Opracowano lek, który blokuje transmisję SARS-CoV-2

Fot: dowell / gettyimages.com

Molnupirawir (MK-4482/EIDD-2801 ), czyli nowy doustny lek przeciwwirusowy może blokować transmisję koronowarisa SARS-CoV-2. Choć badanie przeprowadzono na fretkach, to jak informuje "Nature", jego wyniki wydają się bardzo obiecujące. Jak działa nowy farmaceutyk?

Odkrycia dokonał zespół prof. Richarda Plempera z Institute for Biomedical Sciences na Georgia State University. Wcześniej naukowcy ci wykazali, że molnupirawir ma silne działanie przeciwko wirusom grypy.

Jako pierwsi wykazaliśmy, że lek podawany doustnie szybko blokuje przenoszenie SARS-CoV-2

- powiedział prof. Plemper.

Zobacz także:

Koronawirus. Zielona herbata blokuje działanie wirusa

4 najgroźniejsze powikłania po COVID-19. Jak się objawiają i kto jest na nie najbardziej narażony?

Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Koronawirus. Jak zatrzymać transmisję wirusa?

Przerwanie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 na szeroką skalę do czasu, gdy dostępne będą masowe szczepienia, ma kluczowe znaczenie dla opanowania COVID-19 i złagodzenia katastrofalnych konsekwencji pandemii.

Ponieważ lek dostępny jest w formie doustnej, leczenie może rozpocząć się wcześnie, co potencjalnie daje potrójne korzyści: zapobiega rozwinięciu się ciężkiej fazy choroby, skraca fazę zakaźną (co łagodzi emocjonalne i społeczno-ekonomiczne skutki długotrwałej izolacji pacjentów) oraz może szybko uciszyć lokalne epidemie.

Już wcześniej zauważyliśmy, że MK-4482/EIDD-2801 ma szerokie spektrum działania przeciwko wirusom RNA układu oddechowego i że doustne leczenie nim zakażonych zwierząt (fretek) zmniejsza ilość wydalanych cząstek wirusa o kilka rzędów wielkości, radykalnie zmniejszając przenoszenie (zakażenia - przyp. PAP)

- powiedział Plemper.

Te właściwości sprawiły, że MK-4482/EIDD-2801 jest potężnym kandydatem do farmakologicznego zwalczania COVID-19".

Uważamy, że fretki są odpowiednim modelem przenoszenia, ponieważ łatwo rozprzestrzeniają SARS-CoV-2, ale przeważnie nie rozwija się u nich ciężka postać choroby, co bardzo przypomina rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 u młodych dorosłych

- powiedział dr Robert Cox, stażysta z tytułem doktora w grupie prof. Plempera i współautor opracowania.

Naukowcy zainfekowali fretki SARS-CoV-2 i rozpoczęli leczenie MK-4482/EIDD-2801, gdy zwierzęta zaczęły wydalać wirusa z nosa.

Kiedy wspólnie trzymaliśmy te zakażone, a następnie leczone zwierzęta z nieleczonymi fretkami w tej samej klatce, żaden z kontaktów nie został zakażony

- powiedział Josef Wolf, współautor badania.

Dla porównania, wszystkie kontakty fretek źródłowych, które otrzymały placebo, zostały zakażone.

Jeśli dane dotyczące fretek przełożą się na wyniki u ludzi, pacjenci z COVID-19 leczeni lekiem mogą stać się niezakaźni w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia.

MK-4482/EIDD-2801 jest w stadium zaawansowanych badań klinicznych II/III fazy przeciwko infekcji SARS-CoV-2.

Koronawirus. Jak się chronić?

Mimo że badania wydają się bardzo obiecujące, to konieczne są testy na ludziach, które potwierdzą lub nie działanie leku. Do tej pory każdy z nas musi przestrzegać zaleceń, aby uniknąć zakażenia. O czym pamiętać? Przede wszystkim o noszeniu maseczki, trzymaniu dystansu społecznego i częstym myciu rąk.

Jak wygląda leczenie chorych na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak leczy się chorych na COVID-19? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 04.12.2020,
Opublikowano: 04.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej