga leków podobnych do tych w chorobie Alzheimera, czyli głównie rywastygminy czy donepezilu. W przypadku zaburzeń psychotycznych podczas otępienia z ciałami Levy’ego należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wiele leków stosowanych z tego wskazania powoduje zaburzenia zachowania. Warto w tym przypadku sięgnąć głównie po atypowe neuroleptyki, takie jak kwetiapina. Stosuje się również inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (obniżenia nastroju) czy leki przeciwpadaczkowe (zaburzenia zachowania).

Bibliografia:

  1. A. Barczak, W. Wańska, Emilia J. Sitek i inni, Otępienie z ciałami Lewy’ego — jak rozpoznawać?, jak leczyć?, Polski Przegląd Neurologiczny 2015, tom 11, 3, 107–116.
Data aktualizacji: 11.07.2019,
Opublikowano: 11.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej