Olejek grejpfrutowy – na odchudzanie i cellulit oraz inne zastosowania

fot. strelov / Getty Images

Olejek grejpfrutowy otrzymuje się z owoców drzewa grejpfrutowego. Ma wszechstronne zastosowanie. Ujędrnia i napina skórę oraz zapobiega gromadzeniu się wody w jej tkankach. Wykazuje działanie wzmacniające, tonizujące, odżywcze i antyseptyczne na skórę.

Olejek grejpfrutowy to cieszący się dużą popularnością olejek eteryczny. Działa pozytywnie na skórę i wspomaga proces odchudzania. Znany jest z działania ujędrniającego i antycellulitowego, dzięki czemu doskonale radzi sobie z problemem tzw. pomarańczowej skórki. Charakteryzuje go lekki, świeży, pobudzający zapach, przez co chętnie wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym.

Olejek grejpfrutowy – wiadomości ogólne

Olejek grejpfrutowy (z łac. Oleum Citrus paradisi) to olejek eteryczny pozyskiwany z owoców drzewa grejpfrutowego (z łac. Citrus paradisi). Uzyskuje się go w procesie mechanicznego wytłaczania skórek i łupin grejpfrutów. Doskonale komponuje się z innymi olejkami, w tym m.in. cyprysowym, cytrynowym, geraniowym, lawendowym, rozmarynowym, z jałowca.

Niestety olejek grejpfrutowy jest światłoczuły, w związku z tym nie powinno się go używać na skórę, która zostanie wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Dodatkowo należy go przechowywać w szczelnie zamkniętym, ciemnym opakowaniu i nienasłonecznionym, chłodnym miejscu.

Za buteleczkę 10 ml olejku grejpfrutowego zapłaci się od 6 do nawet 20 zł.

Olejek grejpfrutowy na odchudzanie i cellulit

Olejek grejpfrutowy używa się na odchudzanie. Aromaterapia nim przeprowadzona to skuteczny sposób walki ze zbędnymi kilogramami. Stymuluje metabolizm, przyspiesza przemianę materii, hamuje uczucie głodu. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego. Można nim skropić ubranie, wlać do specjalnego ceramicznego kominka na olejki (3–5 kropli w rozcieńczeniu z 2 łyżkami wody) czy wlać kilka kropel na łyżeczkę sody oczyszczonej położonej na spodeczku. Olejek grejpfrutowy można stosować sam lub łączyć go z olejkami o podobnym działaniu, jak bergamotowy, miętowy, cynamonowy czy pomarańczowy. Dodatkowo z jego użyciem wykonuje się lekkie masaże brzucha przynoszące ulgę przy zaparciach.

Podkreśla się skuteczny wpływ olejku grejpfrutowego na cellulit z racji jego działania ujędrniającego i napinającego. Dodatkowo zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie. Stosuje się go w masażu o działaniu antycellulitowym, który oferują liczne specjalistyczne gabinety masażu. Można go też wykonać samodzielnie. W tym celu należy 3–5 kropli olejku wymieszać z 10 ml oleju podstawowego, np. oleju migdałowego, oliwy z oliwek, oleju winogronowego. Z racji tego, że olejek grejpfrutowy pobudza krążenie, jest częstym składnikiem kosmetyków antycellulitowych.

Olejek grejpfrutowy – zastosowanie w kosmetyce

Olejek grejpfrutowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystuje się go do pielęgnacji wszystkich typów skóry. Jednakże w sposób szczególny wskazany jest osobom o skórze trądzikowej, wrażliwej, suchej, normalnej. Działa dezynfekująco, odżywiająco, wzmacniająco, antyseptycznie, ściągająco, przeciwzapalnie, tonizująco na skórę. Dodatkowo wspomaga regenerację skóry oraz zmniejsza i oczyszcza rozszerzone pory. Dodaje blasku i energii zmęczonej skórze. Ogranicza też tworzenie się zmarszczek. Olejek ten to dawka odmładzających antyoksydantów, jak witamina C i bioflawonoidy. W jego składzie wyróżnić można też m.in.: geraniol, linalool, limonen, citronellol, citral.

Zdarza się niekiedy, że olejek grejpfrutowy aplikowany bezpośrednio na skórę wywołuje reakcje alergiczne. W związku z tym warto go rozcieńczać z olejami roślinnymi. Nie powinno się go nakładać na całą twarz, a stosować punktowo. Ponadto wcześniej należy wykonać próbę uczuleniową.

Jakie oleje korzystnie działają na naszą skórę? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Olejek grejpfrutowy – inne właściwości

Olejek grejpfrutowy wykazuje właściwości pobudzające, odtruwające, orzeźwiające, rozgrzewające, antydepresyjne, przeciwbólowe. Dodatkowo działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo. Użyty w aromaterapii, poprawia nastrój i ogólne samopoczucie, relaksuje, odpręża. Dodaje energii, witalizuje, rozluźnia, łagodzi zmęczenie i bóle migrenowe. Rozchodzący się po całym domu piękny zapach olejku uspokaja umysł oraz zwalcza bezsenność. Zalecany jest w stresie i stanach napięcia nerwowego.

Olejek grejpfrutowy można używać w saunie suchej, mokrej, parowej, dodawać do samodzielnie wytwarzanych kosmetyków i kąpieli aromateraupetycznych.

Olejek grejpfrutowy nadaje się do picia. W takiej formie polecany jest przy niestrawności, wspomagająco w leczeniu miażdżycy, w przypadku bólu reumatycznego i wzmacniająco na układ immunologiczny. Ponadto działa detoksykująco i oczyszcza organizm z różnego rodzaju szkodliwych substancji. Należy dodać 1–2 kropli olejku z grejpfruta do 1 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody. Miksturę zaleca się spożywać rano na czczo.

Przeciwwskazania do stosowania olejku grejpfrutowego

Mimo wszechstronnego korzystnego działania na organizm olejek grejpfrutowy nie powinien być stosowany przez:

  • osoby wykazujące nadwrażliwość na cytrusy,
  • dzieci,
  • kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią,
  • osoby zażywające kąpieli słonecznych, gdyż reakcja z promieniami UV może spowodować trwałe przebarwienia skóry.
Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 09.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej