Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Fot: Moyo Studio / gettyimages.com

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Operacja przepukliny pępkowej polega na wepchnięciu uwypuklonej zawartości do wnętrza jamy brzusznej oraz prawidłowym zasklepieniu powłok ciała. Możliwa jest bezpłatnie, ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Średni koszt zabiegu w klinikach prywatnych wynosi od 3000 do 5000 zł. Ile trwa operacja przepukliny pępkowej i jak długi jest okres rekonwalescencji?

Jak wygląda operacja przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa jest schorzeniem polegającym na uwypukleniu się zawartości jamy brzusznej (najczęściej fragmentu jelit lub tłuszczu je pokrywającego) przez wrota – w tym przypadku niezrośnięty otwór po pępowinie. Jej pojawienie się wynika z osłabienia powłok ciała. W większości przypadków występuje od urodzenia u dziecka, u którego zwykle niekonieczna jest interwencja chirurgiczna, gdyż przepuklina znika samoistnie. Wśród dorosłych częściej pojawia się u otyłych kobiet, po licznych porodach. Zabieg w większości przypadków wykonywany jest w trybie planowym.

Operacja przepukliny pępkowej u dziecka oraz dorosłego jest bardzo prosta. Zajmuje około 20–30 minut, pacjent tego samego dnia zostaje wypisany do domu. Niektóre przypadki wymagają pozostania w szpitalu dłużej. Sam zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia u podstawy pępka i wepchnięciu wystającego fragmentu jelita do brzucha. Otwór po małych przepuklinach zaopatrywany jest poprzez proste założenie szwów. W przypadku zmian większych istnieją dwie metody chirurgiczne: zabieg sposobem Mayo i założenie siatki wykonanej z tworzywa sztucznego. Obie techniki wzmacniają powłoki brzucha oraz zapobiegają nawrotom przepukliny. Rana na powierzchni brzucha zostaje zamknięta za pomocą szwów.

Rekonwalescencja po operacji przepukliny pępkowej

Przestrzeganie zaleceń po operacji przepukliny pępkowej jest kluczowe w rekonwalescencji i prawidłowym przebiegu gojenia. Należy codziennie zmieniać opatrunek oraz odkażać ranę, unikać kontaktu z otoczeniem w celu zapobiegania zakażeniu. W początkowym etapie w pierwszych kilkunastu dniach po zabiegu może występować niewielki obrzęk okolicy poddanej zabiegowi. Ból po operacji przepukliny jest niewielki i można go opanować lekami przeciwbólowymi. Nie należy dźwigać ciężkich przedmiotów nawet do 6 miesięcy po operacji, gdyż może to przyczynić się do nawrotu przepukliny. W zależności od metody zabiegu konieczne jest założenie pasa po operacji przepukliny pępkowej na 2–3 miesiące. Początkowo powinien on być noszony przez całą dobę, następnie czas ten ogranicza się do aktywności w ciągu dnia.

Dieta po operacji przepukliny pępkowej

Zalecenia żywieniowe po operacji przepukliny pępkowej zawierają ograniczenie produktów wzdymających, powodujących wzdęcia brzucha. Posiłki powinny być lekkostrawne, należy unikać smażonych potraw. Wskazane jest spożywanie dużej ilości świeżych owoców oraz warzyw.

W przypadku osób otyłych konieczna jest redukcja masy ciała poprzez ograniczenie kaloryczności posiłków, najlepiej pod okiem dietetyka, oraz regularny wysiłek fizyczny. Takie postępowanie zapobiega nawrotom schorzenia, zmniejsza ryzyko konieczności wykonania ponownej operacji przepukliny pępkowej w przyszłości.

Powikłania po operacji przepukliny pępkowej

Zabieg naprawczy przepukliny pępkowej uznawany jest za bezpieczny, jednak jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej, mogą pojawić się komplikacje. Do najważniejszych powikłań należy infekcja, która może wymagać reoperacji wraz z usunięciem siatki oraz zastosowania antybiotykoterapii. Wzdęty brzuch po operacji przepukliny pępkowej wraz z wysoką gorączką, dreszczami, pojawieniem się ropnej wydzieliny z rany, nudnościami i wymiotami wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Częściej występują lekkie powikłania w postaci krwiaka, który po czasie się wchłania. U niektórych pacjentów dochodzi do nawrotu przepukliny mimo prawidłowego wykonania operacji. Do poważnych w skutkach komplikacji, występujących niezmiernie rzadko, należy choroba zakrzepowo-zatorowa, na którą narażone są osoby obciążone chorobami ogólnymi. Objawia się zatorem w płucach oraz dusznością.

Pępek po operacji przepukliny pępkowej wygląda naturalnie, ma zagłębienie w środku. Osoby szczupłe mogą wyczuwać pod powierzchnią skóry siatkę, jeżeli została ona wszczepiona, czym nie należy się przejmować. Blizna po operacji przepukliny pępkowej po kilku tygodniach blednie i w większości przypadków nie jest widoczna.

Zobacz wideo: Jak powstaje przepuklina?

36,6

Bibliografia:

1. Noszczyk W. Chirurgia. Repetytorium. PZWL. 2016.

Data aktualizacji: 18.11.2021,
Opublikowano: 19.11.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej