Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) - rokowania u dzieci i dorosłych

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Ostre białaczki limfoblastyczne (ALL) to nowotwory wywodzące się z prekursorów limfocytów. Stanowią 75% wszystkich ostrych białaczek u dzieci, a około 20% u dorosłych. Większość ALL jest podatna na polichemioterapię, a rokowanie zależy od początkowej masy guza i wieku chorego.

Ostre białaczki limfoblastyczne (ALL - ang. acute lymphoblastic leukemia) to nowotwory wywodzące się z prekursorów, czyli limfoblastów, linii limfocytów B lub T, które zajmują szpik i krew. Chłoniaki limfoblastyczne linii T lub B, rzadsze, zajmują głównie węzły i tkanki pozawęzłowe.

Obraz kliniczny ostrych białaczek limfoblastycznych

Obraz kliniczny może być początkowo podobny do objawów ostrej białaczki szpikowej (AML - ang. acute myeloid leukemia). W pierwszym okresie pojawia się gorączka nieznanego pochodzenia i osłabienie ogólne. Bardzo często zdarza się, że poza nieprawidłowościami w wynikach badań krwi nie ma żadnych objawów ogólnych. Dopiero w stadium zaawansowanym objawy związane są z niedoborem konkretnych elementów morfotycznych.

Objawy wynikające z niedokrwistości:

  •  osłabienie, męczliwość,
  •  bóle i zawroty głowy,
  •  bladość,
  •  tachykardia,
  •  duszność.

Objawy związane z upośledzeniem odporności:

  •  afty, owrzodzenia jamy ustnej,
  •  uaktywnienie opryszczki,
  •  zwiększona podatność na zakażenia,
  •  grzybice.

Objawy skazy krwotocznej:

U około 50% chorych dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych lub śledziony. Powyższe zaburzenia są mniej nasilone niż w przypadku białaczki szpikowej. Mniej więcej 25% osób z ALL zgłasza ból kostno-stawowy. Dużo częściej też zajęty jest ośrodkowy układ nerwowy i częściej występuje leukocytoza.

W stadium zaawansowanym obserwuje się powikłania krwotoczne, septyczne, związane z naciekami ośrodkowego układu nerwowego i innych narządów.

Nieleczona ALL prowadzi do śmierci w ciągu nawet kilku tygodni.

Klasyfikacja ostrych białaczek limfoblastycznych

Główna klasyfikacja wyróżnia postacie zdefiniowane genetycznie i molekularnie. Pozostałe określa się jako nieokreślone. Podstawowe znaczenie praktyczne ma klasyfikacja immunofenotypowa.

Jakie badania wykonuje się celem zdiagnozowania ostrych białaczek limfatycznych?

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest morfologia krwi obwodowej i rozmaz ręczny. Badanie ukazuje niedokrwistość, małopłytkowość, bardzo często wskazuje na dużą leukocytozę. Rzadziej spotyka się leukopenię. Rozmaz krwi obwodowej pozwala stwierdzić bardzo duży odsetek limfoblastów, czyli niedojrzałych prekursorów limfocytów.

Celem potwierdzenia rozpoznania wykonuje się biopsję aspiracyjną szpiku kostnego. Dominacja jednego typu komórek blastycznych przy jednoczesnym niedoborze pozostałych linii rozwojowych potwierdza rozpoznanie.

Rozstrzygającym badaniem jest badanie immunofenotypu metodą cytometrii przepływowej. Do badania pobiera się krew lub szpik. Pozwala ono określić podtyp immunofenotypowy pomocny w określeniu rokowania oraz identyfikacji aberracji służących monitorowaniu choroby resztkowej w trakcie leczenia.

U niektórych chorych występują zaburzenia kariotypu limfoblastów w postaci zmian strukturalnych i liczby ich chromosomów. Takie zaburzenia cytogenetyczno-molekularne niekiedy stanowią niekorzystny czynnik rokowniczy. Są to m.in. ostra białaczka limfoblastyczna z chromosomem Ph (Philadelphia), częstsza u osób starszych.

Kryteria rozpoznania ALL

Podstawowym kryterium rozpoznania ALL jest morfologia i badanie immunofenotypowe szpiku, które wskazuje na obecność limfoblastów białaczkowych. Około 20% chorych przejawia cechy chłoniaka limfoblastycznego. Wtedy nacieki obejmują głównie węzły chłonne, a w szpiku komórki białaczkowe stanowią mniej niż 25%. W tym przypadku konieczne jest badanie węzłów chłonnych.

Leczenie ostrych białaczek limfatycznych

Możliwości leczenia uzależnione są od obecności chromosomu Ph, wieku, stanu ogólnego i chorób towarzyszących.

Pierwszym etapem jest tzw. przedleczenie, polegające na zmniejszeniu masy nowotworu, aby zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z rozpadem masy nowotworowej. W tym celu stosuje się prednizon lub deksametazon.

Kolejnym etapem jest indukcja remisji, czyli polichemioterapia. Następnie należy sekwencyjnie podawać duże lub pośrednie dawki leków w celu utrwalenia remisji.

Ostatnim etapem terapii jest leczenie pokonsolidacyjne zmniejszające ryzyko nawrotu nowotworu przez 2 lata z pomocą merkaptopuryny i metotreksatu.

Leczenie chorych z ostrą z chromosomem Ph różni się, m.in. dołączeniem do chemioterapii inhibitorów kinaz tyrozynowych, rozpatruje się również alloprzeszczep.

W przypadku wystąpienia nawrotu, lub nieskuteczności leczenia pierwszego rzutu rozpatruje się inhibitory kinaz tyrozynowych nowej generacji, a także dąży się do wykonania alloprzeszczepu szpiku.

Rokowanie w ostrych białaczkach limfatycznych

Większość postaci ALL bez chromosomu Philadelphia jest podatnych na polichemioterapię, a odpowiedź zależy od dawek leków. W związku z tym rokowanie zależy od masy początkowej guza nowotworowego i możliwości eskalowania dawek leków, a co za tym idzie - stanu ogólnego chorych i ich wieku.

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja 04.01.2018r.

Dziękujemy za sugestie do tekstu. Poprawiliśmy błędy dotyczące wymiennego nazewnictwa. Tekst został zweryfikowany przez lekarza ze specjalizacją z hematologii. Umieszczone treści oparte są na aktualnym wydaniu Interny Szczeklika. Protokoły leczenia białaczek różnią się u dzieci i dorosłych. Podane informacje dotyczące leczenia są ogólne. Nasze artykuły nie mają na celu przedstawiania dokładnych, specjalistycznych procedur, a jedynie zarys danej jednostki chorobowej, by przybliżyć daną tematykę czytelnikom.

Onkomatka 06.12.2017r.

Używacie zamiennie określenia białaczki limfoblastycznej i szpikowej, a to są zupełnie inne grupy białaczek. Piszecie i masie guza!!! Deksametazon jest używany w końcowej fazie leczenia intensywnego a nie na początku, tak jak napisaliście. I wiele innych drobnych błędów. Widać, że osoba która to pisała nie ma wiedzy tylko próbowała sklecić artykuł na podstawie internetowych tekstów.

Redakcja 24.11.2017r.

Dziękujemy za zaangażowanie. Nasze artykuły powstają na bazie aktualnej wiedzy medycznej. Dokładamy wszelkich starań by były najwyższej jakości jednakże bez wskazania konkretnych uwag trudno nam polemizować i odnieść się do komentarza.

Onkomatka 13.11.2017r.

Ten artykuł pełny jest błędów!!!!!

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej