Operacja zmniejszenia żołądka – kto może z niej skorzystać i jak wygląda zabieg?

Zobacz film: Zmniejszenie żołądka - jak wygląda operacja? Źródło: 36,6.

Otyłość to choroba, która wymaga zdecydowanych działań. Zmiana diety i ruch to najlepsze sposoby na bezpieczną oraz skuteczną utratę zbędnych kilogramów. Niestety czasem to za mało. W przypadku pacjentów z bardzo dużą otyłością konieczny jest zabieg zmniejszenia żołądka. Jak wygląda i u kogo może być wykonany?

Operacja bariatryczna to nic innego jak chirurgiczne leczenie otyłości. Stosowane jest ono przede wszystkim u pacjentów z tzw. otyłością olbrzymią, czyli BMI powyżej 40. Do zabiegu kwalifikują się także osoby, które chorują na jedną z chorób towarzyszących, m.in. cukrzycę typu 2, nadciśnienie czy bezdech senny, a ich BMI wynosi 35. Mimo że tego rodzaju zabiegi są bardzo skuteczne i pomagają wyleczyć choroby towarzyszące, to nie rozwiązują one problemu do końca. Chory musi się nauczyć na nowo używać układu pokarmowego i bardzo rygorystycznie przestrzegać zaleceń lekarza. Bez zmiany nawyków i aktywności fizycznej problem otyłości może bowiem powrócić.

Jakie są rodzaje operacji zmniejszenia żołądka?

U zdrowej osoby żołądek ma pojemność jednego litra. Osoby, które chorują na otyłość potrafią go rozciągnąć do 2-2,5 litra pojemności. Podczas operacji bariatrycznej lekarz po prostu zmniejsza żołądek. Zabieg można wykonać na kilka sposobów:

  • opaska żołądkowa metoda ta dzieli żołądek na dwie części - małą (o pojemności około 70 ml) oraz dużą. Dzięki małej objętości pierwszej części pacjent szybko odczuwa sytość. Dzięki tej metodzie można schudnąć około 30 kilogramów w ciągu roku. Bywa jednak, że pacjenci jedzą coraz więcej i w efekcie powiększają żołądek, a założona opaska uciskowa rozluźnia się;
  • rękawowa resekcja żołądka to metoda polega na wycięciu większej części żołądka, około 6 centymetrów od dwunastnicy. W żołądku po zabiegu zmieści się około 150 ml i przestanie on wytwarzać grelinę, czyli hormon powodujący łaknienie. Zabieg ten pozwala schudnąć nawet do 100 kilogramów w ciągu roku;
  • by-pass żołądka to metoda polega na operacyjnym połączeniu małego żołądka, wytworzonego wcześniej podczas zabiegu, bezpośrednio z jelitem cienkim. Zabieg dedykowany jest dla pacjentów z otyłością olbrzymią;
  • balon żołądkowy - dzięki umieszczeniu w żołądku specjalnego balonu, chory traci masę ciała. Zabieg przeprowadza się u osób z BMI powyżej 60, czyli cierpiących na otyłość skrajnie olbrzymią. Balon ma spowodować utratę masy ciała do poziomu, w którym bezpieczne będzie przeprowadzenie docelowej operacji bariatrycznej.

Operacja, która ratuje życie

U części pacjentów operacja bariatryczna nie tylko pozwala zgubić zbędne kilogramy, ale przede wszystkim ratuje życie. Takiego zabiegu potrzebowała Natalia. Dla dwudziestosiedmioletniej kobiety, która ważyła już 190 kg zmniejszenie żołądka było jedyną szansą na powrót do zdrowia. W jej przypadku lekarze zastosowali tzw. resekcję rękawową.

Jak wygląda taki zabieg? Jak Natalia czuje się po operacji? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Poznaj historię Natalii, która przeszła operację zmniejszenia żołądka. Źródło: 36,6.

Operacje bariatryczne - jak często są wykonywane?

W Polsce lawinowo przybywa osób z otyłością olbrzymią. Jedyną szansą na powrót do zdrowia dla tej grupy chorych jest operacja zmniejszenia żołądka. Mimo że każdego roku w naszym kraju wykonuje się aż 2,5 tysiąca operacji zmniejszenia żołądka, to zdaniem lekarzy jest to ciągle kropla w morzu potrzeb. Choć nie ma żadnych konkretnych danych, to z szacunków lekarzy wynika, że takiego zabiegu może potrzebować nawet milion osób!

Ile osób w Polsce ma otyłość i potrzebuje operacji bariatrycznej? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Ile osób w Polsce potrzebuje operacji bariatrycznej? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 14.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Asia 16.11.2018r.

Pomocny artykuł

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej