Olej z orzechów laskowych znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej oraz w kosmetyce. Stanowi prawdziwą skarbnicę związków o dobroczynnym wpływie na zdrowie. Działa nawilżająco i regenerująco oraz łagodzi stres i zmęczenie. Ponadto reguluje ciśnienie krwi, dzięki czemu korzystnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy.
Olej z orzechów laskowych – co zawiera?
Olej z orzechów laskowych odznacza się wysoką wartością odżywczą, gdyż dostarcza wielu substancji korzystnie oddziałujących na organizm człowieka. W jego składzie znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 o właściwościach przeciwzapalnych oraz wspierających prawidłowe działanie układów: nerwowego, sercowo-naczyniowego i odpornościowego. Olej z orzechów laskowych stanowi dobre źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A i E. Związki te należą do naturalnych przeciwutleniaczy, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych, odpowiedzialnych za powstawanie wielu schorzeń i dolegliwości.
Olej z orzechów laskowych – właściwości zdrowotne
Olej z orzechów laskowych wykazuje liczne właściwości zdrowotne i lecznicze. Jest źródłem związków opóźniających procesy starzenia się skóry, działających przeciwzmarszczkowo i odmładzająco. Olej z orzechów laskowych obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz redukuje poziom „złego” cholesterolu, dzięki czemu wspiera prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego. Przeciwdziała rozwojowi zakrzepicy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Przypisuje się mu właściwości wspierające leczenie wrzodów żołądka oraz zapobiegające powstawaniu kamieni żółciowych. Olej z orzechów laskowych wykazuje dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Łagodzi objawy zmęczenia psychicznego, redukuje stres oraz zwiększa zdolność koncentracji. Działa odprężająco i relaksująco oraz sprzyja odzyskiwaniu utraconej równowagi psychicznej.
Olej z orzechów laskowych – zdrowotne działanie dla skóry
Olej z orzechów laskowych odżywia i regeneruje skórę, przywraca jej witalność oraz redukuje objawy zmęczenia. Ma właściwości ściągające i tonizujące, reguluje wydzielanie sebum, zamyka pory oraz skutecznie uelastycznia skórę. Olej z orzechów laskowych zapewnia optymalne nawilżenie oraz odbudowuje barierę ochronną skóry, chroniąc ją przed powstawaniem podrażnień, pęknięć i zaczerwienień. Ponadto pełni funkcję naturalnego filtra słonecznego, który chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Z tego powodu olej z orzechów laskowych nierzadko stanowi dodatek do kosmetyków przeznaczonych do opalania. Produkt ten wykazuje również właściwości antycellulitowe oraz antybakteryjne.
Olej z orzechów laskowych – zastosowanie
Olej z orzechów laskowych znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce jako preparat przeznaczony do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała. Można go stosować jako pielęgnujący balsam po rozgrzewającym prysznicu, który dodatkowo działa odprężająco oraz poprawia ogólne samopoczucie i nastrój. Olej z orzechów laskowych w medycynie naturalnej wykorzystuje się do nacierania klatki piersiowej i pleców przy infekcjach górnych dróg oddechowych oraz przeziębieniach. Za pomocą oleju z orzechów laskowych wykonuje się masaże relaksacyjne oraz lecznicze, których celem jest uśmierzanie bólów i łagodzenie stanów zapalnych.
Orzechy laskowe - co zawierają? Jakie kupować? Dowiesz się tego z filmu:
Olej z orzechów laskowych dogłębnie wnika w skórę, nadając jej miękkości oraz przyspieszając procesy regeneracyjne. Ponadto masaże olejem z orzechów laskowych działają wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych, rozluźniają napięcie mięśniowe, łagodzą stres i odprężają. Olej z orzechów laskowych zaleca się dodawać do domowych kąpieli, zwłaszcza po męczącym, intensywnym dniu. Ten naturalny produkt znajduje zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń, dolegliwości i defektów dermatologicznych. Olej z orzechów laskowych wykorzystywany jest m.in. w zwalczaniu trądziku oraz w likwidowaniu zaskórników, cellulitu i rozstępów. Jest szczególnie zalecany do pielęgnacji cery dojrzałej, naczynkowej i tłustej. Olej z orzechów laskowych można dodawać do gotowych kosmetyków, takich jak kremy do twarzy, dłoni i stóp oraz balsamy i serum stosowane w kuracji antycellulitowej.
Olej z orzechów laskowych na włosy
Olej z orzechów laskowych na włosy można stosować w „czystej” postaci lub dodawać do gotowych kosmetyków, takich jak maski i odżywki. Wykazuje właściwości regeneracyjne i odżywiające, dlatego jest szczególnie zalecany osobom z problemem suchych i zniszczonych włosów. Stosowanie oleju z orzechów laskowych na włosy zmniejsza ich wypadanie oraz tworzy barierę ochronną przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i innych czynników zewnętrznych, np. wiatru, mrozu czy suchego powietrza. Olej z orzechów laskowych jest źródłem związków odżywiających skórę głowy oraz wzmacniających cebulki. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów farbowanych, gdyż nie tylko zapewnia im zdrowy wygląd, ale również pozwala na długotrwałe zachowanie wyrazistego koloru.
Czytaj także: Orzechy laskowe – kalorie, wartości odżywcze, właściwości
Olej z orzechów laskowych – zastosowanie w kuchni
Olej z orzechów laskowych znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce i medycynie naturalnej, ale również w kuchni. Można go dodawać do sałatek warzywnych i owocowych, gotowanych warzyw, sosów, dressingów oraz do deserów owocowych i czekoladowych. Olej z orzechów laskowych wykorzystywany jest także jako składnik lodów oraz dodatek wzmacniający smak i aromat dań na bazie kapusty. Należy go stosować na zimno. Oleju z orzechów laskowych nie powinno się podgrzewać, gdyż wysoka temperatura powoduje utlenianie się cennych dla organizmu kwasów tłuszczowych, które wówczas stają się szkodliwe dla zdrowia.