Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych – objawy i leczenie

Fot: shironosov / gettyimages.com

Ostre zapalenie oskrzeli jest częstym powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych. Większość zachorowań jest spowodowana przez wirusy. Leczenie objawowe przynosi wówczas dobre efekty. W przypadku zakażeń bakteryjnych celowe jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Ostre zapalenie oskrzeli to choroba układu oddechowego. Jej występowanie nie jest tak częste, jak infekcje górnych dróg oddechowych lub krtani, ponieważ drobnoustroje chorobotwórcze muszą przebyć znacznie dłuższą drogę, by osiąść na błonach śluzowych oskrzeli. Choć objawy choroby są uciążliwe i ograniczają możliwość normalnego funkcjonowania, ciężkich powikłań jest bardzo niewiele i zwykle w ciągu 7–10 dni chory wraca do pełnej sprawności.

Ostre zapalenie oskrzeli – objawy

Pierwsze objawy ostrego zapalenia oskrzeli często pojawiają się w trakcie banalnego przeziębienia, grypy lub schorzeń grypopodobnych albo infekcji górnych dróg oddechowych: zapalenia gardła, zatok, kataru. Wczesnej fazie choroby towarzyszy kaszel, zwykle suchy, uciążliwy. Odruch wywołujący ten objaw jest wzmożony – do wywołania kaszlu wystarczy głębszy wdech, szczególnie jeśli powietrze jest suche albo zimne. W miarę rozwoju choroby pojawiają się: gorączka (początkowo bywa wysoka), dreszcze, osłabienie, kłujący ból w klatce piersiowej w trakcie i bezpośrednio po kaszlu, lekka duszność. Oddychaniu mogą towarzyszyć słyszalne świsty albo furczenia, których natężenie zmniejsza się po odkaszlnięciu.

Zobacz film: Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

U osób, które mają w wywiadzie reakcje alergiczne albo chorują przewlekle na niektóre choroby układu oddechowego, w ostrej fazie choroby mogą pojawić się objawy skurczu oskrzeli (zmiany spastyczne). Chory odczuwa wtedy znaczną duszność, oddycha z trudem, faza wydechu jest przedłużona: po krótkim zaczerpnięciu powietrze wydychane je z trudem. Czas potrzebny do tego przekracza zdecydowanie okres wdechu. Charakterystyczna jest wówczas pozycja ciała – osoba cierpiąca stoi lub siedzi, wyprostowane kończyny górne podpierają tułów, ramiona są uniesione.

Kaszel w przebiegu choroby stopniowo zmienia charakter – z suchego staje się mokry, „odrywający się”. Chory zaczyna odkrztuszać wydzielinę śluzową lub ropną, niekiedy zdarzają się przypadki niewielkiego, sporadycznego krwioplucia.

Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli

Podstawową przyczyną zachorowań na ostre zapalenie oskrzeli u dzieci jest infekcja wirusowa. Choroba rzadko rozpoczyna się w stanie pełnego zdrowia. Zwykle jest powikłaniem rozwijającego się i rozprzestrzeniającego zakażenia górnych dróg oddechowych. Odsetek zachorowań wywołanych innym czynnikiem (głównie bakteriami) nie przekracza 10%. Ostre zapalenie oskrzeli u dorosłych w większości również spowodowane jest przez wirusy grypy lub grypopodobne. Jednak wśród pozostałych przyczyn (poza infekcją bakteryjną) trzeba brać pod uwagę czynniki środowiskowe (praca w zapyleniu, środowisku pełnym toksycznych oparów) oraz reakcje zapalne będące skutkiem palenia tytoniu. Zachorowania o opisanym powyżej przebiegu zdarzają się również u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc lub astmą oskrzelową, ale tego typu incydenty traktuje się wtedy jako zaostrzenie, a nie osobne zachorowanie.

Zobacz film: Infekcje u dzieci - jak postępować i jak leczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Rozpoznanie ostrego zapalenia oskrzeli

Rozpoznanie choroby opiera się głównie na zebraniu wywiadu od chorego i zbadaniu go. Osłuchiwaniem stwierdza się świsty i furczenia, szmer oddechowy ma charakter pęcherzykowy i może być lekko zaostrzony. W niektórych przypadkach pacjenta kieruje się na przeglądowe zdjęcie radiologiczne (RTG) klatki piersiowej, aby wykluczyć zapalenie płuc, którego części odmian (np. śródmiąższowej) nie można rozpoznać w trakcie badania lekarskiego.

Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli

Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli to przede wszystkim działanie objawowe, obejmujące podawanie:

  • leków przeciw kaszlowi w przypadku suchej jego odmiany,
  • preparatów wykrztuśnych (rozrzedzających wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwiających jej odkrztuszanie) w przypadku kaszlu wilgotnego,
  • środków przeciwgorączkowych,
  • leków rozkurczających oskrzela, gdy reakcją na odczyn zapalny są zmiany spastyczne.

Stosowanie antybiotyków ogranicza się do sytuacji, gdy:

  • istnieje zwiększone zagrożenie rozwojem zapalenia płuc,
  • wydzielina pojawia się w dużych ilościach i ma charakter ropny,
  • osłonowo – w przypadku chorób towarzyszących.

Celowe jest też leczenie domowymi sposobami. Najczęściej korzysta się z syropu z cebuli, chrzanu, czosnku, miodu, cytryny. Szczególnie w przypadku ostrego zapalenia oskrzeli u dzieci w celu złagodzenia dolegliwości można stosować inhalacje z roztworu soli, wody z dodatkiem naparu ziół (szałwii, mięty, rozmarynu) lub olejków eterycznych (eukaliptusowego, sosnowego). Chory musi spożywać dużą ilość płynów, co zapobiega nadmiernemu zagęszczaniu i zaleganiu wydzieliny w drzewie oskrzelowym. Ważne jest to, by chory w ostrej fazie choroby przebywał w domu, odpoczywał, nie palił tytoniu ani nie był narażony na dym papierosowy, zapylenie lub substancje drażniące. Pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone i nie należy go przegrzewać. Trzeba zadbać także o dostateczną wilgotność powietrza.

Zobacz film: Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - jak je odróżnić? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 20.04.2018,
Opublikowano: 26.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej