Ostra białaczka szpikowa (AML) - rokowania, pierwsze objawy i leczenie

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Ostre białaczki szpikowe (AML) to najczęstsze ostre białaczki u dorosłych. Nieznane są przyczyny ich rozwoju. Udowodniono, że istnieją czynniki zwiększające ryzyko zachorowania. Początkowe objawy nie są charakterystyczne. Podejrzenie choroby można wysunąć po wykonaniu morfologii krwi.

Ostre białaczki szpikowe (AML - ang. acute myeloid leukemia) to nowotwory złośliwe rozwijające się w szpiku kostnym. Stanowią około 80% białaczek ostrych u dorosłych. Średnia wieku w chwili rozpoznania wynosi około 65 lat. W szpiku kostnym zachodzą procesy różnicowania komórek macierzystych, krwiotwórczych, w poszczególne linie komórkowe. W efekcie we krwi obwodowej znajduje się odpowiednia ilość erytrocytów, leukocytów czy płytek krwi. Kiedy szpik zostaje zajęty przez proces nowotworowy, dochodzi do zaburzeń różnicowania tych linii komórkowych i objawów związanych z niedoborem erytrocytów, leukocytów i trombocytów.

Co to jest ostra białaczka szpikowa?

To nowotwór złośliwy układu białokrwinkowego, który powstaje na skutek proliferacji klonu nieprawidłowych, stransformowanych komórek, będących początkowym etapem mielopoezy, czyli powstawania i różnicowania komórek szpiku kostnego. Niedojrzałe, niezróżnicowane komórki zaczynają dominować w szpiku i we krwi obwodowej, a czasem tworzą również nacieki w narządach wewnętrznych, upośledzając ich czynność.

Przyczyny ostrej białaczki szpikowej są nieznane

Istnieje wiele czynników ryzyka wystąpienia ostrej białaczki szpikowej, jednak nie ma jednej konkretnej przyczyny jej rozwoju. Za udowodnione czynniki ryzyka uznaje się:

  • promieniowanie jonizujące,
  • ekspozycję na benzen,
  • przebytą chemioterapię środkami alkilującymi lub inhibitorami topoizomerazy.

Zobacz film: Białaczka – typy i objawy. Źródło: Bez recepty

Przebieg naturalny ostrej białaczki szpikowej

Początkowo pojawia się gorączka nieznanego pochodzenia i osłabienie ogólne. Kolejne objawy związane są z niedoborem konkretnych elementów morfotycznych.

Objawy wynikające z niedokrwistości:

Objawy związane z upośledzeniem odporności:

  • afty, owrzodzenia jamy ustnej,
  • uaktywnienie opryszczki,
  • zwiększona podatność na zakażenia,
  • grzybice.

Objawy skazy krwotocznej:

  •  krwawienia z dziąseł, nosa,
  •  plamica na skórze,
  •  krwawienia z przewodu pokarmowego.

U około 5% pacjentów pojawiają się objawy leukostazy, czyli zaburzeń przepływu krwi w mikrokrążeniu pod wpływem leukocytozy:

  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego objawiające się bólami i zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, szumami usznymi, zaburzeniami świadomości,
  •  duszność,
  •  priapizm,
  •  niedokrwienie w obrębie kończyn,
  •  objawy niedokrwienia mięśnia sercowego.

W zaawansowanym stadium dochodzi do nacieczenia narządów wewnętrznych i objawów z tym związanych:

  •  powiększenie wątroby, śledziony (u około 30% chorych),
  •  powiększenie węzłów chłonnych,
  •  objawy zajęcia układu oddechowego, czyli duszność, niewydolność oddechowa,
  •  zaburzenia rytmu serca,
  •  bóle kości i stawów,
  •  objawy zajęcia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Przebieg choroby jest ciężki. Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, chory umiera, przede wszystkim w wyniku powikłań infekcyjnych i krwotocznych.

Jak rozpoznać ostrą białaczkę szpikową?

Podstawowym, a zarazem najprostszym i ogólnodostępnym badaniem, jest morfologia krwi.

Można w niej stwierdzić leukocytozę lub leukopenię, niedokrwistość, małopłytkowość. Wynik morfologii z rozmazem prezentuje zaburzenia proporcji niedojrzałych komórek krwi (tzw. blastów) i dojrzałych komórek krwi. Widoczna jest przerwa białaczkowa, czyli liczne komórki blastyczne i nieliczne dojrzałe granulocyty.

Zobacz także: Białaczka u dzieci. Jakie są objawy i rodzaje?

Celem potwierdzenia choroby wykonuje się biopsję aspiracyjną, a gdy nie można uzyskać komórek drogą aspiracji, przeprowadza się trepanobiopsję.

Inne badania diagnostyczne, jak zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, ultrasonografię (USG) jamy brzusznej, echokardiografię, wykonuje się, gdy podejrzewa się naciek nowotworowy w obrębie konkretnych narządów.

Kryteria diagnostyczne ostrej białaczki szpikowej

AML zostaje rozpoznana, kiedy odsetek blastów wynosi co najmniej 20% w szpiku lub krwi obwodowej. Rozpoznanie szczegółowe, potrzebne do wyboru leczenia i określenia rokowania, opiera się na badaniach cytogenetycznych i molekularnych.

Leczenie ostrej białaczki szpikowej jest wieloetapowe

Pierwszy etap leczenia obejmuje indukcje remisji, czyli polichemioterapię mającą na celu zredukowanie ilości komórek białaczkowych. Kolejną fazą leczenia jest konsolidacja remisji, czyli usunięcie minimalnej choroby resztkowej. Ostatnim etapem jest leczenie pokonsolidacyjne, by zapobiec nawrotowi choroby. Dobór chemioterapii zależy od charakteru molekularno-cytogenetycznego choroby.

Ważne jest również leczenie wspomagające, obejmujące zapobieganie infekcjom, powikłaniom niedokrwistości czy małopłytkowości.
Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Hiob 17.11.2018r.

Czyli dla starszych ludzi nie ma szans na wyleczenie.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej