Omdlenia wazowagalne – czy można im zapobiegać?

Fot: Pixel_away / gettyimages.com

Omdlenia wazowagalne najczęściej pojawiają się po długotrwałym utrzymywaniu pozycji stojącej, w dusznym pomieszczeniu. Czynnikami wpływającymi dodatkowo na wystąpienie omdlenia wazowagalnego są stres, silne emocje czy zmęczenie.

Omdlenia wazowagalne wynikają z nieprawidłowego rozkurczu mięśniówki naczyń krwionośnych lub zwolnienia akcji serca (bradykardii), a co za tym idzie – nagłego spadku ciśnienia tętniczego. Bezpośrednio przed omdleniem człowiek zazwyczaj zaczyna się pocić, ma zaburzenia widzenia i czuje zawroty głowy o różnym nasileniu.

Co to jest omdlenie wazowagalne?

Omdlenie jest stanem przejściowej utraty przytomności, wynikającej ze zmniejszenia przepływ krwi przez naczynia mózgowe na przeszło 6 sekund bądź spadku podaży tlenu do mózgu o około 20%. Omdlenie jest stanem nagłym, jeśli nawet poprzedzają je różnego rodzaju objawy, to trwają bardzo krótko. Omdlenie również powinno ustąpić samoistnie i w czasie krótszym niż 20 sekund. Stan, kiedy człowiek rozpozna u siebie objawy zwiastujące omdlenie wazowagalne, określa się stanem przedomdleniowym. W tym czasie może zapobiec utracie przytomności. Przyczyn utraty przytomności jest wiele. Jedną z nich jest zwolnienie akcji serca z towarzyszącym rozszerzeniem się naczyń krwionośnych. Tym samym następuje nieefektywne wypełnienie łożyska naczyniowego i spadek ciśnienia krwi. Określa się to mianem reakcji wazowagalnej (odruchu wazowagalnego). Odruch wazowagalny może wystąpić w wielu sytuacjach:

  • stanie przez dłuższy czas w zatłoczonym, dusznym miejscu,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • duża wilgotność powietrza,
  • pobudzenie nerwu błędnego podczas napadu kaszlu czy defekacji.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy omdleniu. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Powtarzające się incydenty omdleń wazowagalnych określa się mianem zespołu wazowagalnego. Jest to dość częste rozpoznanie u osób, u których diagnozuje się omdlenia. Mimo iż są to niewinne incydenty u ludzi młodych, to jednak mogą stać się poważnym zagrożeniem, np. dla kierowców. Omdlenie wazowagalne może zdarzyć się również u kobiet w ciąży, choć stan przedomdleniowy mylą one często z innymi dolegliwościami ciążowymi, takimi jak nudności i zawroty głowy.

Przyczyny omdleń wazowagalnych

Omdlenia wazowagalne to przypadłość szczególnie młodych dorosłych i nastolatków. Najczęściej pojawiają się, kiedy młoda osoba musi długo stać, np. podczas mszy w kościele czy apelu w szkole. Przyczynami wystąpienia omdlenia wazowagalnego są:

  • emocje,
  • nagłe przerażenie,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • duszący kaszel,
  • szybki spadek masy ciała w niedalekiej przeszłości,
  • osłabienie organizmu.

Czynnikami ryzyka sprzyjającymi wystąpieniu omdlenia wazowagalnego są wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza oraz niedobór tlenu w pomieszczeniu.

Mechanizm omdleń wazowagalnych

Wyróżnia się trzy podstawowe mechanizmy omdlenia wazowagalnego. Pierwszy mechanizm obejmuje spadek częstotliwości rytmu serca, następujący po spadku ciśnienia tętniczego krwi. Drugi mechanizm wynika ściśle z mechanizmów sercowych. Akcja serca spada poniżej 40 uderzeń na minutę lub całkowicie ustaje na około 3 sekundy. Ostatnim mechanizmem jest spadek ciśnienia, jednak bez zwolnienia akcji serca.

Zanim dojdzie do omdlenia wazowagalnego, mogą pojawić się objawy w postaci: zaburzeń słuchu, mroczków przed oczami, nudności, zaburzeń widzenia, zawrotów głowy, uczucia gorąca, zimnych potów, zblednięcia powłok skóry, uczucia kołatania serca, duszności, osłabienia.

Zobacz film: Przewlekły stres - jakie mogą być konsekwencje dla zdrowia? Źródło: Stylowy Magazyn.

Omdlenia wazowagalne – postępowanie i leczenie

Najważniejsze w przypadku omdleń wazowagalnych jest zapobieganie ich wystąpieniu. Ponadto ważne jest, by osoba świadoma tego, że takie omdlenia jej się zdarzają, w momencie pojawienia się objawów zwiastujących postarała się przyjąć pozycję, w której zmniejszone jest ryzyko zrobienia sobie krzywdy przy omdleniu. Warto również w miarę możliwości przyjąć pozycję kuczną z głową między nogami pochyloną ku dołowi bądź pozycję leżącą z uniesionymi nogami. Ważne jest oczywiście unikanie sytuacji, w których omdlenia mogą wystąpić. Obejmuje to np. duszne pomieszczenia. Odpowiednie nawodnienie organizmu może zapobiec nagłemu spadkowi ciśnienia krwi.

Kiedy osoba z tendencją do omdleń wazowagalnych jest zmuszona do dłuższego stania, powinna ruszać jak najczęściej nogami, przestępować z nogi na nogę, świadomie napinać mięśnie kończyn dolnych. Poprawia w ten sposób działanie pompy mięśniowej w kończynach dolnych i zmniejsza zastój krwi żylnej w nogach. Ważny jest też trening pionizacyjny, czyli stopniowe przyzwyczajanie osoby do przebywania w pozycji stojącej, a nie nagłe zmuszenie np. do godzinnego stania. Ze względu na to, iż omdlenia mogą mieć różne przyczyny, zawsze należy poszerzyć ich diagnostykę.

Data aktualizacji: 05.06.2018,
Opublikowano: 05.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej