Ośrodkowy układ nerwowy – anatomia i funkcje

Fot: alxpin / gettyimages.com

Ośrodkowy układ nerwowy to naczelny system nadzorujący pracę organizmu człowieka. Wszystkie czynności, zmysły, emocje, bicie serca czy oddychanie i zachowanie świadomości są upośledzone, gdy dochodzi do jego uszkodzenia.

Ośrodkowy układ nerwowy obejmuje mózgowie i rdzeń kręgowy. Dodatkowo dzieli się mózgowie pod kątem czynnościowym na mózg, pień mózgu i móżdżek. Ośrodkowy układ nerwowy jest najbardziej wykształconym mózgowiem spośród wszystkich kręgowców. Ponadto biorąc pod uwagę procesy rozwojowe, ośrodkowy układ nerwowy dzieli się na kresomózgowie, czyli mózg, a także pień mózgu obejmujących międzymózgowie, śródmózgowie, tyłomózgowie.

Ośrodkowy układ nerwowy – anatomia

Mózg jest bardzo skomplikowaną strukturą. Anatomia mózgu obejmuje:

  • wyspę,
  • hipokamp,
  • węchomózgowie,
  • jądra podstawne,
  • istotę białą półkul,
  • komory boczne,
  • ciało modzelowate,
  • spoidła dziobowe,
  • sklepienie,
  • blaszkę krańcową.

Zewnętrzną warstwę mózgu stanowi kora mózgu. Dzieli się ją umownie na płaty – czołowy, ciemieniowy, skroniowy i potyliczny. Ponadto na powierzchni kory mózgu wyróżnia się liczne zakręty i bruzdy. Wyspa to parzysta struktura lokalizują, a się na dnie dołu bocznego mózgu. Podrażnienie przedniej części wyspy powoduje halucynacje smakowe, węchowe, zaburzenia autonomiczne. Tylna część wyspy jest związana ze słuchem. Jądra podstawne stanowią pojedyncze skupienia istoty szarej mózgu. Ich uszkodzenie wiąże się z zaburzeniami postawy, spowolnieniem ruchowym, niezdolnością do wykonywania podstawowych czynności, a także drżeniem kończyn lub całego ciała. Komory boczne to przestrzenie w mózgu.

Dalej wyróżnia się w ośrodkowym układzie nerwowym wzgórzomózgowie, podwzgórze, komorę trzecią i niskowzgórze, móżdżek, śródmózgowie oraz most i rdzeń przedłużony, przechodzący ku dołowi w rdzeń kręgowy. Ostatnie trzy struktury określane są mianem pnia mózgu.

Ośrodkowy układ nerwowy – uszkodzenie pnia mózgu

Choroby ośrodkowego układu nerwowego mogą dawać różny obraz kliniczny ze względu na zróżnicowanie funkcji jakie pełnią poszczególne obszary w mózgu. Zasięg zmian patologicznych również wpływa na nasilenie objawów. Bardzo niebezpieczne może okazać się uszkodzenie pnia mózgu, które najczęściej ma podłoże naczyniowe. W wyniku uszkodzenia tętnicy kręgowej bądź jednej z gałęzi tętnicy kręgowej może rozwinąć się zespół rdzeniowy przyśrodkowy lub boczny (niedowład połowiczy, zaburzenia czucia proprioceptywnego, porażenie języka, oczopląs, wymioty). W przypadku niedrożności tętnicy podstawnej bądź jej gałęzi mogą wystąpić zespoły dolne, środkowe bądź górne mostu (utrata smaku, zawroty głowy, ataksja kończyn, porażenia mięśni, śpiączka). Uszkodzenie pnia mózgu w przebiegu niewydolności kręgowo-podstawnej może powodować połowicze zniesienie czucia po przeciwnej stronie ciała. Jeśli uszkodzenie pnia mózgu obejmie ośrodki autonomiczne, dochodzi do zgonu.

Jak działa i jak jest zbudowany układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Ośrodkowy układ nerwowy – rdzeń kręgowy

Rdzeń kręgowy mieści się w kanale kręgowym kręgosłupa. Z rdzeniem kręgowym łączą się korzenie brzuszne i grzbietowe, tworząc segmenty rdzenia kręgowego:

  • segmenty szyjne (8 par nerwów szyjnych);
  • segmenty piersiowe (12 par nerwów piersiowych);
  • segmenty lędźwiowe (5 par nerwów lędźwiowych);
  • segmenty krzyżowe (5 par nerwów krzyżowych);
  • segmenty guziczne (1-3 pary nerwów krzyżowych).

Ośrodkowy układ nerwowy – funkcje

Ośrodkowy układ nerwowy to struktura pełniąca nieskończenie wiele funkcji. Każdy bodziec, każdy zmysł, ruch, emocje są możliwe właśnie dzięki ośrodkowemu układowi nerwowemu (OUN). Każdy obszar OUN pełni wyspecjalizowane funkcje. Na przykład w płacie potylicznym znajduje się ośrodek wzroku, w skroniowym mieści się ośrodek słuchu. Móżdżek odpowiada za równowagę i koordynację ruchową. Pień mózgu posiada ośrodki koordynujące oddech, pracę serca, czyli podstawowe funkcje życiowe. Ośrodkowy układ nerwowy odbiera informacje z obwodowego układu nerwowego, przetwarza je i wysyła dalej na obwód, dzięki czemu można wykonywać ruch czy odbierać wrażenia czuciowe.

Opublikowano: 04.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej