Spacery do lasu i parku. Prof. Krzysztof Łabuzek: Nie ma teraz bezpieczniejszego miejsca

Fot: Halfpoint Images / gettyimages.com

Już pół godzinny sapcer dziennie pobudzi nasz układ immunologiczny. Od dziś lasy i parki znowu są otwarte. Co możemy jeszcze zyskać na kontakcie z naturą?

Od 20 kwietnia rząd zaczyna znosić pierwsze zakazy wprowadzone wraz z wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Bez obaw będzie można wejść do lasu czy parku. Jednak powrót na łono natury daje nam znacznie więcej niż zapowiedź powrotu do normalności.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Aktywność na świeżym powietrzu – co nam daje?

Przebywanie na świeżym powietrzu pozwala dotlenić organizm. W czasie ruchu krew krąży szybciej, dzięki czemu poszczególne komórki są znacznie lepiej odżywione. Z regularnych spacerów czy ćwiczeń na świeżym powietrzu skorzysta serce oraz płuca. Serce – jak wszystkie mięśnie – stanie się silniejsze. Dzięki temu tę samą pracę będzie mogło wykonać przy mniejszym wysiłku. Płuca z kolei zwiększą swoją pojemność i przy jednym wdechu mogą pobrać znacznie więcej tlenu.

Na regularnej aktywności zyska też układ pokarmowy. Ruch przyspiesza metabolizm i pozwala szybciej pozbyć się ponadprogramowych kilogramów, których części z nas mogło przybyć w czasie przymusowej izolacji. Dzięki szybszemu metabolizmowi organizm pozbywa się toksyn, a skóra staje jędrniejsza.

Ruch pozwala także uzupełnić zapasy witaminy D. Jest ona niezbędna nie tylko do prawidłowego działania układu kostnego. Potrzebuje jej także układ sercowo-naczyniowy – chroni przed zawałem serca, chorobą wieńcową, a także kontroluje poziom cholesterolu we krwi.

Aktywność fizyczna. Jak pobudza układ immunologiczny?

Umiarkowana aktywność fizyczna (ta zbyt intensywna zadziała odwrotnie), czyli minimum pół godziny dziennie pobudza układ immunologiczny. Organizm zaczyna wytwarzać więcej przeciwciał, dzięki czemu łatwiej zwalcza infekcje. To jednak nie wszystko! Podczas wysiłku podnosi się temperatura ciała. Zdaniem badaczy ten wzrost może skutecznie zneutralizować groźne dla organizmu bakterie.

Mimo że po wysiłku wszystko wraca do normy, to regularna aktywność fizyczna sprawia, że układ immunologiczny lepiej i dłużej pracuje na wyższych obrotach.

Dlaczego warto spacerować? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy spacer może przedłużyć życie? Źródło: Raport Life

Jak aktywność na świeżym powietrzu wpływa na naszą psychikę?

Z regularnej aktywności na świeżym powietrzu – i nie ma znaczenia, czy będzie to spacer, bieganie, czy jazda na rowerze – skorzysta też nasza psychika. Badania pokazują, że regularne spacery zapobiegają depresji, a także pomagają osobom, które borykają się ze stanami lekowymi. Na tym jednak nie koniec. Sport pomaga rozładować stres i napięcie, których w ostatnich tygodniach raczej nam nie brakowało.

Warto zaznaczyć, że ruch poprawia też samopoczucie. Podczas aktywności fizycznej organizm wytwarza serotoninę, czyli hormon szczęście.

Czy koronawirusem można zakazić się w lesie?

Mimo że, jak pokazują badania, koronawirus może się utrzymywać w powietrzu nawet przez trzy godziny, to ryzyko zakażenia na świeżym powietrzu jest bliskie zeru.

W mojej ocenie nie ma bezpieczniejszego miejsca na spotkanie. Dzięki przepływowi powietrza i przy zachowaniu odpowiedniego dystansu transmisja wirusa jest zerowa – mówił prof. Krzysztof Łabuzek, na live czacie, który podsumowywał najnowsze doniesienia o koronawirusie.

Pełny zapis czatu znajdziecie tutaj: Koronawirus groźniejszy dla mężczyzn? Prof. Krzysztof Łabuzek: „Panowie chorują ciężej”

Do lasu warto się wybrać nie tylko po to, aby rozruszać kości. Las to jedno z niewielu miejsc, w których można zdjąć maseczkę i odetchnąć pełną piersią.

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 20.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej