Ocet ryżowy. Poznaj jego właściwości lecznicze oraz zastosowanie

Kamilopafilms/getty images

Ocet ryżowy stanowi jedną z najstarszych azjatyckich przypraw. Używa się go do marynowania, doprawiania, poprawienia konsystencji, wydobywania koloru i smaku z potraw. Głównymi producentami octu ryżowego są Chiny i Japonia. Przyprawa eksportowana jest też z Korei i Wietnamu.

Ocet ryżowy wynaleziono w Chinach ponad 3000 lat temu, choć na skalę masową zaczęto go produkować dopiero między XVII a XIX w. Otrzymuje się go najczęściej z kwaśnego, przefermentowanego wina ryżowego. Regularne spożywanie octu ryżowego zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, reguluje metabolizm i działa przeciwutleniająco.

Czym jest ocet ryżowy?

Ocet ryżowy (z ang. rice vinegar) to odmiana octu spożywczego, który powstaje w procesie fermentacji (enzymatycznej przemiany związków organicznych, która zachodzi w beztlenowych warunkach z udziałem mikroorganizmów) ziaren ryżu. Niektórzy mylnie utożsamiają proces produkcji wina ryżowego z octem ryżowym, gdzie ten drugi w rzeczywistości jest bardziej rozbudowany. Wino ryżowe powstaje w wyniku fermentacji drożdżowej. Poddany obróbce cieplnej na parze ryż po rozpulchnieniu miesza się z wodą. Z czasem znajdująca się w ryżu glukoza rozkłada się i zmienia w alkohol. Trwa to około miesiąca. Żeby uzyskać ocet ryżowy, kolejnym krokiem jest wprowadzenie bakterii zmieniających alkohol w kwas. Faza ta trwa średnio 2 tygodnie. Ostatnim etapem jest co najmniej roczne leżakowanie i pasteryzacja w temperaturze 60°C.

Ocet ryżowy produkowany jest w kilku azjatyckich państwach. W zależności od pochodzenia występują delikatne różnice w smaku. Przykładowo japoński jest łagodniejszy od chińskiego, co tłumaczy się mniejszą ilością kwasu octowego – podstawowego składnika tej przyprawy. Ostrzejszy chiński ocet ryżowy cieszy się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy w Europie.

Jakie są odmiany octu ryżowego?

Wymienia się takie główne odmiany octu ryżowego: czarny, biały, czerwony. Pierwsza oprócz ciemnego koloru charakteryzuje się wyraźnym zapachem (dymną nutą). Najwyższej jakości czarny ocet ryżowy dojrzewa latami, a produkowany jest w leżącej nad Jangcy miejscowości Zhenjiang. Nieco jaśniejszy od niego jest ocet czerwony, który po dodaniu niewielkiej ilości cukru często stosowany jest jako jego zamiennik. Biały, a tak naprawdę bezbarwny, ocet przypomina dość mocno w smaku ten zwykły spirytusowy, choć jest mniej kwaśny. W sprzedaży coraz częściej spotyka się smakowe octy ryżowe, takie jak goździkowe, imbirowe, chrzanowe, cebulowe, cytrusowe, a także aromatyzowane sosem sojowym, suszonymi płatkami ryby bonito, słodkim winem ryżowym, chili, ziarnami sezamu, musztardą. Po rozpieczętowaniu ocet ryżowy należy przechowywać w zamkniętym opakowaniu w niskiej temperaturze, żeby jak najdłużej utrzymać jego walory smakowe.

Właściwości i zastosowanie octu z ryżu

Ocet ryżowy wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Zawarte w nim kwasy – octowy, cytrynowy czy jabłkowy – stymulują metabolizm i usprawniają procesy fizjologiczne zachodzące za pośrednictwem krwi. Przyprawa przyspiesza trawienie tłuszczów, zmniejsza apetyt, wspiera perystaltykę jelit (zapobiega zaparciom) oraz łagodzi stany zapalne w układzie pokarmowym. Ocet ryżowy wpływa dobrze na kości i zęby, w tym wykazuje działanie prewencyjne wobec osteoporozy. Wzmagając produkcję kwasu żołądkowego, zwiększa przyswajanie wapnia z diety. Ze względu na właściwości przeciwutleniające niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników, które obniżają odporność organizmu, nasilają starzenie skóry czy predysponują do chorób nowotworowych. Właściwości zdrowotne octu ryżowego można wykorzystać również zewnętrznie. Połączony z olejkiem z drzewa herbacianego i wodą, tworzy tonik poprawiający koloryt skóry, oczyszczający pory i łagodzący stany zapalne.

Ocet ryżowy – zastosowanie w kuchni

Ocet ryżowy ma szerokie zastosowanie w kulinariach. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych składników kuchni chińskiej. Czarny ocet ryżowy wykorzystuje się do dań smażonych i sosów. Podobne zastosowanie ma czerwony, który dodatkowo służy do doprawiania dań z ryb, owoców morza czy makaronów. Białego używa się do marynowania warzyw i dań słodko-kwaśnych.

Ocet ryżowy do sushi

Najbardziej znanym wykorzystaniem octu ryżowego jest zaprawa do sushi. Przyprawę dodaje się do ryżu, który dzięki temu staje się odpowiednio wilgotny i nadaje się do formowania rolek sushi. Przygotowanie zaprawy nie jest skomplikowane. Potrzebne będą: ocet ryżowy, cukier, sól. Proporcje składników zależą od upodobania. W przepisach jednak najczęściej podawana jest taka: na 100 g ugotowanego ryżu 1 łyżka stołowa octu, szczypta soli, 1 płaska łyżeczka cukru. Wszystkie składniki zaprawy miesza się w rondelku i podgrzewa do rozpuszczenia soli i cukru. Należy uważać, by nie dopuścić do zagotowania zalewy, którą dodaje się do ryżu dopiero po wystygnięciu. Możliwe jest również nabycie gotowej zaprawy do sushi.

Zobacz film: Jakie zastosowanie ma ocet?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. J. Daintith, A Dictionary of Chemistry, Oxford University Press, Oxford 2008.

2. R. Reszke, A. Reich, Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce, [w:] „Forum Dermatologicum”, 2016, 2(2), s. 51–59.

3. S. Kuniyuki, H. Oonishi, Chemical burn from acetic acid with deep ulceration, [w:] „Contact Dermatitis”, 1997, 36, s. 169–170.

Data aktualizacji: 26.10.2020,
Opublikowano: 26.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej