Ocet ryżowy - właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?

Getty Images

Ocet ryżowy staje się w Polsce coraz bardziej popularny, a wszystko to w związku z  rosnącym zainteresowaniem naszych rodaków kuchnią azjatycką. Warto też jednak wiedzieć, że poza wzmocnieniem smaku,  produkt ten posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Ocet ryżowy to w Polsce wciąż dość egzotyczna historia. Większość z nas kojarzy go przede wszystkim z jedzeniem sushi. Jak powstaje ten ocet? W kilku etapach. Jego podstawowym składnikiem jest oczywiście ryż. Warto też wiedzieć, że wyróżnia się chińską i japońską odmianę tego produktu. Występuje on też pod postacią białą, czarna i czerwoną. Dlaczego warto po niego sięgać? Powodów jest wiele – nie tylko smakowych, lecz także zdrowotnych.

Przeczytaj też: Ocet kokosowy - właściwości i zastosowanie. Jakie są korzyści dla zdrowia?

Ocet ryżowy – właściwości

Jakie prozdrowotne właściwości posiada ocet ryżowy? Przede wszystkim… odchudzające. Jeśli więc masz kilka nadprogramowych kilogramów, polecamy spożywać go regularnie. Ponadto dobrze jest także wiedzieć, że produkt ten obniża poziom złego cholesterolu. Korzyścią, która płynie z jego systematycznego przyjmowania, jest też bez wątpienia wzmocnienie układu odpornościowego oraz wspomaganie układu krwionośnego. Ocet ryżowy posiada też właściwości antybakteryjne. Co ważne, zwiększa on też przyswajanie wapna z diety, a co za tym idzie pomaga dbać o kości i zęby.

Przeczytaj też: Niedobór wapnia – objawy, przyczyny, uzupełnianie braków

Ocet ryżowy – zastosowanie

A jakie zastosowanie ma ocet ryżowy? Produkt ten, jak już wspomnieliśmy, nadaje się do przygotowywania lub spożywania potraw kuchni azjatyckiej. Możesz więc używać go do marynowania, smażenia czy przyprawiania sałatek. Warto wiedzieć, że po otwarciu ocet ryżowy trzeba trzymać w lodówce. W przeciwnym razie straci on swoje smakowe właściwości.

Dodajmy także, że ocet ryżowy stosuje się też w pielęgnacji skóry. Masz problem z porami, stanami zapalnymi czy przebarwieniami? Połącz ocet ryżowy z wodą i olejkiem z drzewa herbacianego. Tak powstałym tonikiem przemywaj twarz raz dziennie. Efekt? Zaskakujący! 

Ocet ryżowy – w jaki sposób można przygotować go samodzielnie?

Co ważne, octu ryżowego nie trzeba kupować. Można bowiem przygotować go samodzielnie w domu. Co będzie ci potrzebne? Bez wątpienia ryż, rodzynki, cukier, sok z cytryny oraz drożdże winne. A jak wygląda proces przygotowania? W pierwszej kolejności zalej rodzynki wrzątkiem i poczekaj, aż napęcznieją. Następnie rozrób drożdże, a potem zalej ryż wodą z cukrem, sokiem z cytryny i rozdrobnionymi drożdżami. Wszystko wsyp do gąsiora. Nie zapomnij zamknąć go za pomocą rurki fermentacyjnej. Później odstaw mieszankę w ciepłe miejsce na półtora miesiąca. Po upływie tego czasu otwórz butelkę i przykryj otwór cienką gazą. Po około dwóch tygodniach zlej ocet przez materiał do szklanych butelek i szczelnie zamknij. Tak powstały ocet ryżowy przechowuj w temperaturze pokojowej.

Przeczytaj też: Sok z cytryny – wpływ na zdrowie i urodę, zasady spożywania

Zobacz też film: Ocet w kuchni

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 19.06.2020,
Opublikowano: 19.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej