Oddech Kaussmala – objaw świadczący o poważnym zagrożeniu stanu zdrowia

Fot: utah778 / gettyimages.com

Oddech Kaussmala to nie pojedynczy objaw, lecz sposób oddychania. Towarzyszy kwasicy ketonowej bądź pojawia się w stanie wstrząsu. Leczenie zależy od przyczyny tego stanu. Najważniejsze, by jak najszybciej wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Fizjologicznie człowiek oddycha z częstotliwością około 12–15/min. Prawidłowo wydech jest nieznacznie dłuższy niż wdech. Wydłużenie wydechu, zmiana częstotliwości oddychania, jego nadmierne spłycenie, pogłębienie czy znaczna niemiarowość świadczą o różnych zaburzeniach. Jednym z patologicznych torów oddechowych jest oddech Kussmaula, czyli przyspieszony, pogłębiony oddech równej częstotliwości. Można go uznać za pewnego rodzaju hiperwentylację. Oddech Kaussmala zawsze wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Oddech Kaussmala a inne zaburzenia oddychania

Prawidłowa częstość oddychania wynosi 12–15/min. Fizjologiczny oddech obejmuje również nieznacznie wydłużony wydech.

Do patologicznych typów oddychania zalicza się:

  • oddech Kaussmala – przyspieszony i pogłębiony oddech,
  • oddech przyspieszony, tachypnoe – występuje pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego, podwyższonej temperatury ciała, dusznoszności,
  • oddech zwolniony, bradypnoe – związany z zatruciem lekami czy chorobami ośrodkowego układu oddechowego,
  • oddech spłycony – występujący w niewydolności oddechowej,
  • oddech Cheyne’a Stokesa – nieregularny oddech polegający na naprzemiennym przyspieszeniu i pogłębieniu oddechów, pojawiają się również okresowe bezdechy. Może wystąpić w przypadku udaru mózgu, uszkodzenia polekowego mózgu, w zaburzeniach metabolicznych,
  • oddech Biota – szybki, płytki, nieregularny oddech, który jest przerywany kilkunastosekundowymi bezdechami. Towarzyszy uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego, zwiększeniu ciśnienia wewnątrzczaszkowego, zatruciu lekami.

Przyczyny oddechu Kaussmala

Oddech Kaussmala może powstać w przypadku wysokiej zawartości ciał ketonowych w organizmie. Jest to głęboki, przyspieszony oddech, do którego dochodzi przede wszystkim w przypadku kwasicy ketonowej i w śpiączce cukrzycowej. Do tego stanu prowadzi niekontrolowana cukrzyca i zbyt wysoki poziom glukozy we krwi.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Oddech Kaussmala to jeden z objawów wstrząsu, czyli stanu zagrażającego życiu, związanego z uogólnioną postacią ostrej niewydolności krążenia. Komórki dostają niewystarczającą ilość tlenu, nasila się metabolizm beztlenowy, spada ciśnienie tętnicze i stopniowo dochodzi do pogłębiającej się niewydolności wielonarządowej.

Oddech Kaussmala – co robić?

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek zaburzeń oddychania, konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem. Najlepiej wezwać zespół ratownictwa medycznego. Bardzo ważna dla ratowników jest informacja o chorobach przewlekłych, zażywanych lekach. W przypadku podejrzenia zatrucia lekami konieczne jest zabezpieczenie opakowań po nich. Leczenie uzależnione jest od przyczyny. Istnieje zawsze ryzyko zatrzymania oddychania i konieczności resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 22.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej